Kjo video 1 minutëshe na mëson një arsye të fuqishme pse është mirë që fëmijët tuaj të lexojnë

Cila është tipari më i rëndësishëm që do të dëshironit të zhvillonit tek fëmija juaj? Nëse jeni si shumica e prindërve, inteligjenca ndoshta do të jetë në krye të listës suaj.

Ne të gjithë duam fëmijë inteligjentë, prandaj përpiqemi të zgjedhim një shkollë të mirë dhe përpiqemi t'i bëjmë mësuesit të përmbushin pritjet tona, por mos harroni: si baba ose nënë, ju keni fuqinë të nxitni të mësuarit e fëmijëve tuaj thjesht duke i bërë librat pjesë integrale të jetës së tyre:

Nëse ju pëlqeu kjo video, ndani atë me miqtë tuaj!
[social4i size = »large» align = »align-left»]

A jeni njohur me avantazhet specifike të vajzës / leximit tuaj? Këtu janë disa nga përfitimet që lidhen me leximin për fëmijët e vegjël:

1) Përsosmëri më të madhe akademike.

2) Aftësi më të mira komunikimi.

3) Shkathtësi më të mira në shprehjen e tyre me shkrim: drejtshkrim më i mirë dhe prezantim më i mirë i ideve.

4) Ekspozimi ndaj përvojave dhe këndvështrimeve të reja.

5) Inkurajoni imagjinatën, përqendrimin dhe disiplinën më të madhe.

6) Fëmijët mësojnë të relaksohen.

9) Njohuri më të mëdha të botës përreth tyre.

Si prind, është detyrimi juaj të promovoni një klimë në shtëpinë tuaj që inkurajon leximin. Nuk ka të bëjë me detyrimin e fëmijës për të lexuar, por përkundrazi për të këmbëngulur pak, për të kërkuar alternativa ndaj librave që nuk u pëlqejnë.

Ju mund të shkoni në bibliotekën më afër shtëpisë tuaj me fëmijën tuaj dhe se ai / ajo zgjedh librin që ai ose ajo e gjen më tërheqës. Vizita në një librari me fëmijët tuaj është gjithashtu një mënyrë për të inkurajuar shijen e leximit në to.

Një libër, si një udhëtim, fillon me shqetësim dhe përfundon me melankolinë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.