Legjenda e La Llorona për fëmijë dhe të rritur

Legjendat janë pjesë e folklorit, një histori që nuk është as mit, as realitet, por ndodhet në një terren të mesëm. Këto mund të jenë ngjarje të natyrshme ose të mbinatyrshme, ku në këtë rast legjenda e gruas që qan është e vendosur në pikën e dytë, pasi ajo është ndalim i një gruaje i cili udhëton në vende të ndryshme në kërkim të fëmijëve të tij.

Në këtë rast të veçantë, është një legjendë që është e njohur gjerësisht në rajone të ndryshme të Amerikës Latine, pasi ka variacione të ndryshme në secilin vend (madje edhe në pjesë të ndryshme të tij). Kjo sepse për vite me radhë, ka pasur figura me karakteristika të ngjashme, të tilla si ato që gjenden në mitologjinë e aborigjenëve; të cilat u përhapën në të gjithë kontinentin dhe gjithashtu, kolonizimi spanjoll lejoi që ato të përktheheshin në gjuhën hispanike.

Sidoqoftë, një nga historitë më përfaqësuese dhe që mendohet të jetë legjenda e vërtetë, është ajo e Meksikës; të cilat mund t’i lexoni më poshtë. Përveç kësaj, më vonë do të japim disa detaje interesante në lidhje me këtë qenie të mbinatyrshme që ka frikësuar kaq shumë njerëz, pasi që megjithëse origjina e saj daton në Amerikën Latine, ajo është e njohur edhe në vendet e tjera në Evropë dhe Azi.

Cila është historia e vërtetë e La Llorona?

Origjina e historisë nuk është plotësisht e qartë, pasi siç përmendëm, ekzistojnë një varg versionesh me ndryshime në varësi të vendit, por meqenëse Meksika është një nga më të njohurat, është ai që do ta tregojmë më poshtë.

Në fillim të shekullit XVII, një grua autoktone me të vërtetë e bukur ishte thellësisht e dashuruar me një Spanjoll nga kolonia, i cili gjithashtu ra në dashuri me të dhe madje donte që ata të martoheshin. Ajo pranoi dhe ata filluan të jetonin së bashku, por për shkak të makizmit të kohës, gruaja nuk mund ta shoqëronte pasi ai kishte shumë takime dhe detyrime, sepse ai ishte një diplomat i shquar i kohës. Sidoqoftë, ata të dy shijuan shoqërinë e tyre në kohën që mund të ishin së bashku.

Çifti kishte tre fëmijë në dhjetë vjet, por gruaja prapë ndjehej e pakënaqur me një aspekt që as nuk e bënte të flinte disa netë, i cili ishte fakti që vjehrrit nuk e pranonin marrëdhënien, sepse ajo ishte e një klase tjetër sesa burri i saj, kjo nuk ishte diçka e parë mirë për atë kohë dhe madje u konsiderua si një gabim serioz për prindërit më konservatorë.

Për shkak të kësaj, gruaja me kalimin e çdo dite dhe duke mbajtur parasysh atë problem që e shqetësonte, ishte e mbushur me urrejtje ndaj familjes. Ajo që asnjëri prej tyre nuk dinte është se po pjellë një përbindësh, e cila së bashku me faktin se ajo ishte shumë xheloze për burrin e saj dhe komentet nga të huajt se ai po mendonte ta linte atë në çdo moment, do të lëshonte një fatkeqësi të vërtetë.

Një natë, e verbuar nga këto ndjenja negative, ajo vendosi të merrte fëmijët e saj nga shtëpia dhe të arratisej në një lumë që ishte relativisht afër. Atje, ai e mbajti fort më të voglin prej tyre dhe e zhyti derisa vdiq, si dhe dy të tjerët.

Në mes të vrasjes dhe një herë gruaja shkarkoi gjithë urrejtjen e akumuluar duke vrarë fëmijët e saj, për një moment mendja e saj arriti të sqarohej dhe ajo e kuptoi se çfarë kishte bërë. Ai sapo kishte vrarë tre fëmijët e tij duke i mbytur në një lumë dhe nuk ishte as një ëndërr dhe as një makth, siç do të donte dikush të ishte. Ishin faktet, ajo sapo i dha fund jetës së tre fëmijëve të vegjël të pafajshëm për të cilët ajo vetë kujdesej që kur ishin në barkun e saj.

Për shkak të kësaj, gruaja filloi të bërtiste e dëshpëruar ndërsa qante, diçka që zgjati për një periudhë të konsiderueshme kohore. Sidoqoftë, për shkak se rryma e ujit i mori fëmijët dhe situata shqetësuese që ndodhi, kjo shkaktoi një lloj amnezie; kështu që ajo u ngrit shpejt dhe filloi të kërkonte tre fëmijët, duke besuar se i kishte vendosur gabim ndërsa po qante dëshpërimisht pa ndonjë arsye të dukshme (sipas saj).

Versione të legjendës së gruas që qan

  • version i historisë së gruas së qarë për fëmijë e vogël historia është krejtësisht e ndryshme, përveç se është pak më e shkurtër dhe bëhet fjalë për një grua fantazmë që synon të trembë ata të papërgjegjshëm që nuk kanë përmbushur detyrat e tyre.
  • Ekziston edhe një variant tjetër i legjendës ku gruaja bën vetëvrasje disa kohë pasi kishte vrarë fëmijët e saj. Pastaj trupi gjendet nga një fshatar i cili nuk mund të kontaktojë asnjë anëtar të familjes (mos harroni se ajo ishte një grua autoktone që jetonte e rrethuar nga klasa të tjera) dhe e varrosi atë. Por për shkak të nevojës së tij për të gjetur fëmijët e tij, shpirti u la përhumbur.
  • Nga ana tjetër, është e mundur të gjesh edhe një version tjetër në të cilin qëllimi i gruas që qan është të trembë burrat që nuk janë besnikë ose prindërit që nuk janë të përgjegjshëm kur kujdesen për fëmijët e tyre.

Kjo legjendë e pabesueshme e gruas që qau u ngrit, sipas asaj që thuhet në shumë qytete në Meksikë, sepse për disa net, njerëzit ishin të frikësuar nga britmat dhe thirrjet e një gruaje të dëshpëruar. Sidoqoftë, një natë banorët morën guximin të dilnin për të gjetur nga vinte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.