Kurioziteti NUK e vrau macen, e bëri atë të mësonte!

grua kuriozitet

Ekziston një shprehje që thotë "kurioziteti e vrau macen" duke iu referuar faktit se macet janë kurioze nga natyra dhe se për shkak të dëshirës për të ditur më shumë, ata mund të gjejnë vdekjen duke futur rreziqe.

Kjo thënie dëshiron t'u përcjellë njerëzve se nuk është e nevojshme të jemi shumë kurioz sepse ndonjëherë, ato që gjejmë mund të jenë gjëra të padëshiruara ose që ato na shkaktojnë dëme emocionale në një farë mënyre.

Cfare eshte

Kurioziteti është dëshira për të mësuar diçka për të ditur më shumë rreth një aspekti, domethënë është për të pasur një dëshirë të fortë për të mësuar ose ditur diçka. Njerëzit që janë kuriozë shpesh nuk kanë "nevojë" për informacionin për të cilin pyesin. Ata kërkojnë përgjigje për pyetjet e tyre për të fituar njohuri. Ata që janë kuriozë gjithashtu mund të kërkojnë në mënyrë aktive sfida dhe përvoja të reja për të zgjeruar horizontin e tyre.

Llojet më efektive të të mësuarit
Artikulli i lidhur:
Llojet më efektive të të mësuarit

njerëz kuriozitet

Kurioziteti është një përbërës kryesor në të mësuar. Kjo çon në njohuri, por edhe në aftësinë për të bërë lidhje midis pjesëve të ndryshme të informacionit. Për prindërit e fëmijëve kuriozë, është më pak e rëndësishme të kenë përgjigjet "e duhura" dhe më e rëndësishme për të krijuar një mjedis ku mund të shfaqen pyetje dhe mësime.

Ju mund t’i ndihmoni fëmijët të zhvillojnë kuriozitetin duke inkurajuar pyetje, duke gjetur mënyra për të stimuluar kuriozitetin dhe duke i ndihmuar fëmijët të gjejnë burime të besueshme për të zhvilluar njohuritë e tyre. Por është gjithashtu shumë e rëndësishme që njerëzit të inkurajojnë kuriozitetin e tyre. duke kërkuar përgjigje për pyetjet e tyre ose duke zhvilluar pyetje për gjërat që i interesojnë ata.

Kuriozitet në jetën tuaj

Të qenit kurioz mund të shfaqet në veprimtarinë e bërjes së pyetjeve, por gjithashtu mund të jetë një pozicion nga i cili dikush i afrohet jetës së vet. Për shumë njerëz, kurioziteti është motori i rritjes së tyre pasi që për të gjetur një qëllim dhe kuptim në jetë, duhet të jesh kurioz, të marrësh pjesë në eksperimente dhe të përdorësh gjithçka që mund të merret nga sprovat dhe gabimet e shumta të jetës. Ne jemi në gjendje të zhvillojmë thellësinë dhe pasurinë në ekzistencën tonë falë kuriozitetit.

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se të qenit kurioz nuk nënkupton domosdoshmërisht se dikush ka pak njohuri për një temë ose se nevojiten më shumë kërkime për të zhvilluar një mendim; përkundrazi, kurioziteti është ideja se dikush është thjesht i hapur për të mësuar nuancat e së panjohurës, dhe Duke vepruar kështu, ata shpresojnë të zgjerojnë dhe thellojnë fushën e tyre të të kuptuarit.

kurioz për të menduar

Si ta përdorni në avantazhin tuaj

Kurioziteti do t'ju mbajë të lidhur me mjedisin tuaj ... ekziston një thënie anonime që thotë: "Dita kur ndalet së mësuari është dita që vdes". Një jetë pa mësuar material të ri do të ishte sikur të shikonit të njëjtin film pa pushim. Kurioziteti mund t'ju ndihmojë në mënyra të ndryshme, të tilla si:

 • Në marrjen e vendimeve. Sa më shumë njohuri të fitojmë nga përpjekjet tona kurioze, aq më shumë burime informative do të duhet të shfrytëzojmë kur duhet të mendojmë në mënyrë kritike për një problem ose të marrim një vendim të rëndësishëm.
 • Në ballafaqime apo diskutime. Shtë e zakonshme që njerëzit të shmangin diskutimet në lidhje me temat për të cilat ata mund të mos bien dakord, të tilla si feja ose politika. Imagjinoni për një moment që nëse gjatë një diskutimi të diskutueshëm, ju ose pala tjetër mund të merrni një qëndrim kurioz. Ata që mund ta bëjnë ndihen të fuqizuar nga aftësia për ta bërë personin tjetër të ndihet i dëgjuar. Për më tepër, krijohet ndjeshmëri më e madhe për personin tjetër dhe këndvështrimin e tij, gjë që rezulton në një rënie të ndjeshme të armiqësisë midis palëve. Kurioziteti do t'ju japë një avantazh në diskutimet me të tjerët.

Llojet e kuriozitetit

Të gjithë njerëzit janë kurioz nga natyra, por për të kuptuar gjithnjë e më mirë llojin tuaj të kuriozitetit do të jetë e nevojshme që ju të kuptoni se ekzistojnë disa lloje kurioziteti që mund t'ju përcaktojnë. Një aspekt tjetër pozitiv i kuriozitetit është se do t'ju ndihmojë të përballoni më mirë ndryshimet dhe të kuptoni gjërat përreth jush.

Në varësi të llojit të kuriozitetit që keni, ju mund të jeni më të përgatitur për të zgjidhur një lloj konflikti ose një tjetër. 5 llojet e kuriozitetit që ekzistojnë janë më poshtë ... cili prej tyre ju përcakton?

 • Eksplorim i gëzueshëm. Ju po kërkoni gjëra që lidhen me njohuri ose informacion të ri. Theshtë gëzimi i njohjes së gjërave të reja vetëm për t'u argëtuar.
 • Ndjeshmëria ndaj mungesës. Ky lloj kurioziteti gjeneron tension dhe ankth për të ditur se si të zgjidhni një problem ose ndonjë lloj informacioni që mungon.
 • Toleranca ndaj stresit. Personi pyet veten se çfarë mund të jetë përtej frikës kur ka ndryshime.
 • Kurioziteti shoqëror. Ata janë dëshira për të njohur jetën e të tjerëve ose përmes lajmeve ose përmes rrjeteve sociale.
 • Kërkoni për emocione. Ky lloj kurioziteti ju ndihmon të ndërmerrni rreziqe sociale, fizike ose financiare për të gjetur përvoja të reja.

kurioz për të parë nëpër një vrimë

Kurioziteti ju ndihmon të mësoni

Falë kuriozitetit ju mund të mësoni më shumë dhe më mirë në jetën tuaj ... për çdo gjë që propozoni, pasi ju motivon të zhyteni në tema që ju interesojnë. Kurioziteti është motivimi më i fuqishëm i brendshëm që ekziston. Isshtë si një fuqi natyrore që ju ndihmon të dini më shumë për çdo aspekt që ju intereson.

Njerëzit mësojnë më mirë kur janë kuriozë të dinë përgjigjen për gjërat që i interesojnë. Truri aktivizohet në zonën e shpërblimit sa herë që ka motivim të brendshëm, por edhe me motivim të jashtëm për të ditur më shumë për atë që ata ndiejnë një interes të caktuar. E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, njerëzit kuriozë janë më aktivë në hipokampus, e cila është një zonë e trurit që lidhet me kujtime të reja dhe mësim sepse njerëzit kuriozë mësojnë më mirë!

Njerëzit janë kuriozë nga natyra e tyre

Njerëzit janë kuriozë nga natyra ... kur jemi të vegjël, gjithçka është e re për ne dhe kjo zgjon kureshtjen e kujtdo dhe kjo është arsyeja pse fëmijëria ka një kuriozitet shumë më intensiv, veçanërisht në fazën e "kohëve të para". Ndërsa koha kalon, jeta është plot me përgjegjësi, shqetësime, probleme ... ata e lënë në radhë të dytë këtë tendencë natyrore dhe të dobishme të jetës.

Edhe arsimi zyrtar mund të vrasë kuriozitetin e njerëzve kur fëmijët kalojnë kohën e tyre vetëm në detyra që i konsiderojnë të mërzitshme ose që nuk kanë kuptim për ta. Kështu që, Soshtë kaq e rëndësishme nga shkollat ​​që të promovojnë motivimin tek fëmijët ... në mënyrë që kurioziteti të marrë pjesën tjetër!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.