Librat ju ndihmojnë të jeni të lumtur

Gjithmonë e kam thënë këtë leximi është një nga zakonet më të shëndetshme mendore që një person mund të ketë. Për fillestarët, është një praktikë shumë relaksuese. Nëse jeni ndonjëherë nervozë, kapni një libër, historia e të cilit ju tërheq dhe zhytuni në komplot.

Ka shumë tema që ju mund të zgjidhni nga: intrigat, terrori, autobiografitë, ese, ... Zgjidhni atë që ju pëlqen, hulumtoni në internet se cilët janë librat më të mirë për temën e zgjedhur dhe kushtojini një pjesë të ditës leximit relaksues.

kjo video nga Instituti i Lumturisë Cocacola flet për librat:

Librat e rekomanduar

Shtë një person që unë e admiroj, Sergio Fernández, drejtues i programit radiofonik «Mendimi Pozitiv». Librat rekomandohen në të gjitha transmetimet e programeve. Ata kanë bërë një përmbledhje të të gjithë librat që ata rekomanduan në sezonin 2011-2012. Sigurisht që është një udhëzues i mirë për të filluar. Ju mund ta shihni listën këtu.

përfitimet e leximit

Foto: http://500px.com/photo/24000603

Përfitimet e leximit

Përmirësoni aftësinë tuaj për t’u përqendruar, nxisni ndjeshmërinë, parandaloni rënien njohëse ... këto janë vetëm disa nga përfitimet e shumta që sjell leximi. Leximi ju bën të rriteni si person dhe madje mund të ndryshojë jetën tuaj në çdo moment të caktuar.

Aftësia e një personi të përqendrohet në një detyrë të caktuar mund të përcaktojë suksesin e tij në këtë jetë. Një gjë që admiroj tek fëmijët është aftësia e tyre për të orientuar të gjithë 5 shqisat e tyre në atë që po bëjnë. Nëse flisni me ta (natyrisht duhet të dini të flisni me fëmijë), ndiheni se ata ju dëgjojnë, nëse u jepni atyre një lodër, vëmendja e tyre e plotë kthehet tek ajo. Kjo aftësi thithëse është shumë e mirë për jetën. Leximi do t'ju ndihmojë të zhvilloni atë aftësi për përqendrim.

Mendoni se në të kaluarën nuk kishte libra dhe njerëzit, prandaj, nuk lexuan. Hieroglifet ishin sistemi i parë i shkrimit (dhe i leximit). Me ardhjen e shtypshkronjës dhe universalizimin e librave, zhvillimi intelektual ishte i pamasë ... deri më sot.

Leximi funksionon në hemisferën tuaj të majtë. Sytë udhëtojnë nëpër këto vija dhe truri juaj i kodifikon këto simbole për t’i dhënë kuptim.

Neuroshkencëtari Alexandre Castro-Caldas demonstroi në një hetim se truri i një lexuesi është më i pajisur me lëndë gri, për këtë arsye, aftësia e tyre për të arsyetuar dhe përpunuar informacionin është më e madhe. Por jo vetëm kaq. Lexuesit kanë shumë më shumë neurone sesa ata që nuk lexojnë. Leximi është ushqyesi më i mirë për trurin tonë.

Nëse doni të zgjeroni më tej njohuritë tuaja në lidhje me këtë zakon të mirë që është leximi, ekziston një libër i quajtur «Jepja vetes leximit» nga gelngel Gabilondo i cili do t'ju ofrojë më shumë informacion në lidhje me të.

Disa nga citimet më të mira për librat

"Unë kurrë nuk kam pasur një mospëlqim që nuk më kaloi pas një ore leximi." Monteskje.

"Në shumë raste leximi i një libri i ka bërë fat një burri, duke vendosur rrjedhën e jetës së tij." Ralph Waldo Emerson

"Për të udhëtuar larg, nuk ka asnjë anije më të mirë se një libër". Emily Dickinson

"Një shtëpi pa libra është si një trup pa shpirt". Ciceroni

"Unë kam kërkuar paqe kudo dhe e kam gjetur vetëm të ulur në një cep të izoluar, me një libër në duar." Thomas De Kempis

"Librat janë shokë të ëmbël për ata që vuajnë, dhe nëse nuk mund të na bëjnë të shijojmë jetën, të paktën ata na mësojnë ta durojmë atë." Oliver argjendar

"Nuk është e nevojshme të kesh shumë libra, por të kesh të mira". Lucio Anneo Seneca

"Gjetja me fat e një libri të mirë mund të ndryshojë fatin e një shpirti." Marsel prévost

"Ju nuk mund të jetoni pa libra". Thomas xheferson


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Yanet Gonzalez Mandujano dijo

  A mund të më dërgoni disa libra dhe video mbi vetë-përmirësimin, më pëlqen të lexoj, faleminderit për sugjerimet tuaja

  1.    ZHVILLIM PERSONAL dijo

   Përshëndetje Yanet, në artikull keni një lidhje me një listë të shkëlqyeshme të librave të rekomanduar (lexoni artikullin 😉)

  2.    Dolores Ceñal Murga dijo

   Përshëndetje Yanet, në këtë lidhje ka disa libra që mund t'ju ndihmojnë
   regards

   https://www.recursosdeautoayuda.com/los-mejores-libros-de-autoayuda/

 2.   Orkide e bardhë Guzman Hoil dijo

  Do të doja të kisha shumë kohë për të lexuar, por ndonjëherë angazhimet dhe përgjegjësitë në shtëpi nuk e japin atë kohë

 3.   Maria Angeles De Frias Angulo dijo

  Ekziston një listë e librave audio, që ju mund të bëni diçka tjetër dhe t'i dëgjoni ato në të njëjtën kohë.

 4.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Carlos Gonzalez Delgado dijo

  Kjo është një gënjeshtër, vajza që lexon ndërsa lëkundet

 5.   Willy Mezarina dijo

  INTERESUESE .——— URIME.

 6.   Rosa Miguelina Porte dijo

  Do të doja të lexoja dhe të isha i qetë duke lexuar çdo ditë èro lumturia është shumë interesante më dërgoni disa libra me audiot që mund t'i lexoj dhe t'i dëgjoj

 7.   Alberto Reyes dijo

  Leximi i një libri është një hap për të përmirësuar vazhdimisht në të gjitha aspektet personale, sociale, të punës, familjes ...