4 Biseda frymëzuese TED për t'ju ndihmuar të kaloni kohë të vështira

Të gjithë ne duhet të merremi me ndjenjat e dështimit, vetmisë, zhgënjimit, etj. Ndonjëherë na mungon fokusi, qetësia ose pozitiviteti.

Tjetra do t'ju vë 4 leksione TED që janë qetësuese dhe stimuluese. Bisedat TED motivojnë shikuesin të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të bërë një ndryshim në jetën e tyre.

Në kohë të vështira, ne mund të hutohemi se si të vazhdojmë përpara. Merrni pak kohë për të parë disa nga këto Biseda Ted.

1. Nëse ndiheni të mbingarkuar, mund të përfitoni nga përdorimi i kësaj teknike të quajtur "10 minuta në ditë".

Kjo është një video e shkëlqyeshme Andy Puddicombe që shpjegon nevojën për të mbajtur mendjen tuaj të shëndetshme. Teknika e tij pozitive përfshin të mos bësh absolutisht asgjë për 10 minuta çdo ditë. E thjeshtë, hë?

Përfitimet janë të mëdha. Ju do të përjetoni një ndjenjë më të madhe qetësie në jetën tuaj, veçanërisht nëse ndiheni të mbingarkuar.

Ju nuk mund të ndryshoni çdo gjë të vogël që ju ndodh në jetë. Megjithatë, Pasi të dëgjoni Andy do të dini si të ndryshoni mënyrën e trajtimit të përvojave të jetës.

2. Nëse ndiheni si një dështim, mund të jeni gati ta mësoni këtë të rëndësishme çelësi i suksesit.

Në këtë video 6 minutëshe, Angela Duckworth shpjegon se çelësi i suksesit nuk përfshin domosdoshmërisht të qenit i zgjuar. Dështimi nuk është një situatë e përhershme. Thjesht duhet të filloni nga e para, por këtë herë, në një mënyrë më të guximshme.

3. Nëse ndiheni të vetmuar, mund të përpiqeni të sqaroni se çfarë është më domethënëse në jetën tuaj.

Candy Chang bën një bisedë të shkurtër për atë që do të thotë jeta për të pasi humbi dikë që donte. Ajo paraqiti frazën e mëposhtme për shumë njerëz: "Para se të vdes dua ..." dhe mori disa përgjigje provokuese.

A keni menduar se çfarë është më domethënëse në jetën tuaj? Një video për të reflektuar.

4. Nëse ndiheni të bllokuar në një rutinë, me siguri do të kënaqeni duke ndjekur këtë teknikë.

Në këtë bisedë TED, Matt Cutts detajon teknikën e tij për të provuar diçka të re për 30 ditë. E shkëlqyeshme për të dalë nga zakoni, në të cilën gjenden shumë njerëz. Matt na sfidon të bëjmë ndryshime të vogla të qëndrueshme në jetën tonë. Ju do të rrisni vetëbesimin tuaj me këtë teknikë.

30 ditë është një kornizë kohore e arsyeshme për të arritur qëllimin tuaj.

Nëse e pëlqeni këtë artikull, merrni parasysh ta ndani atë me ata që janë afër jush. Ju falënderoj shumë për mbështetjen.[shpërndarje mash]


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Mark Torres dijo

    30 ditë për të bërë diçka të re dhe 10 minuta për të lënë mendjen time bosh është shumë e zbatueshme dhe unë tashmë kam filluar, faleminderit, ju jeni njerëz shumë të mirë dhe fjalime të shkëlqyera