Lëvizja e Ndërgjegjshme e Anat Baniel (libër)

Unë e kam hasur këtë libër në Bibliotekën Publike të qytetit tim. Writtenshtë shkruar në 2009 nga Anat baniel, psikolog klinik.

Titullohet "Lëvizja e vetëdijshme", zgjoni mendjen për të rimarrë gjallërinë.

Në kopertinën e saj ka një citim nga Christopher Ryan, MD i Akademisë Amerikane të Mjekësisë Fizike dhe Rehabilitimit, i cili lexon kështu:

"Zbulimet e Anat Baniel janë të një rëndësie jetësore për të gjithë ne, sepse ato na ndihmojnë të arrijmë potencialin tonë të plotë." Premtime apo jo?

Bazuar në 9 parimet themelore që rikthejnë një marrëdhënie funksionale midis trupit dhe mendjes, metoda Anat Baniel u ofron të gjithëve mundësinë e zgjerimit pafundësisht të kapacitetit të tyre fizik dhe intelektual: fleksibilitet më i madh i mendimit dhe lëvizjes, gjallëri, inteligjencë, mirëqenie dhe lehtësinë e marrëdhënies me të tjerët.

Niveli i energjisë është i lidhur ngushtë me trurin. Kur i mungon ajo që është e nevojshme për t’u zhvilluar, ne biem në gjumë fizikisht dhe mendërisht, biem në letargji, reagojmë më pak ndaj stimujve të jashtëm.

Në mënyrë që ajo të zgjohet dhe të rritet përtej çdo kufiri, është e nevojshme të prezantohet modifikimet në mënyrën tonë të lëvizjes dhe të menduarit.

"Lëvizja e vetëdijshme" kondenson në 9 çelësa gjithçka që nevojitet për tu rinovuar nga neuronet tuaja. Disa bazohen në veprime trupore; të tjerët, në ushtrime mendore dhe konceptuale. Por secili i përgjigjet një nevojë truri, duke ju siguruar informacion të paçmuar për krijimin e modeleve të reja mendore.

Miratuar nga përparimet e fundit në neuroshkencë, metoda Anat Baniel punon me të gjitha llojet e pacientëve, madje edhe me njerëz me nevoja të veçanta.

Integrojeni atë sot në ditën tuaj në ditë; do të zbuloni se nuk ka asnjë kufizim për përmirësimin dhe transformimin.

(Teksti i nxjerrë nga kapaku i kopertinës).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.