Leksion nga Matthieu Ricard: parimet e trajnimit të meditimit

Unë kam folur tashmë në raste të mëparshme rreth Matthieu Ricard, një murg tibetian me origjinë franceze. Ai ka bashkëpunuar me universitete të ndryshme në studimin e trurit të tij për të parë efektet e meditimit tek ai.

Si rezultat i këtyre hetimeve, atij iu dha titulli kurioz i Njeriu më i lumtur në tokë. Ai e konsideron lumturinë si aftësinë më të rëndësishme që qeniet njerëzore mund të kultivojnë. Kjo aftësi është e arritshme përmes meditimit dhe njohurisë së vetëdijshme që të gjithë jemi të ndërlidhur dhe duhet ta ndajmë atë lumturi me të tjerët, të jemi më altruist.

Përmes vëmendjes, të vetëdijshëm, për gjithçka që na rrethon dhe brendësinë tonë ne mund të bëhemi më të dhembshur, të arrijmë një ekuilibër të mirë emocional, kontroll dhe eliminojnë emocionet shkatërruese dhe përmirësoni ato pozitive. Me vetëm 20 minuta meditim ditor, ndryshimet e jashtëzakonshme mund të arrihen në mendjen tonë.

Unë të lë me të video konference


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.