Libra që ju kanë ndryshuar jetën

Sot ne flasim për libra që ju kanë ndryshuar jetën.

lexoj

Një libër që vjen tek ju në kohën e duhur mund të ndryshojë jetën tuaj, është si një person… si një ide. Sot do të flasim për këtë, për librat që ju kanë ndryshuar jetën.

Likeshtë si të shohësh jetën me syze të tjera. Sapo libri të ketë mbaruar ju thoni: "Kam disa gota të reja". Ne nuk mund ta shohim jetën pa një paradigmë specifike: sa herë që dikush shikon një situatë, një përvojë, një person ... dikush po e shikon atë me syze specifike. Nëse mbani syze blu i shihni gjithçka në blu, nëse vishni syzet rozë i shihni gjithçka në rozë. Ka libra që ndryshojnë ngjyrën e syzeve tuaja.

Le të shohim cilët kanë qenë librat e preferuar të disa njerëzve të shquar:

1) Le të fillojmë duke ditur se cili është libri i rekomanduar i Jose Luis Montes, një ish-ekzekutiv i korporatës i cili aktualisht po ligjëron për zhvillimin personal:

«Ka shumë libra që kanë ndryshuar jetën time dhe unë mund të bëj një listë të gjatë. Me siguri disa prej tyre tashmë janë lexuar gjerësisht ... por Unë do të rekomandoj një që nuk është aq i njohur dhe kjo më duket absolutisht e nevojshme ta lexoj.

Shtë një murg budist që ka jetuar në Himalajet për 30 vjet, në një manastir në Nepal… ai është francez dhe emri i tij është Mattieu Ricard. Ky njeri ishte një doktor i biologjisë molekulare derisa zbuloi Budizmin dhe u bë murg.

Mattieu Ricard është një nga ekspertët më të mëdhenj perëndimorë për Budizmin dhe lumturinë. Acceptedshtë pranuar shkencërisht si "Njeriu më i lumtur në botë". Shkencëtarët, të cilët kanë mënyra për të matur lumturinë nga valët e trurit dhe nga proceset kimike në trup, kanë hetuar Mattieu së bashku me mijëra njerëz të tjerë. Ata kanë arritur në përfundimin se Mattieu Ricard është njeriu më i lumtur në botë (i vërtetuar shkencërisht).

Ai ka shkruar disa libra, por ekziston një që më pëlqen veçanërisht: quhet Në mbrojtje të lumturisë (botuar nga Urano në Spanjë). Shtë një libër shumë i arritshëm, shumë i lehtë për t’u lexuar dhe madje edhe argëtues, sepse Mattieu ka një sens të shkëlqyeshëm humori. Isshtë një libër që ia vlen të lexohet dhe të konsultohet herë pas here ".

2) Personi tjetër që na rekomandon një libër që i ndryshoi jetën është Raphael Santandreu, psikolog, shkrimtar dhe trajner i mjekëve dhe psikologëve:

«Libri që ka ndryshuar më shumë jetën time është Shkolla e jetesës de Epictetus. Shtë një libër që mbledh mendimet e këtij filozofi të shekullit të parë pas Krishtit, i cili ishte një nga eksponentët e shkollës stoike.

E zgjedh sepse Epictetus është stërgjyshi i psikologjisë moderne… Në të vërtetë, shumë më i rëndësishëm se Frojdi.

Epictetus tregon një histori apokrife që përpiqet të përmbledhë mendimin e tij. Epictetus ishte një skllav për shumë vite të jetës së tij. Në një rast pronari i tij e goditi atë sepse ai kishte bërë diçka të gabuar. E goditi atë pa pushim. Epictetus nuk do të kishte gojën ... deri në fund, për shkak të dhunës së goditjeve, Epictetus tha: "Zot, shiko që do të thyesh shkopin me të cilin më ke goditur".

Historia me siguri nuk është e vërtetë, por shpreh idenë aq të rëndësishme për psikologjinë e sotme saqë nuk prekemi nga ato që na ndodhin por nga ato që mendojmë për ato që na ndodhin. Kjo ka shumë pasoja praktike, por kryesorja është ajo ne jemi pronarët e jetës sonë emocionale. Përmes mendimeve tona ne mund të ndryshojmë jetën tonë ".

3) Juan Carlos Cubeiro, një shkrimtar i shkëlqyeshëm i librave dhe me një blog Nga të cilat mund të mësoni shumë, ai rekomandon librat e mëposhtëm:

«Unë do të rekomandoja një libër më të Rilindjes, më humanist ... kompanitë tani kanë nevojë për më shumë humanizëm se kurrë dhe kjo është arsyeja pse unë zgjedh Kishoti, një libër me momente shumë qesharake. Janë 2 gjëra që NUK duhet të bëhen me Don Kishotin: njëra është ta lexosh shumë të re (gjë që fatkeqësisht ndodh ... duhet lexuar) dhe tjetra është ta lexosh menjëherë. Don Kishoti duhet lexuar në copa dhe duke e provuar.

Isshtë historia e një të çmenduri të supozuar që merret me më shumë se 300 njerëz përgjatë 2 vëllimeve dhe i cili ndryshon jetën e të gjithëve me të cilët merret.

Lidhur me çështjet e biznesit, Juan Carlos Cubeiro rekomandon:

* Jetoni pa shef de Sergio Fernandez

* Në kërkim të Ekselencës nga Tom Peters dhe Robert H. Waterman.

* Gëzohem që më takon de Borja Vilaseca.

Libra të tjerë që ai rekomandon jashtë fushës së ndërmarrjes janë:

* Utopia nga Tomás Moro. Një libër klasik shumë argëtues.

* Në Falënderim të Çmendurisë nga Erasmus i Roterdamit.

* Manuali i princit të krishterë, gjithashtu nga Erasmus i Roterdamit.

* Shekspiri dhe zhvillimi i lidershipit shënuar nga Juan Carlos Cubeiro kur kemi informacionin. Në kulturën Latine Shekspiri është shumë i panjohur dhe ky libër kërkon, përmes 18 filmave të arritshëm, të shohë se çfarë na mëson Shekspiri në aspekte të tilla si menaxhimi i zemërimit, mos abuzimi me pushtetin, ... Në fund, kur Shekspiri studiohet mirë, një e kupton që shekspiri shkon shumë përtej të qenit person, është me të vërtetë një projekt arsimor.

* Richard III të Shekspirit. Shtë historia e dikujt që fillon të ikë përpara, dehet nga pushteti dhe në fund nuk mund të ndalet (një aspekt që mund të ekstrapolohet në botën e biznesit dhe politikës). »

4) Tani është radha e Borja Vilaseca, krijues i një Masteri në Zhvillimin Personal në Universitetin e Barcelonës:

«Libri i parë që më shënoi shumë ishte Fotografia e Dorian Gray nga Oscar Wilde. Ka të bëjë me atë se si ndonjëherë disa nga vendimet që marrim na bëjnë të ngrihemi një shkallë në botë, por me koston e humbjes së vetvetes, të humbjes së vlerave tona thelbësore.

Një libër tjetër që do të doja të veçoja është Liria e parë dhe e fundit nga Jiddu Krishnamurti, një filozof dhe i mençur i madh hindu që dha fjalime. Shumë nga këto biseda u bënë libra të redaktuar. Ai flet se revolucioni më i madh që qeniet njerëzore mund të përjetojnë është përmes zhvillimit të vetëdijes së tyre.

Më pëlqen shumë romanet që demaskojnë kushtëzimin shoqëror dhe në këtë kuptim Do të doja të veçoja autorë si Hermann Hesse, Aldous Huxley, Richard Yates, Chuck Palahniuk.

Më pëlqen gjithashtu psikologjia dhe filozofia perëndimore. Brenda këtij qëllimi, autori që ka ndryshuar jetën time është kolumbiani që vdiq në 2004 Gerardo Schmedling:

Ai ishte një filozof kolumbian i cili iu përkushtua vetes për të hulumtuar shkaqet e vuajtjeve njerëzore. Ashtu si të urtët e mëdhenj, ai nuk shkruajti asgjë, por ka transkriptime të fjalimeve që dha. Nëse duhet të theksoj disa nga këto biseda, unë do të zgjidhja 2: Aceptologjinë dhe Alkimia e mendimit, kjo e fundit ka të bëjë me mënyrën se si mund ta transformoni jetën tuaj duke ndryshuar të menduarit dhe, për këtë arsye, sistemin tuaj të besimit. "

Më në fund, ju lini një këshillë që mund të ndryshojë jetën tuaj: Pyesni njerëzit që dini se cilin libër u pëlqente më shumë. Vini re se një nga problemet që gjejmë më shumë në libra është se ato kanë një indeks të lartë pasigurie. Ju shkoni në një librari dhe thoni se cilën mund të blej? Nëse njihni njerëz që i dini se janë lexues të mirë ose që mbajnë një fjalim që ju pëlqen, pyesni ata: Hej, çfarë libri keni lexuar kohët e fundit dhe a është i mirë?« Ju do t'i kurseni vetes një pasuri me libra.

Transkriptimi i programit në radio Mendimi pozitiv me Sergio Fernández, Jaume Segales, Juan Carlos Cubeiro, Borja Vilaseca, José Luis Montes dhe Rafael Santandreu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Karolina karro dijo

  Faleminderit për biografinë, tha Borges, faleminderit për çmimin, megjithatë çmimi duhet të merret për atë që kam lexuar dhe jo për shkrimin e këtij libri, le të vazhdojmë të lexojmë gjithçka që na del përpara.

 2.   Maria Jose Onandía dijo

  Unë kam shumë e-mail të tua shumë vonë sepse zakonisht nuk e fut këtë email, por dua të të falënderoj `për përpjekjen dhe interesin tënd për të na dhënë formula për të përmirësuar jetën tonë.

  1.    Imazhi i mbajtësit të vëmendjes së Facundo Garcia dijo

   Përshëndetje Maria Jose

  2.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Maria José