10 libra për lumturinë

Kërkimi i lumturisë Grashtë grali i shenjtë modern, është ai për të cilin aspiron çdo njeri dhe për shumë është qëllimi përfundimtar, qëllimi i vërtetë i jetës.

Kjo është arsyeja pse unë do të bëj një përmbledhje të libra që flasin për lumturinë. Ata janë librat më aktualë dhe të njohur nga mijëra që ekzistojnë në këtë temë, shumë prej tyre me cilësi të dyshimtë.

Do të filloj duke vendosur një listë me 10 libra që kam nxjerrë nga Biblioteka prestigjioze e qytetit tim. Në artikujt e ardhshëm do t’i rishikoj këta libra për t’i njohur pak më mirë.

Unë ju lë me listën

Libra për lumturinë1) "Truri i Budës: Neuroshkenca e Lumturisë, Dashurisë dhe Urtësisë" nga Rick Hanson.

2) "Për lumturinë ekstreme" nga Ugo Cornia.

3) «Lëreni veten të lumtur» nga Carlos Goñi.

4) "Nëntë dhomat e lumturisë: duajeni veten, gjeni fatin tuaj dhe kapërceni pengesat e vogla në jetë". nga Lucy Danziger dhe Catherine Birndorf.

5) «Kur jam i lumtur» nga Mónica L. Esgueva.

6) "Arti i të jetuarit i lumtur" nga Mariano Blanco.

7) "Filozofi dhe ujku: Mësime mbi dashurinë dhe lumturinë" nga Mark Rowlands.

8) "Arti i jetës: i jetës si vepër arti" nga Zygmunt Bauman.

9) "Jeta e mirë: si ta pushtojmë lumturinë tonë" nga Javier Sádaba.

10) "Një ditë para lumturisë" nga Erri de Luca.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mary Roche dijo

  Unë jam një grua e lumtur

  1.    Daniel murillo dijo

   Epo, ju jeni shumë me fat Mary. Kujdesu për atë lumturi që asgjë dhe askush të mos të dëmtojë.

 2.   ENRIQUE CARBAJAL RODRIGUEZ dijo

  Më pëlqen të provoj mjaltë LEXIMIN

 3.   Adrian Cuasquer dijo

  punë e shkëlqyeshme