A janë të dobishëm librat e vetë-ndihmës?

               ............................
Silvia Pujol, psikologe
SILVIA PUJOL
Psikolog
Marius Serra
MARIUS SERRA
Shkrimtar dhe kritik letrar
Xhon demartini
JOHN DEMARTINI
Autor i librave të vetë-ndihmës
Çfarë funksioni
ata përmbushin librat
vetë-ndihmë
ne shoqerine e sotme?
Mungesa e komunikimit dhe zakoni i dialogimit për kënaqësi shkakton një valë dyshimesh dhe këta libra vijnë për të mbushur këto hapësira të lëna nga zbrazëtia e marrëdhënieve. Ata luajnë rolin e gjyshes, diçka shumë e shëndetshme nëse nuk do të ishin 3 detaje: ajo transmetoi atë që dinte çdo ditë dhe për vite me radhë, recetat e saj të vetme magjike ishin nga kuzhina dhe gjyshja nuk e ngarkonte. Që nga Platoni, përmes Shën Augustinit, librat e vetë-ndihmës kanë shërbyer për zhvillimin mendor dhe shpirtëror. Shoqëria e sotme kërkon ide gjithnjë e më krijuese, të cilave u japin përgjigje këta libra.
A mund të mbylleni
disa rrezik
merre keto
punon shumë në këmbë
e letres?
Besoni se ekziston një zgjidhje e thjeshtë për gjithçka. Leximi i një libri nuk është sinonim i suksesit dhe aq më pak nga ana shoqërore. Ato mund të jenë të dëmshme sepse nuk zgjidhin nevojën e pavetëdijshme që çon tek ata. Jo. Nëse dikush është në gjendje të ndjekë të gjitha këshillat që merr në letër, qoftë nga një konsulent, një këshilltar apo një libër, ai gjithashtu duhet të pranojë gjithçka që i ndodh më pas. Ai e meriton atë. Kur lexoni ndonjë libër të ndihmës vetjake, duhet të mbahet një ekuilibër i mençur midis pranimit dhe skepticizmit, përndryshe gjithçka që lexohet do të supozohej verbërisht pa reflektim.
A ka ndonjë
libër çfarë keni lexuar dhe çfarë 
do te me rekomandonit?
Një autor që më duket interesant është Dr. Lair Ribeiro në anën sociale dhe Anthony Robbins me vepra për suksesin profesional, megjithëse jam disi skeptik ndaj kësaj lloj letërsie. Keshtu mendoj! "Njeriu pa atribute" nga Robert Musil. Një tjetër që unë do të rekomandoja t'i jepja një autori që duam që ai të mos shkruajë më shumë është "Si i kam shkruar disa nga librat e mi" nga Raymond Roussel. Më pëlqeu libri që mbledh shkrimet e Ralph Waldo Emerson. Më pëlqen edhe antologjia e teksteve nga William James. Sigurisht që shpresoj që librat e mi të shërbejnë si frymëzim dhe udhëzim për të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.