Konferenca emocionale e një komediani me depresion

Emri i tij është Kevin Breel dhe është qesharak. Ky 20-vjeçar po jetonte një jetë të dyfishtë: nga njëra anë ai u tregoi njerëzve fytyrën e tij më qesharake dhe nga ana tjetër ai pësoi një depresion të thellë që gati sa nuk përfundoi me vetëvrasje.

Ajo është vetëm 20 vjeç dhe një vit më parë vendosi t’i japë fund kësaj jete të dyfishtë duke i treguar botës të vërtetën e situatës së saj. Ai u ngjit në skenë në një ngjarje TED dhe tregoi historinë e tij tronditëse. Leksioni i tij prej vetëm 11 minutash është shumë edukativ Ai mbron luftën kundër stigmës së sëmundjes mendore:

Nëse ju pëlqeu kjo konferencë, ndani atë me miqtë tuaj!

Kevin Breel është akoma komik sot, por ai gjithashtu është bërë një aktivist i shëndetit mendor që ligjëron në universitete. Parandalimi i vetëvrasjes është një nga temat e saj të preferuara.

Depresioni është sëmundja më e zakonshme mendore. Isshtë një gjendje e rëndë mjekësore. Njerëzit që po luftojnë me këtë sëmundje kanë nevojë për mbështetje dhe shpresë; ata duhet të dinë se situata e tyre mund të ndryshojë. Ata së pari duhet të jenë të vetëdijshëm se vuajnë nga a sëmundje Shumë njerëz me depresion nuk e dinë se çfarë është e gabuar me ta. Ata fajësojnë veten për situatën e tyre dhe përfundojnë duke u zhytur gjithnjë e më shumë në një gropë pa fund.

Shtë e nevojshme që çdo person që ndihet shumë keq emocionalisht shikoni mjekun tuaj të përgjithshëm në mënyrë që ai të mund të shohë se çfarë hapash duhet të ndërmarrë për t'u përpjekur ta ndihmojë atë person.

Depresioni dhe sëmundjet e tjera mendore mund të trajtohen, Por problemi është se ata duhet të diagnostikohen dhe trajtohen nga një profesionist i shëndetit mendor.

Nëse e pëlqeni këtë artikull, ndani atë me miqtë tuaj!


4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Dermatiti atopik dijo

  Shtë një video me të vërtetë prekëse

 2.   Psikolog në Alcorcon dijo

  Një shembull i mirë për shoqërinë për të parë me sy të ndryshëm njerëzit që vuajnë nga sëmundje mendore.

 3.   John Morales dijo

  Nga minuta 3:40 videoja ka një gabim përkthimi. Titrat nuk korrespondojnë me ato që thotë folësi. Ju mund të shihni edhe një xhiro në video. A ka ndonjë mënyrë për ta korrigjuar këtë? Mesazhi është shumë i mirë.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Juan, po, unë gjithashtu kam vërejtur që përkthimet (nga djemtë nga upsocl.com) kanë disa gabime, por hej, mesazhi është kuptuar mjaft mirë, dhe po, është e vështirë për ta rregulluar atë.

   Përshëndetje.