10 kuriozitete rreth Thomas Edison

Thomas Edison ishte një gjeni

Më 18 tetor 1931, vdiq një nga shpikësit më pjellorë të njerëzimit, Thomas Edison, autor i frazave aq të shkëlqyera dhe të famshme si "Një përvojë nuk është kurrë një dështim, sepse ajo gjithmonë vjen për të provuar diçka". Për të kujtuar datën e vdekjes së tij, Ju sjell 10 kuriozitete për jetën e tij.

Thomas Edison kaloi shumë kohë në laboratorin e tij

 • Në 1877, Thomas Edison sugjeroi të përdorte fjalën "hello" si një urim telefonik. Duket se ideja u mor parasysh.
 • Industria e filmit u vendos në Hollywood sepse kineastët po përpiqeshin të largoheshin nga Thomas Edison (me qendër në New Jersey). Edison kishte patenta në kamerat e filmave.
 • Henry Ford e ruan frymën e fundit të mikut të tij Thomas Edison në një epruvetë. Aktualisht është në ekspozitë në Muzeun Ford.
 • Ai patentoi më shumë se 1000 shpikje (gjatë jetës së tij të rritur ai bëri një shpikje çdo 15 ditë).
 • Thomas Edison elektrosh Topsy, një elefant cirku, për të provuar se rryma alternative ishte e rrezikshme. Ekziston një video e regjistruar e momentit.
 • Ekziston një thashethem se të dy Nikola Tesla dhe Thomas Edison refuzuan Çmimin Nobel në Fizikë sepse ata nuk pranuan ta ndanin pasi të dy u diskredituan vazhdimisht.
 • Thomas Edison kishte tatuazh modelin e famshëm me 5 pika në parakrah. Në fakt, artistët e tatuazheve të instrumenteve që përdorin sot është një evolucion i një stilolaps që Edison shpiku në 1876.
 • Një nga arsyet që Thomas Edison krijoi fonografin ishte të regjistronte fjalët dhe dëshirat e fundit të njerëzve që vdisnin. Burim
 • Sipas vajzës së tij, Marion Estelle Edison, Thomas Edison i propozoi gruas së tij duke përdorur kodin Morse.
 • Thomas Edison nuk e shpiku llambën e parë. Kanadezi Matthew Evans shpiku llambën e parë inkandeshente në 1874, pesë vjet para se ta shisnin patentën në Edison për 5000 dollarë.

Kisha frikë nga errësira

Nëse ka një kuriozitet për Thomas Edison që jo të gjithë e dinë por që tërheq vëmendjen, është se ai kishte frikë nga errësira. Ai konsiderohej një gjeni, një nga shpikësit më të mëdhenj që ka pasur bota. Ai është i njohur më së miri për dy nga shpikjet e tij më të përdorura. Njëri ishte pararendësi i rekordeve vinyl, fonografi, i cili ishte i aftë të regjistronte dhe riprodhonte tingujt, dhe llambën flaktë., e cila ishte shtylla kryesore e të gjitha shtëpive për dekada.

Ndoshta llamba ishte një shpikje e domosdoshmërisë. Megjithëse llamba nuk ishte ideja e tij, Thomas Edison ishte i pari që krijoi një llambë elektrike të besueshme dhe funksionuese. Para shpikjes së saj, një person mesatar mbështetej në flakë për dritë, të tilla si ndriçimi i gazit, qirinjtë dhe fenerët e vajgurit. Llamba i shuajti ato për shumë njerëz.

Ndoshta forca shtytëse prapa shpikjes ishte se Thomas Edison kishte frikë nga errësira. Po, Thomas Edison kishte frikë nga errësira. Ai tregoi frikën e tij nga errësira gjatë një interviste. Kur Edison ndërroi jetë, ai vdiq me të gjitha dritat në shtëpinë e tij të ndezur.

Ndërsa shumë mund të pyesin pse një njeri aq i zgjuar sa Thomas Edison kishte frikë nga errësira, kjo nuk ka shumë të bëjë me inteligjencën. Frika është një instikt i natyrshëm dhe në vetvete mund të jetë irracional në njerëzit më racionalë.

Shpikje të tjera të Thomas Edison

Edison shpiku llambën

Përveç fonografit ose llambës, Thomas Edison kishte të bënte edhe me shpikjen e gjërave të tjera që ndryshuan botën siç dihej atëherë. Tjetra do t'ju tregojmë për dy gjëra në lidhje me shpikjet e tij për të cilat mbase nuk keni ditur.

Sisteme Elektrike të Industrializuara

Ishte në 1882 që stacioni i parë tregtar i energjisë, i vendosur në Rrugën Pearl në Manhatanin e poshtëm, hyri në veprim, duke siguruar dritë dhe energji elektrike për klientët në një zonë të vogël. Epoka elektrike filloi pasi industria evoluoi më vonë. Stacioni Gjenerues Elektrik i Rrugës Pearl të Thomas Edison prezantoi katër elementë kryesorë të një sistemi modern të shërbimeve elektrike. Ajo paraqiti gjenerimin e besueshëm të bazës, shpërndarjen efikase, përdorimin përfundimtar të suksesshëm dhe çmimet konkurruese. 

Kërkesa për energji elektrike nuk ndalet së rrituri dhe kaloi nga të qenit një shërbim nate në një shërbim 24-orësh për shkak të kërkesës për energji elektrike në nevojat e industrisë. Suksesi i ndriçimit elektrik e çoi Thomas Edison në lartësi të reja të famës dhe pasurisë ndërsa energjia elektrike u përhap në të gjithë botën. Kompanitë e ndryshme elektrike të saj vazhduan të rriteshin derisa u bashkuan për të formuar Edison General Electric në 1889.

Përkundër përdorimit të emrit të tij në titullin e kompanisë, Edison nuk e kontrolloi kurrë kompaninë. Shuma e madhe e kapitalit e nevojshme për të zhvilluar industrinë e ndriçimit inkandeshent do të kërkonte përfshirjen e bankierëve të mëdhenj. Kur Edison General Electric u bashkua me konkurrencën kryesore Thompson-Houston në 1892, Edison u tërhoq nga emri dhe kompania u bë thjesht General Electric.

Kinema

Interesimi i Thomas Edison për filma filloi para vitit 1888, por ishte vizita e fotografit anglez Eadweard Muybridge në laboratorin e tij në West Orange në shkurt të atij viti që e frymëzoi atë të shpikte një aparat fotografik për filmat.

Muybridge kishte propozuar që ata të bashkëpunojnë dhe të ndërthurin Zoopraxiscope me fonograf Edison. Edison ishte i intriguar, por zgjodhi të mos merrte pjesë në një shoqatë të tillë sepse mendonte se Zoopraxiscope nuk ishte një metodë shumë praktike ose efikase për të regjistruar lëvizjen.

Sidoqoftë, atij i pëlqente koncepti dhe i paraqiti një paralajmërim Zyrës së Patentave më 17 tetor 1888, se përshkroi idetë e tij për një pajisje që "do të bënte për syrin atë që bën fonografi për veshin": regjistronte dhe riprodhonte objekte në lëvizje.. Pajisja, e quajtur "Kinetoscope", ishte një kombinim i fjalëve greke "kineto" që do të thotë "lëvizje" dhe "scopos" që do të thotë "të shikosh".

Ekipi i Edisonit përfundoi zhvillimin e Kinetoskopit në 1891. Një nga filmat e parë të Edisonit (dhe filmi i parë i mbrojtur nga e drejta e autorit) tregoi punonjësin e tij Fred Ott duke pretenduar se teshtin. Sidoqoftë, problemi kryesor në atë kohë ishte se nuk kishte asnjë film të mirë për filma.

E gjithë kjo ndryshoi në 1893 kur Eastman Kodak filloi të furnizonte materiale filmike, duke bërë të mundur që Edison të rritte prodhimin e filmave të rinj. Ai ndërtoi një studio prodhimi filmi në New Jersey që kishte një çati që mund të hapej për të lëshuar dritën e diellit. E gjithë ndërtesa u ndërtua në mënyrë që ajo të lëvizte për të qenë në përputhje me diellin.

Thomas Edison ishte një gjeni

C. Francis Jenkins dhe Thomas Armat shpikën një projektor filmi të quajtur Vitascope dhe i kërkuan Edisonit të furnizonte filmat dhe të prodhonte projektorin nën emrin e tyre. Përfundimisht Kompania Edison zhvilloi projektorin e saj, të njohur si Projectoscope, dhe ndërpreu Vitascope. Filmat e parë që u shfaqën në një "kinema" në Amerikë u prezantuan për publikun më 23 prill 1896, në qytetin e Nju Jorkut.

Këto janë vetëm disa kuriozitete për Thomas Edison që mbase nuk i dini, sepse si çdo person i famshëm i kohës së tij, ishte e lehtë të humbisnin disa detaje për shkak të dekadave që kanë kaluar që nga ajo kohë. Edhe pse në sajë të informacionit që është mbledhur ne kemi qenë në gjendje të mbledhim këto kuriozitete në mënyrë që, ju e dini, pak më shumë për këtë gjeni që, edhe pse ka frikë nga errësira, Ai ishte në gjendje të krijonte shpikje që ndryshuan rrjedhën e shoqërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luis dijo

  Edison hajduti i patentave! Nuk është e pazakontë që Edison ka qenë miq me Ford, një antisemit, dhe Edison vetë një hajdut i patentave, shumë prej tyre tek Tesla, të cilin ai donte ta eleminonte nga rruga e tij me çdo kusht për shkak të interesave të tij personale. Rryma e tij e drejtpërdrejtë ishte e padobishme dhe kurrë nuk i shërbeu qëllimit të ndriçimit të planetit. As ai madje nuk e dinte që nuk e kishte shpikur llambën flaktë. Edison punoi për para dhe për egon e tij, Nikola Tesla për t'i dhënë energji falas botës dhe për të mirën e njerëzimit. Gjithmonë e admiroja Ajnshtajnin, por tashmë e njoh që Tesla ishte shumë më i mirë me më shumë se 800 patentat e tij, të cilët gjithashtu vuajtën vjedhjen e shumë vetave.

 2.   GABRI dijo

  Molt bo !!

 3.   berushka dijo

  nuk thotë asgjë për vetëvlerësimin e Thomas Alva Edison nëse ai mund të shihte një pjesë tjetër se si ishte vetëvlerësimi i tij dhe unë do ta vlerësoja atë për detyrën e hetimit të dorëzuar të hënën, 21 gusht