Si të bëni një letër motivuese

letër prezantimi

Shkrimi i një letre motivuese është një pjesë thelbësore e pothuajse të gjitha aplikacioneve për punë. Jo vetëm që duhet të siguroheni se i keni shitur aftësitë dhe aftësitë tuaja rekrutuesve, por gjithashtu duhet ta bëni atë në një mënyrë të qartë dhe koncize, e cila në fund të fundit e bind lexuesin të dëshirojë t'ju takojë.

Një letër motivuese është një dokument që ju dërgoni me CV-në tuaj (tradicionalisht si mbulesë). Sidoqoftë, ai ndryshon nga një CV në atë që në vend që të jetë një përmbledhje e shkruar e aftësive dhe përvojës suaj, është shkruar posaçërisht me punën për të cilën po aplikoni. duke ju lejuar të theksoni disa fusha që mendoni se do ta bënin atë të përshtatshme për rolin që dëshironi të plotësoni.

Shkruaj një letër të re përcjellëse për secilën punë

Po, është shumë më shpejt dhe më lehtë të marrësh letrën përcjellëse që ke shkruar për aplikimin tënd të fundit, të ndryshosh emrin e kompanisë dhe ta dorëzosh atë. Por shumica e punëdhënësve dëshirojnë të shohin që ju jeni vërtet të ngazëllyer për pozicionin specifik dhe kompaninë, që do të thotë të krijoni një letër të personalizuar për secilën pozicion për të cilin aplikoni.

Ndërsa është në rregull të ricikloni disa fjali dhe fraza të forta nga një letër motivuese në tjetrën, mos mendoni as për dërgimin e një letre gjenerike 100%. Nëse kompania dyshon se jeni duke kërkuar punë masive, aplikimi juaj do të shkojë në plehra.

letër prezantimi

Çfarë duhet të përfshijë një letër motivuese?

Edhe pse letrat motivuese janë shumë më pak të ngurta se CV-të, ka akoma disa gjëra që gjithmonë do të duhet të përpiqeni t'i përfshini. Këtu janë disa gjëra thelbësore që duhet të përpiqeni të mbuloni në letrën tuaj të motivimit:

 • Të dhënat tuaja thelbësore personale
 • Emri i kompanisë dhe personi që po i drejtoheni
 • Ku e gjete vendin e lirë të punës
 • Pse jeni i interesuar për atë punë?
 • Pse mendoni se jeni i përshtatshëm për punën
 • Çfarë mund të bësh për kompaninë
 • Deklaratat përmbyllëse (vlerësoni kohën që ju kanë dhënë)

Si të strukturojmë një letër motivuese

Nuk ka rregulla të përcaktuara për të shkruar një letër motivuese, në fakt, është e rëndësishme që ajo të mishërojë personalitetin tuaj dhe mënyrën sesi i bëni gjërat në punë. Ju duhet të siguroheni që letra është e mirë për të bërë përshtypje të rekrutuesve. Këtu janë disa shembuj për ta bërë më të lehtë për ju strukturimin dhe shkrimin e letrës së përsosur të motivimit.

Fillimi i letrës

Në këtë pjesë do të duhet të shkruani pse po kontaktoni kompaninë. Cili është qëllimi juaj Ky paragraf duhet të jetë i shkurtër dhe i qartë, të shpjegojë pse keni bërë kontaktin. Mund t’i tregoni se ku e gjetët ofertën e punës dhe nëse ishte nga dikush që ju ka këshilluar.

Shembull: Unë do të doja të aplikoja për pozicionin e gazetarit që reklamohet aktualisht në kompaninë tuaj. Po bashkangjis CV-në time që ta merrni në konsideratë.

Paragrafi i dytë

Në paragrafin e dytë do të duhet të flisni pse jeni personi i duhur për punën. Ju do të duhet të përshkruani shkurtimisht cilat janë kualifikimet tuaja akademike profesionale në mënyrë që ata të dinë pse janë të përshtatshme për atë rol. Duhet të siguroheni se i referoheni secilës prej aftësive të renditura në përshkrimin e punës.

Për të studiuar duhet të jeni në gjendje të përqendroheni

Shembull: Siç mund ta shihni në CV-në time të bashkangjitur, unë kam më shumë se katër vjet përvojë në sektor dhe jam i sigurt se njohuritë dhe përvoja ime mund të kontribuojnë gjëra të mëdha në punë. Shkathtësitë e mia të grumbulluara në këtë kohë më bëjnë kandidatin perfekt për pozicionin.

Paragrafi i tretë

Në këtë pjesë do të duhet të flisni për atë që mund të bëni dhe të kontribuoni për kompaninë. Opportunityshtë mundësia juaj të theksoni se çfarë mund të kontribuoni. Përmbledhni qëllimet tuaja të karrierës dhe zgjeroni pikat më të forta të CV-së tuaj. Mbështetni të gjitha aftësitë tuaja në mënyrë që ata të shohin që ju jeni plotësisht të kualifikuar për atë punë.

Shembull: Në pozicionin tim të mëparshëm si gazetar në kompaninë X, unë isha përgjegjës për rritjen e portofolit të klientit, rritjen e të ardhurave të kompanisë falë punës sime. (Dhe përshkruani shkurtimisht se çfarë ishte puna juaj dhe nëse është e nevojshme mund të përfshini emra të ish-shefave ose menaxherëve që mund të flasin mirë për ju në rast se keni nevojë për referenca të një lloji që të jeni në gjendje t'u jepni të vërtetën dhe besueshmërinë fjalëve që po u transmetoni atyre )

Katër paragraf

Në paragrafin e katërt duhet të përsërisni interesin tuaj për rolin dhe pse jeni personi perfekt për atë punë (pasi po përsëritni informacionin, bëjeni në mënyrë që fjalët të jenë tërheqëse për lexuesin). Alsoshtë gjithashtu një kohë e mirë për t'i treguar kompanisë që dëshiron të takohesh me punëdhënësin për një intervistë.

Shembull: Besoj se do të jem në gjendje të kem një përgjigje pozitive ndaj aplikimit tim dhe kështu të jem në gjendje të kem një intervistë zyrtare me punëdhënësin e ndërmarrjes. Me përvojën dhe njohuritë e mia të mëparshme, jam i sigurt që mund të filloj të kontribuoj në mënyrë aktive në biznesin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe të kem një marrëdhënie të mirë pune. Faleminderit për kohën dhe konsideratën tuaj. Unë pres që të takohem me ju për të diskutuar kërkesën time më tej.

Mbyllja e letrës motivuese

Nënshkruani letrën përcjellëse me "Sinqerisht" në fund të ndjekur nga emri juaj. Në këtë mënyrë ju do të nënshkruani letrën me autoritet dhe vendosmëri.

Metoda deduktive

Mos harroni se është thelbësore që ju të mos shkruani të njëjtën letër për të gjitha kompanitë. Kompania duhet të ndiejë që ju keni qenë të informuar mirë për punën që dëshironi të përdorni, dhe mbi të gjitha, që ju e njihni mirë kompaninë. Se gjithçka që thoni është e vërtetë dhe se nëse ata dyshojnë, ata mund të kenë një kontakt referues për të folur në lidhje me aftësitë tuaja të punës me dike qe te njeh mire.

Në këtë mënyrë, kompania do të ketë më shumë besim në aplikimin tuaj mbi çdo aplikacion tjetër që i paraqitet dhe ata do të jenë në gjendje t'ju marrin në konsideratë. Një letër motivuese i jep një shtytje të fortë CV-së tuaj, prandaj është e rëndësishme që të kujdeseni për detajet. A) Po, Ju do të jeni në gjendje të përdorni atë punë që ju intereson aq shumë dhe ta bëni atë tuajat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.