Lev Vygotsky: një vizion dhe mendim i ri në psikanalizë

Mendja njerëzore, për shekuj me radhë, u ka dhënë më shumë se një personi për çfarë të flasin dhe të mendojnë. Mijëra studiues ndër vite janë përpjekur të zbulojnë misteret që ekzistojnë midis mendjeve të ndryshme të qenieve njerëzore. Pse funksionon në atë mënyrë, si është e mundur që ne të gjithë jemi kaq të ndryshëm në mendimet tona, pse disa njerëz janë të aftë të sillen në një mënyrë që të tjerët thjesht nuk e pranojnë.

Dallimet kanë qenë temë e diskutimeve të vazhdueshme për vite me rradhë; aq sa çdo brez një analist i ri krijon teori që mund të mos bien dakord me të tjerët, por të gjithë kërkojnë të kuptojnë se çfarë po ndodh brenda mendjes sonë.

Brenda këtyre njerëzve të shkencës mund të gjejmë Sigmund Freud, babai i njohur i psikanalizës; Elton Mayo, i cili ka punuar me sjelljen e punonjësve në fabrika dhe kompani anglisht dhe amerikan; dhe gjithashtu psikologu Lev Vygotsky, i cili ishte një pararendës i neuropsikologjisë Sovjetike, një psikolog rus i cili dha kontribute të mëdha në jetën moderne.

Në këtë postim do të mësojmë pak më shumë rreth kontributeve që ky njeri dha në arsim dhe psikologji, dhe sesi jeta e tij u përkushtua duke na dhënë një kuptim më të mirë të mendjeve tona.

Pak nga historia e Vygotsky

Ky burrë lindi në Rusi në 1896, në një familje hebreje dhe fëmija i dytë në një familje me tetë. Gjatë adoleshencës së tij ai zhvilloi një shije të dukshme për teatrin. Në vetëm 19 vjeç, kur ishte 1915, ai shkroi një ese mbi dramën e Shekspirit: Hamlet.

Ndërsa ishte në kolegj, midis viteve 1913 dhe 1917, më shumë se një herë ai ishte përfshirë në ndryshime në karrierë për shkak të faktit se Materialet e shikuara nuk mbaruan së mbushuri etjen e tij për njohuri. Ai filloi të studionte mjekësi, por vetëm me një muaj në kurs ai ndryshoi karrierën dhe filloi të studionte për drejtësi në Universitetin Shtetëror të Moskës; Atje, me vetëm një vit, ai braktisi karrierën e tij për të studiuar Filozofi dhe Letra në universitetin popullor, pasi këto lëndë e kishin magjepsur që në adoleshencë.

Sapo ai u diplomua, dhe pasi diskriminimi ndaj hebrenjve të vendosur në Rusi u shfuqizua falë Revolucionit të Tetorit, ai vendosi që ishte koha për të transferuar njohuritë e tij të reja në masat e etura për të mësuar. Në këtë mënyrë, Unë mësoj psikologji dhe logjikë në Institutin e mirënjohur Pedagogjik; estetikë dhe histori arti në Konservator; në të njëjtën kohë ai drejtoi seksionin e teatrit në një gazetë të njohur dhe themeloi një revistë letrare.

Në vitin 1920 ai u sëmur nga tuberkulozi, i cili në fillim e preku atë thellësisht, jo vetëm fizikisht, por emocionalisht. Ai u transferua në një sanatorium, pasi në atë kohë kjo sëmundje konsiderohej mjaft e rëndë. Lev Vygotsky ndjeu që jeta e tij do të ishte e shkurtër, por më në fund mori një vendim: ai do të intensifikonte shpirtin e tij të punës për ta bërë të vlefshme kohën e tij në tokë.

Ai krijoi një laborator në Institutin Pedagogjik ku mund të mësonte fëmijët me aftësi të kufizuara në të mësuar të shkonin në kopsht. Pikërisht me këtë aktivitet ai do të merrte material të mirë për të Libri yt Psikologji pedagogjike.

Ai u martua në vitin 1924 dhe nga ai bashkim do të lindnin dy vajza. Kishin kaluar tashmë katër vjet që kur ai u sëmur nga tuberkulozi, por ai do të kishte akoma më shumë kohë për të kryer studime, teori dhe punë, të cilat më vonë do të shaheshin dhe në disa raste do të priteshin për shkak të kundërshtimit të tyre nga autoritetet komuniste.

Ai vdiq në vitin 1934 për shkak të tuberkulozit që e kishte prekur atë për 14 vjet. Sidoqoftë, ai arriti të diktojë kapitujt e fundit të punëve të tij ndërsa ishte në shtrat. Ai ishte një njeri që ai ishte gjithmonë aktiv, pavarësisht nga situata. Shumica e punimeve të tij do të botoheshin në vitet e tij të mëvonshme dhe madje edhe pas vdekjes së tij, por do të mbeteshin kontribute të mëdha në psikologji.

Teoritë e Lev Vygotsky

Lev Vygotsky zhvilloi teori të shumta që do t'i shërbenin edukimit të fëmijëve me aftësi të kufizuara në të mësuar dhe fëmijëve me aftësi më të përparuara. Teoria e tij sociokulturore ka shumë zbatime brenda arsimit dhe pedagogjisë.. Midis këtyre, më të famshmet janë: teoria e tij sociokulturore, metafora e skelave dhe të mësuarit proksimal. Të gjitha këto janë pjesë e së njëjtës tërësi që duhet të zbatohet në arsim.

Teoria sociokulturore

Teoria sociokulturore e Lev Vygotsky ka kontribute të mëdha në atë që sot është edukimi i fëmijëve tanë, pasi ai nuk u përdor vetëm në nivelin rus, por materiali i tij pas vdekjes u vlerësua nga kombe dhe qeveri të ndryshme që vendosën që puna e tij ishte mbresëlënëse të thuhej më së paku

Testet e bazuara në ZPD, të cilat janë përgjegjëse për demonstrimin dhe nxjerrjen në pah të potencialit të fëmijës, kanë një vlerë të madhe kur bëhet fjalë për testet e standardizuara të inteligjencës që përdoren në shumë vende të botës. Këto teste zakonisht vendosin një theks të madh në njohuritë dhe mësimet e marra tashmë nga fëmija. Në këtë mënyrë, shumë fëmijë përfitojnë nga teoria që Vygotsky filloi gati një shekull më parë.

Një tjetër nga kontributet themelore të kësaj pune është implikimi shoqëror që Vygotsky shënon në punën e tij, në të cilën ai thotë se zhvillimi normal i të mësuarit të një fëmije në një kulturë nuk është i njëjtë ose i zbatueshëm me atë të fëmijëve në kultura ose shoqëri të tjera. Në një mënyrë të thjeshtë për të shpjeguar, zhvillimi i një fëmije në një sistem arsimor nuk është aq i mirë kur ai po lëviz nga një pikë me një kulturë dhe shoqëri të shënuar në një tjetër që ka një kulturë tjetër. Do të jetë e vështirë për fëmijën të adaptohet dhe mësuesit do të duhet të gjejnë një mënyrë për ta punuar atë në një mënyrë më personale.

Zona e Zhvillimit Proksimal (ZPD)

Në këtë teori Vygotsky, na thuhet se të rriturit, mësuesit dhe studentët e përparuar që janë në hapësirat afër fëmijës (prindërit, vëllezërit e motrat, kujdestarët), kanë përgjegjësinë të jenë një mbështetje për fëmijën në fjalë në kohën e të mësuarit dhe të punojë, në pikën para se ai të mësojë vetë dhe të vazhdojë me detyrat dhe detyrat e tij. Kjo ndihmë mund t'u japë fëmijëve nxitjen e nevojshme për të kapërcyer zona e zhvillimit proksimal, i cili kuptohet si ai hendek imagjinar midis asaj që një fëmijë tashmë është i aftë të bëjë dhe asaj që ai nuk mund të kryejë vetë.

Fëmijët në ZPD me një detyrë të veçantë janë në një pikë ku ata janë të aftë të kryejnë një detyrë të veçantë, domethënë ata kanë potencial për ta bërë atë, por ende nuk mund ta bëjnë atë pa Ndihmon sepse ata ende kanë nevojë të integrojnë disa çelësa të mendimit që është i nevojshëm për këtë detyrë.

Sidoqoftë, me orientimin e duhur ata janë në gjendje të kryejnë detyrën në mënyrë korrekte, pasi njerëzit që janë afër tyre i udhëzon në përgatitjen e tyre. Në këtë mënyrë, në masën që mbulohet përgjegjësia, bashkëpunimi, udhëzimi dhe vigjilenca, fëmija përparon në mënyrë adekuate dhe mund të konsolidojë njohuritë dhe mësimet e reja.

Teoria e skelave

Metoda e skelave është aplikimi që i jepet ZPD. Shtë procesi me anë të të cilit një prind, kujdestar ose mësues mund të ndihmojë një fëmijë me një detyrë që ata nuk janë ende në gjendje ta bëjnë pa marrë ndihmë.

Kjo lloj teknike jepet shumë shpesh midis prindërve dhe fëmijëve kur kërkon vërtet të mësosh diçka, por në të njëjtën kohë i duhet një udhëzues për ta ndihmuar ta mësojë atë.

Kjo teori e Lev Vygotsky gjithashtu na tregon se nuk është se problemet zgjidhen për fëmijën në fjalë, por që u jepen burimet dhe njohuritë për t'i zgjidhur ato vetë. Në këtë mënyrë, kontribuon në transferimin e të mësuarit, dhe njohuritë më të hollësishme arrihen si rezultat i përvojës vetjake.

Kur u zbatua kjo teknikë, mënyra se si u mësuan fëmijëve se cilat ishin mjetet dhe si ata punuan ishte më efektive për t'i bërë ata të bënin detyrat e tyre të caktuara sesa nëse u ishte shpjeguar se si ta bënin detyrën në radhë të parë.

Dhe përveç kësaj fëmijët ata fituan një mësim më të lartë Nuk ishte çështja për të bërë atë që ata panë tutorin duke bërë, por për të përdorur mendjet e tyre dhe për të kryer detyrën.

Shumë herë fëmija do të kërkojë ndihmën tonë, por përfundimisht ai do të jetë në gjendje të bëjë detyrën e caktuar, dhe pasi të ketë qenë në gjendje të bëjë punën në disa raste, ai do të jetë në gjendje të bëjë detyra më të vështira në një kohë të shkurtër falë të mësuarit e marrë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.