Kush ishte Osho?

oshoSipas tij, iracionale. Sipas tij, vetëm në të ardhmen do të kuptohet. Ai bëri disa parashikime që nuk u bënë të vërteta: ai profetizoi se në 1999 bota dhe lufta e tretë botërore do të mbaronin. Padyshim që asnjëra nga këto dy gjëra nuk është përmbushur.

I çmendur dhe udhëzues shpirtëror me ndjekës në të gjithë botën. Ai vdiq dhe mësimet e tij po mblidhen dhe po fitojnë pasues ditë pas dite. Vitet e fundit të jetës së tij ishin të diskutueshme: ai u arrestua në disa kufij të një vendi që nuk më kujtohet me një shumë të madhe parash dhe një sasi bizhuterish vlera e të cilave trefishoi sasinë që ai mbante në para. Ai u burgos dhe SH.B.A. kërkuan ekstradimin e tij. Pasi u la i lirë, ai u sëmur rëndë dhe akuzoi qeverinë e Shteteve të Bashkuara se e kishte helmuar. Shtrati i tij në burg thuhej se ishte rrezatuar.

Pa dyshim një nga personazhet më ekstravagantë që ka dhënë shekulli i XNUMX-të. E dini çfarë? Une pelqej. Unë jam katolik dhe Osho nuk beson në asnjë lloj Zoti. Për më tepër, sipas tij ai nuk beson në asgjë. Dy besime konfliktuale. Sidoqoftë, ai thotë shumë gjëra interesante që më bëjnë mirë.

Ai gjithashtu ka një karizëm shumë të veçantë tipik për udhëheqësit e mëdhenj ose gjenitë e çmendur. Unë mendoj se ai dëshironte të bëhej një Zot ose Mesia, megjithatë, arrestimi i tij me xhepat dhe valixhet e tij plot me para reflekton lakminë e tij njerëzore. Pavarësisht gjithçkaje, më pëlqen.

Ju lë këtë video. 10 urdhërimet e tij (kurioz dhe me forcë të madhe, megjithëse nuk pajtohet me disa prej tyre):


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.