"Kur ta bësh siç duhet nuk mjafton" nga Frédéric Fanget

kur ta bësh mirë nuk mjafton

Rishikimi

Ne jetojmë në një shoqëri gjithnjë e më kërkuese dhe konkurruese që na detyron të japim më të mirën tonë nëse duam të dallojmë ose thjesht shkojmë me rrjedhën.

Kjo kërkesë shpesh brendësohet nga njerëzit në një mënyrë obsesive dhe ata fillojnë të bëhen tepër perfeksionistë, ata janë të përfshirë në një përsosje toksike që përfundon duke shkatërruar vetëvlerësimin e tyre, ata nuk i arrijnë objektivat e përcaktuara dhe ata shkatërrojnë miqësitë e tyre sepse janë tepër kërkues me të gjithë ata që i rrethojnë.

Të duash t'i bësh gjërat mirë është një virtyt, por të fiksohesh duke i bërë ato të përsosura mund të shndërrohet në një sëmundje mendore.

Libri është strukturuar në katër pjesë:

1) Pjesa e parë:

Ai shpjegon se nga çfarë konsiston perfeksionizmi, cilat aspekte të tij janë të mira dhe si mund të na çojë drejt fiksimit dhe shkatërrimit të vetëvlerësimit tonë. Në këtë kuptim, ai flet për lloje të ndryshme të personaliteteve perfeksioniste, posaçërisht ai flet për dy lloje: "i tepruar" dhe "konstruktiv".

2) Pjesa e dytë:

Na tregon për lloje të ndryshme të perfeksionizmit dhe deklarata të ndryshme që perfeksionistja toksike i konsideron si të mirëqena dhe që janë krejtësisht të gabuara dhe joreale.

3) Pjesa e tretë:

Ai flet për implikimet e ndryshme që ka ky perfeksionizëm toksik në fusha të ndryshme të jetës sonë: familja, puna ... Ai gjithashtu flet se çfarë lloj problemesh mendore sjell kjo mani për të bërë gjithçka të përsosur: ankth, depresion ...

4) Pjesa e katërt:

Na jep një sërë çelësash në mënyrë që të mund të integrojmë perfeksionizmin në një mënyrë më të shëndetshme dhe më të dobishme në jetën tonë që na ndihmon të arrijmë qëllimet që i kemi vënë vetes. Gjithashtu na mëson të merremi me njerëz që vuajnë nga ky perfeksionizëm toksik.

Të dhënat teknike

Botuesi: Urano
Numri i faqeve: 216
Lidhja: mbulesa e butë
ISBN: 9788479537364
Viti i botimit: 2010
Çmimi: 13 euro

Opinion

Një libër që mund të jetë shumë i dobishëm për ata njerëz që janë tepër perfeksionistë dhe çfarë rezultati i tij ata ngecin, sepse veprimet e tyre nuk u pëlqejnë kurrë.

Bën një portret shumë të mirë të atij personaliteti toksik perfeksionist, por në të njëjtën kohë ju ofron një alternativë, Kjo ju jep një sërë çelësash se si të bëheni një perfeksionist i shëndetshëm, i cili ka mundësi të bëjë një gabim dhe të mësojë prej tij për të bërë gjërat më mirë dhe më mirë.

“Ndërsa po shikoja një konkurs me shkop në TV, e kuptova pak më mirë rrezikun e dështimit që na pret kur e vendosim shiritin shumë lart.

Në shkopin e shtyllës, i njëjti konkurrent vendos lartësinë e shiritit nga i cili fillon të kërcejë. Për shembull, një atlet që e di se mund të arrijë 5,90 m, do të fillojë të kërcejë me shufrën në 5,70 m dhe më pas, nëse është i suksesshëm, ai do të rrisë lartësinë e shiritit me 5 me 5 cm. »

Problemi për shumë prej nesh është se ne e vendosëm shiritin shumë të lartë dhe kur nuk i arrijmë objektivat e propozuara ndjehemi të irrituar dhe kjo dëmton vetëvlerësimin tonë. Duhet të fillosh si shulja e shtizës: pak nga pak dhe të ngresh shiritin.

“Ka të bëjë me hedhjen e një hapi të parë nga perfeksionizmi juaj i tepruar dhe sigurisht jo me kërkimin e një ndryshimi rrënjësor menjëherë. Pyete veten, për shembull: «Çfarë do të ndodhë me mua nëse mbaj rreth 90 përqind të perfeksionizmit tim aktual dhe pranoj të jem pak më pak perfeksionist në 10 përqindëshin e mbetur të jetës sime? " Ndoshta përsosmëria nuk është aq e domosdoshme sa mendoni. Jo vetëm që është e nevojshme të bëjmë më pak gjëra, por edhe t'i bëjmë ato më pak në mënyrë perfekte ".

mirë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.