«Vivir zen», libër i rekomanduar

live zen, libër i rekomanduar

Live zen

Michael Paul * Gaia Ediciones * Madrid, 2000 * 160 f. * 25 euro

Meditimi me Zen bëhet në pozicionin zambak uji, me shpinën drejt dhe sytë gjysmë të mbyllur. Kur e praktikoni, zhvillohet një vështrim pa kondicionuar, i cili ju lejon të jetoni secilën situatë me maksimumin e hapjes, kthjelltësia dhe shpërndarja.

Ajo vështrim i freskët është në kamera dhe në mendjen e Michael Paul, një fotograf dhe praktikues i Zen, i cili është përpjekur ta pasqyrojë atë realitet përmes teksteve dhe imazheve. Libri i tij tregon sesi përvoja shpirtërore qëndron prapa një stili të caktuar në dizajn, një konceptim i harmonisë dhe bukurisë, i cili ndërthur thjeshtësinë me fshatarësinë. Një estetik që është rezultat i një qëndrim i qetë dhe i respektueshëm ndaj natyrës.

Kopshtaria, ceremonia e çajit, shkrimi ose arkitektura janë disa nga mënyrat me të cilat shfaqet Zen në jetën e përditshme dhe të cilat ky libër i shfaq me bukuri dhe thjeshtësi të admirueshme.

Një vepër madhështore me fotografi të shkëlqyera për të sjellë Zen në çdo fushë të jetës së përditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.