Kuptimi i rezistencës dhe si mund ta promovoni atë

grua me rezistencë

Mbase jeni befasuar ndonjëherë kur një person ka qenë në gjendje të përballet me fatkeqësi dhe të dalë nga ajo, Duket se ai është rikuperuar nga një ngjarje tragjike shumë më shpejt se normalja (ki kujdes, kjo nuk do të thotë që ky person nuk ka vuajtur në dhimbje karakteristike të situatave traumatike ose të dhimbshme). Por pse disa njerëz nuk janë në gjendje të ecin përpara në jetën e tyre dhe duket se ngecin në një lak të pafund dhe pa rrugëdalje?

Elasticiteti është sinonim i forcës psikologjike që e ndihmon personin të përballojë stresin dhe fatkeqësitë që shfaqen në jetë me kapacitet më të madh. Njerëzit mund të përdorin këtë qëndrueshmëri mendore për të mos u copëtuar. Njerëzit rezidentë janë njerëz të aftë të rindërtojnë jetën e tyre pasi kanë kaluar fatkeqësi ose kohë shumë të vështira.

Të gjithë njerëzit përjetojnë ngjarje traumatike në një moment të jetës së tyre të tilla si humbja e një të dashur ose ndryshime të papritura në jetën e përditshme të tilla si pushimi nga puna ose kalimi i vështirësive financiare. Disa fatkeqësi mund të jenë të vogla, por të tjerët mund të jenë shumë më të mëdha si një sulm terrorist. Mënyra se si trajtohet fatkeqësia është një faktor kyç për të ditur se si një person do të jetë në gjendje të përballet me jetën dhe pasojat psikologjike që do të ketë në planin afatgjatë.

Qëndrueshmëria

Prandaj, rezistenca ka të bëjë shumë me aftësinë e një personi për tu rikuperuar. Kur dikush përballet me një problem apo edhe një tragjedi, qëndrueshmëria është ajo që do të sigurojë që ai person të jetë në gjendje të përshtatet dhe vazhdoni jetën tuaj. Ju do të jeni në gjendje të shëroheni me stres më pak të shtuar.

natyra gjithmonë fiton

Në realitet, nuk ka njerëz të privilegjuar që kanë qëndrueshmëri dhe ka të tjerë që nuk kanë. E vërteta është se të gjithë njerëzit në këtë planet kanë aftësinë të rikuperohen nga fatkeqësitë, thjesht duhet të dëshironi ose të dini si ta bëni. Qëndrueshmëria nuk do të thotë që personi të mos ndiejë intensivisht atë që po i ndodh, thjesht se ai mëson nga përvojat ose gabimet dhe përpiqet ta trajtojë situatën në mënyrën më të mirë të mundshme në mënyrë që situata të mos e mbingarkojë emocionalisht.

Edhe ju mund të rrisni qëndrueshmërinë tuaj

Nëse mendoni se 'rezistenca' nuk është për ju, në të vërtetë keni gabim sepse edhe ju e keni atë, thjesht duhet të punoni në aftësitë e duhura për ta zhvilluar atë. Aftësitë duhet të mësohen përmes njohurive dhe praktikave Dhe kjo mund të bëhet në çdo moshë, pavarësisht nga rrethanat tuaja aktuale.

Të mësosh rreth ripërtëritjes është e mundur, megjithëse nëse mendoni se ju kushton shumë edhe duke marrë parasysh këshillat e mëposhtme, atëherë mund të shkoni te një psikolog për t'ju ndihmuar të rrisni aftësitë tuaja të rezistencës, sepse mos harroni se i keni edhe ato.

Çdo problem në jetën e përditshme siç janë problemet financiare, sëmundjet, problemet e punës, etj ... Ato janë mundësi për të punuar në qëndrueshmëri dhe për të parë jetën ballë për ballë. Mendoni se do të keni edhe ankth, hidhërim, ankth ose stres ... Por kjo është e pashmangshme, e rëndësishme është se si i trajtoni këto ndjenja në rrethanat që ju paraqiten. Ka raste të njerëzve që janë në gjendje të dalin me forcë të madhe pas fatkeqësive dhe të jenë edhe më të fortë se më parë, falë përvojës dhe mësimit.

Njerëzit të cilëve u mungon strategjia elastike mund të mbingarkohen nga përvojat dhe të mbërthehen në ndjenja negative. diçka që mund t’i bëjë ata të kenë sjellje jo të shëndetshme dhe të rrezikshme duke mos ditur si të përballen me sfidat e jetës.

rezistencë e forcës së brendshme

Elasticiteti nuk eliminon ankthin ose stresin

Elasticiteti nuk eleminon stresin, ankthin dhe as që kaloni një javë duke qarë në jetën tuaj, nuk fshin ato që ndodhin. Por kur të jeni elastik nuk do ta shihni jetën përmes një lente të errët, por jo edhe përmes një lente rozë. Një person banor e di që fatkeqësitë ndodhin dhe se jeta mund të jetë ndonjëherë e dhimbshme. Falë perspektivës së tyre mendore, ata do të jenë në gjendje të rikuperohen më shpejt.

Faktorët që rrisin rezistencën

Mbështetja sociale është e pashmangshme për të rritur qëndrueshmërinë. Një person i fortë mendërisht do të ketë mbështetjen e familjes dhe miqve për ta ndihmuar atë të forcojë veten përpara problemeve. Ekzistojnë edhe faktorë të tjerë të rëndësishëm që i ndihmojnë njerëzit të kenë qëndrueshmëri: të mendojnë pozitivisht, të jenë realistë por jo negativë, të kenë kontroll impulsiv, të komunikojnë nevojat e tyre dhe të jenë pohues, të kuptojnë emocionet e tyre dhe të të tjerëve, vizualizimi pozitiv dhe të kesh inteligjencë të mirë emocionale për të menaxhuar emocionet në mënyrë efektive.

Si të rrisni rezistencën tuaj

Nëse keni arritur deri më tani, kjo është për shkak se me shumë gjasa dëshironi të përmirësoni aftësinë tuaj për të pasur një kapacitet më të mirë të rimëkëmbjes në të ardhmen. Nëse po, thjesht duhet të ndiqni këshillat që ju japim më poshtë. Ju mund të mësoni të jetoni në një mënyrë tjetër, nga ajo shqetësim i vazhdueshëm që ju bën të ndiheni fajtor dhe gjithashtu të përgjegjshëm.

Gjëja më e rëndësishme është të mësoni të relativizoni dhe të jeni më objektiv me gjërat që ju ndodhin dhe realitetin tuaj. Stop pesimizmit nga marrja përsipër dhe trajnoni trurin tuaj për të menduar pozitivisht. Qëndrimi i trishtuar nuk do të bëjë që realiteti juaj të ndryshojë, nga ana tjetër, relativizimi i gjërave dhe marrja e masave do të përmirësojë situatën.

qëndrueshmëri natyrore

Ju duhet të mësoni të ndërtoni një interpretim të jetës tuaj me një kuptim të rëndësishëm për ju, prioritizimi, zgjedhja dhe ecja përpara për përfitimin tuaj emocional. Do t'ju duhet kohë dhe praktikë, por nëse vërtet dëshironi, mund ta merrni. Kini parasysh edhe sa vijon:

 • Keni një rrjet mbështetës të familjes dhe miqve që janë pozitivë me jetën
 • Mbani marrëdhënie të mira dhe pozitive që ju ndihmojnë të kaloni kohë të vështira në një nivel emocional
 • Kini një pamje pozitive për veten tuaj dhe besojini aftësive dhe pikave tuaja të forta
 • Të jetë në gjendje të ketë plane realiste
 • Punoni në inteligjencën tuaj emocionale dhe kontrollin e impulsit, si dhe në menaxhimin e emocioneve tuaja
 • Punoni në aftësitë tuaja të komunikimit
 • Keni aftësi për zgjidhjen e problemeve
 • Identifikoni somatizimet e mundshme që ndjeni në trupin tuaj
 • Mendoni se çfarë do t'i thoni një shoku nëse do të ishte në të njëjtën situatë
 • Merrni masa për të përmirësuar jetën tuaj në një periudhë afatshkurtër dhe afatgjatë
 • Shkruani alternativa veprimi për të njëjtën situatë
 • Me vetëdije zgjidhni vendimet që normalisht merrni në impuls
 • Lejoni vetes të bëni gabime dhe më pas ta merrni atë gabim dhe të mësoni prej tij

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   ENRIQUE ALEJANDRO CASTRO LLANES dijo

  Ky studim mbi rezistencën është interesant, është diçka si mos ndaloni çfarëdo që të ndodhë dhe lini të kaluarën atje ku është ... gjithmonë duke falur dhe vazhdoni me ëndrrat dhe vizionet tuaja me gëzim. mësoni nga gabimet tuaja dhe shndërroni ato në përvoja… vazhdoni të ecni përpara me pozitivitet. shumë e bukur vërtet ... ne do të vazhdojmë të jemi elastikë

  1.    maria jose roldan dijo

   Kështu është! 🙂