Kuptoni kuptimin e Mindfulness

Koncepti i Mindfulness përfshin 3 pjesë:

* Ndërgjegjja: është dimensioni i qenies njerëzore që e bën atë të vetëdijshëm për përvojat e tij. Pa vetëdije, asgjë nuk do të ekzistonte për qenien njerëzore.

* Vëmendje. Vëmendja është ndërgjegjësimi i përqendruar në diçka. Nëse e stërvitni vëmendjen tuaj, do të përmirësoni aftësinë tuaj për të kryer në mënyrë efektive aktivitete pa ndonjë shpërqendrim.

* Mos harroni. Mendja përpiqet t'ju kujtojë se duhet t'i kushtoni vëmendjen tuaj të plotë përvojës së momentit. Të përpiqesh të jesh plotësisht i vetëdijshëm për gjithçka që bën në çdo kohë të ditës është e vështirë. Truri juaj tenton ta harrojë këtë nevojë për të qenë të vetëdijshëm.

Le të themi se doni të praktikoni Mindfulness për t'ju ndihmuar të merreni me stresin. Ndërsa jeni duke punuar, ju mendoni për detyrën tjetër të rëndësishme që duhet të bëni dhe filloni të ndiheni të stresuar. Duke u bërë i vetëdijshëm për këtë stres, ju i kujtoni vetes që të përqendroni vëmendjen tuaj të vetëdijshme në frymëmarrjen tuaj në vend që të shqetësoheni vazhdimisht për aktivitetin që do të bëni.

Kuptimi i mendjes Kur merrni frymë thellë filloni të vëreni një ndjenjë mirëqenieje që ju ndihmon të qetësoheni. Shihni Kapitullin X për më shumë informacion mbi frymëmarrjen e ndërgjegjshme.

Mendja duhet të kultivohet në këtë moment, pa bërë gjykime dhe duhet të kontribuojë një sërë vlerash pozitive. Kjo do të thotë që ne mund të zbërthejmë më tej konceptin e Mindfulness:

* Kushtoj vëmendje në momentin e tanishëm. Realiteti është këtu dhe tani. Thjesht duhet të jesh i vetëdijshëm për t’i ndjerë gjërat siç janë tani.

* Pa bërë gjykime. Normalisht, kur vëreni diçka, ju automatikisht reagoni ndaj përvojës sipas kushtëzimit tuaj të së kaluarës. Mendja kërkon një reagim aseptik, për ta ndjerë përvojën ashtu siç është, pa dashur ta vlerësosh atë.

* Siguroni vlera pozitive. Mendja duhet të sigurojë vlera të tilla si mirësia,
dhembshuria dhe mirësia. Në Kapitullin 4 do të shohim më shumë informacion se si të kultivojmë vlera përmes praktikës së ndërgjegjësimit.

Meditimi i vëmendjes mund të synojë:

1) Fryma juaj.

2) Për cilindo nga 5 shqisat tuaja.

3) Për trupin tuaj.

4) Për mendimet ose emocionet tuaja.

5) Për një aktivitet që do të bëni.

2 mënyra për të praktikuar Mindfulness.

1) Në mënyrë formale.

Praktikimi i Mindfulness në një mënyrë zyrtare do të thotë që ne do të shkojmë rezervojmë një moment të ditës për t'iu përkushtuar vetes ekskluzivisht kryerjes së një seance meditimi të Mindfulness. Përmes këtij sesioni ne do të trajnojmë vëmendjen tonë dhe do të mësojmë të merremi me mendime ndërhyrëse. Ne do të kultivojmë një ndjenjë mirësie dhe kurioziteti ndaj gjithçkaje që na rrethon. Në një post të ardhshëm do të flas më hollësisht për meditimin zyrtar.

2) Në një mënyrë informale.

Kjo ka të bëjë me përpiquni të krijoni një gjendje të caktuar mendore që përfshin një shkallë të lartë përqendrimi në ndonjë nga aktivitetet tuaja të përditshme si gatimi, pastrimi i shtëpisë, ecja në vendin tuaj të punës, biseda me një mik, ngarja e makinës, etj.

Në këtë mënyrë ne thellojmë aftësinë tonë për të qenë të vetëdijshëm dhe ne e trajnojmë mendjen tonë për të qëndruar në momentin e tanishëm në vend që ta drejtojë atë në të kaluarën ose të ardhmen. Në një postim të ardhshëm do të flas më hollësisht për këtë mënyrë joformale të praktikimit të Mindfulness.

Ndihma që sjell mendja në jetën tuaj të përditshme.

Ne humbasim shumë kohë duke menduar për gjëra që nuk kontribuojnë asgjë në jetën tonë.

Këto lloj mendimesh të përditshme ndërhyjnë në mendjet tona ndërsa bëjmë aktivitetet tona të përditshme. Kjo do të thotë që, për shembull, nëse vendosim të shkojmë në një shëtitje për t'u çlodhur, mendja jonë mund të fillojë të mendojë për atë që do të bëjmë nesër në vendin tonë të punës. Prandaj, ne nuk do të jetonim në momentin e tanishëm dhe mbi të gjitha do të promovonim stresin, ankthin ose depresionin tonë për shkak të këtij mendimi.

Ndërgjegjësimi nuk përqendrohet në zgjidhjen e problemeve.

Mendja thekson, para së gjithash, pranimi i problemit. Më vonë, zgjidhja e problemit mund të vijë ose jo. Për shembull, nëse vuani nga një çrregullim ankthi, Mindfulness ju tregon se si ta pranoni atë ndjenjë ankthi në vend që ta mohoni ose të luftoni kundër kësaj ndjenje. Me këtë qasje të re ndaj problemit, ndryshimi ose zgjidhja shpesh ndodh natyrshëm.

Mendja thotë se Nëse e pranoni problemin, ai transformohet. Pranimi do të thotë të pranosh përvojën tënde të tanishme, por kjo nuk do të thotë të heqësh dorë nga zgjidhja jote ose të heqësh dorë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   ccruzmeza@gmail.com dijo

    Një dhuratë për mendjen