Kur puna juaj është një ngarkesë e rëndë

Veryshtë shumë e pakënaqshme të punosh për diçka që nuk të pëlqen ose më keq, diçka që ju e urreni. Ju mund të urreni detyrat tuaja, bashkëpunëtorët tuaj (nëse i urreni të gjithë, keni një problem serioz) ose shefat tuaj.

Nëse jeni në këtë situatë, çfarë mund të bëjmë? Unë mund të mendoj për 2 opsione, një radikale dhe një më konformiste, por inteligjente në të njëjtën kohë:

1) Lëri punën.


Solutionshtë zgjidhja më radikale por ... a do të guxonit ta bëni? Në Spanjë ka pothuajse 5 milion të papunë dhe shumë njerëz do të ishin të gatshëm të pastronin mutin e lopës për 12 orë në ditë në mënyrë që të kishin para me të cilat të paguanin faturat.

Sidoqoftë, historia është farkëtuar nga trimat, ata që nuk kanë frikë nga e ardhmja dhe marrin vendime që kontribuojnë inkurajoni lumturinë tuaj.

Zgjedhja është e juaja, nuk është e lehtë. Nëse vendosni të hiqni dorë nga puna, përpiloni një plan veprimi, një rrugë të re jetësore. Me siguri do të duhet të kërkoni një punë tjetër, të mendoni në detaje se ku do të shkoni dhe vendosni qëndrimin tuaj më të mirë kur kërkoni një punë të re më të këndshme ose të kënaqshme.

Kur puna juaj është një ngarkesë e rëndë

2) Gjeni ndonjë nxitje.

Edhe punët më të vështira që duhet t'i bëni më lehtë, epoka e skllavërisë u shfuqizua shumë vite më parë.

Nëse puna juaj kërkon shumë përpjekje fizike, mund ta merrni si një lloj palestre. Duke kërkuar për një stimul pozitiv, perspektiva juaj ndaj asaj pune ndryshon plotësisht.

Nëse puna juaj është shumë monotone, mund të gjeni dikë për të folur, ndoshta me partnerin tuaj, është një mundësi e shkëlqyeshme për tu shoqëruar dhe argëtuar.

Ju gjithashtu mund të provoni bëj më të mirën tënde ose mendoni për mënyra të reja, më të afta dhe efektive për të bërë punën tuaj. Kjo përfshin një implikim më të madh ndaj përgjegjësive tuaja dhe mund të vlerësohet nga eprorët tuaj.

Të gjitha këto mundësi kërkojnë një lloj stimulimi për ato punë të lodhshme.

Shpresoj të gjesh një mënyrë për ta bërë punën tënde në një mënyrë më pozitive.

Sigurisht që ka.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.