5 libra për të përmirësuar jetën

lexoni libra për të përmirësuar jetën

Leximi ka fuqinë për të shëruar shpirtin dhe për të ushqyer trurin. Kur shkonit në shkollë, mbase keni menduar se leximi ishte i mërzitshëm sepse ata ju detyruan të lexoni gjëra që nuk ju pëlqyen, por kur ta kuptoni se leximi ju jep kaq shumë gjëra, ju mund të shihni se si biblioteka juaj është e mbushur me libra për të përmirësuar jetën.

Ata janë libra që do të përmirësojnë jetën tuaj sapo t’i lexoni, ose sepse ju ndihmojnë të njihni veten më mirë, të njihni më mirë të tjerët ose ta bëni jetën tuaj më të lehtë sepse do ta kuptoni nga një këndvështrim tjetër.. Ne duam t'ju japim një përzgjedhje librash për të përmirësuar jetën që nuk mund t'i humbni në bibliotekën tuaj tani e tutje. Cfare po pret

Njerëz toksikë

Ky libër përrallor nga Bernardo Stamateas ju bën një profil të personaliteteve më të zakonshme toksike që mund të gjeni përreth jush. Ju madje mund të ndiheni të identifikuar nga disa prej tyre Dhe kështu do të dini se çfarë duhet të bëni për të ndryshuar jetën tuaj për mirë. Në Amazona Ne e gjejmë librin dhe përshkrimin e mëposhtëm:

“Në jetën tonë të përditshme nuk mund të shmangim takimin me njerëz problematikë. Bosët autoritarë dhe skualifikues, fqinjët ankues, bashkëpunëtorët ziliqarë ose shokët e shkollës, të afërmit që gjithmonë na fajësojnë për gjithçka, burra dhe gra mendjemëdhenj, të tërbuar ose gënjeshtarë ... Të gjithë këta njerëz "toksikë" na mërzitin, por disa mund të shkatërrojnë jetën tonë, ëndrrat ose largohuni nga qëllimet tona ”.

lexoni libra për të përmirësuar jetën

Syzet e lumturisë

Syzet e lumturisë janë një nga ata libra që ndryshojnë jetën tënde përgjithmonë pasi ta kesh lexuar. Shtë shkruar nga Rafael Santandreu dhe nuk është libri tipik i ndihmës vetjake për t’u ndjerë mirë, asgjë nuk është më larg së vërtetës. Shtë një libër që i jep fund atyre mendimeve irracionale që dëmtojnë jetën tënde dhe që nuk të lejojnë të ecësh përpara. Do ta kuptoni që jeta ka shumë nuanca të tjera dhe se varet nga mënyra se si e shihni, si do të ndiheni. Mund ta gjeni në Amazona me këtë përshkrim të shkruar nga vetë autori:

“Ky libër synon të ju bëjë një person shumë më të fortë dhe të lumtur. Ai bashkon të gjithë mekanizmat që psikologjia moderne di të na transformojë. Unë personalisht nuk jam adhurues i librave të vetë-ndihmës, përveç atyre që bazohen në prova. Këtu ju ofroj vetëm mjete të efikasitetit të provuar dhe ju siguroj se 80% e pacientëve që kanë ndjekur kombinimin tim terapeutik kanë lënë plotësisht depresion, ankth, fiksime dhe frikë të ekzagjeruar ”.

Njihni personalitetin tuaj

Dije se personaliteti juaj është shkruar nga Javier de las Heras dhe është libri që nuk duhet të mungojë kurrë në raftin e ndonjë shtëpie. Nëse doni të njihni veten më mirë ose nëse doni të njihni më mirë të tjerëtKjo do t'ju ndihmojë të kuptoni veten dhe madje edhe si ta përmirësoni personalitetin tuaj dhe të dini pse jeni ashtu siç jeni. Ky është themeli për këdo që dëshiron të përmirësojë jetën e tij duke filluar nga brenda. Ka disa teste që do t'ju ndihmojnë të bëni një profil të vetvetes. Në Amazona mund ta gjeni me këtë përshkrim:

“Ky libër nga psikiatri Javier de las Heras na mëson diçka që të gjithë e kemi dashur gjithmonë: të njohim personalitetin tonë, të dimë pse jemi ashtu siç jemi, të kuptojmë reagimet dhe ndjenjat tona, si dhe të kuptojmë ndryshimet tona me respekt për të tjerët. Mënyra e të qenurit ai temperament? -Cilat janë karakteristikat e një personaliteti të frikshëm? -Çfarë e bën të lumtur një melankolik? -Cilat janë shkaqet e një çrregullimi narcizist? -A është personaliteti i ndarë një problem i rëndë? - A janë vërtet testet ndihmoni për të njohur më mirë njëri-tjetrin? Një punë që tregon se personaliteti përfshin një mori karakteristikash dhe se këto janë të organizuara në një strukturë komplekse psikologjike, specifike për secilin person. Një mënyrë e veçantë e të ndjerit, të menduarit, vlerësimit, sjelljes dhe, gjithashtu, interpretimit dhe përballjes me realitetin ”.

lexoni libra për të përmirësuar jetën

Manual për të mos vdekur nga dashuria

Ky libër i çmuar nga Walter Riso është i domosdoshëm për të gjitha çiftet në botë. Shtë një lexim i domosdoshëm që mëson se si të duash pa lidhje, liri dhe pa varësi emocionale. Domethënë, mëson dashurinë pa toksina dhe si një person duhet ta tolerojë dashurinë. Dashuria kur dhemb nuk është dashuri dhe kjo e bën të qartë në secilën nga faqet e saj me argumente të ndryshme. Në Amazona ju mund ta gjeni librin me këtë përshkrim:

«Refuzoni të vuani për dashuri, deklarohuni në një grevë afektive, bëni paqe me vetminë dhe zbutni nevojën për të dashur mbi të gjitha dhe me çdo kusht. Shpëtoni dashurinë për veten, dashuria juaj e parë e madhe nga e cila gjenerohen të tjerët. Walter Riso na çon në disa nga problemet që i bëjnë marrëdhëniet e dashurisë një shkak të agonisë dhe ankthit dhe na siguron një sërë mjetesh për të mos vdekur nga dashuria dhe për të ndryshuar konceptimin tonë të dashurisë tradicionale për një më të përtërirë dhe të shëndetshme ".

Kufijtë e dashurisë: Si të duash pa u dorëzuar nga vetja

Duke ndjekur maksimën e mëparshme dhe të njëjtin autor, Walter Riso, gjejmë këtë libër të mrekullueshëm, Kufijtë e dashurisë: Si të duash pa hequr dorë nga vetja. Midis linjave të saj, ai përpiqet të arrijë tek njerëzit në mënyrë që ata të kuptojnë se çfarë është dashuria e shëndetshme si të heqësh dorë nga vetja për dashuri është thjesht të varrosësh veten të gjallë.

lexoni libra për të përmirësuar jetën

Dashuria ka dhe duhet të ketë kufij dhe kufiri kryesor fillon me veten dhe dinjitetin tënd. Njeriu nuk duhet të heqë dorë nga vetja për emrin e dashurisë, sepse atëherë nuk është aspak dashuri. Ky është një tjetër nga librat që të gjithë çiftet në botë duhet të lexojnë për të kuptuar njëri-tjetrin, për të kuptuar dashurinë dhe mbi të gjitha, për të vendosur dashurinë për veten para të tjerëve. Në Amazona mund ta gjeni me përshkrimin e mëposhtëm:

“Në një kulturë në të cilën dhënia e dashurisë së pakufizuar është mbivlerësuar, jeta si çift është bërë forma kryesore e vetë-realizimit; Sidoqoftë, dashuria nuk justifikon gjithçka, sepse të duash nuk duhet të heqësh dorë nga vetja. Kjo është maksima. "


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.