Cilat janë lidhjet kohore? Llojet dhe shembujt

Fjalët përbëjnë komunikimin tonë, qoftë me gojë apo me shkrim. Për të shprehur ndonjë gjë në dy mënyrat e përmendura, ne grupojmë një numër fjalësh që rezultojnë në thënien, fjalinë ose frazën që duam të themi. Sidoqoftë, ne e bëjmë atë në një mënyrë e rregullt që i bën ata që marrin mesazhin tonë të kuptojnë se çfarë thuhet.

Megjithëse shumë gjëra duken logjike dhe kryhen thjesht sepse besohet se është kështu; Ata kanë një studim që tregon arsyen për natyrën e tyre, funksionet dhe gjërat e tjera që i përgjigjen ekzistencës së tyre.

Ky është rasti i lidhjeve që, megjithëse i praktikojmë dhe i ushtrojmë, por kur pyesim veten se cilat janë, nuk ka përgjigje. Dhe falë disiplinat gjuhësore Ata nuk janë të ngarkuar vetëm për të dhënë rregulla, por edhe për të studiuar dhe analizuar gjuhën, ne mund të dimë emra të caktuar të fjalës (me shkrim ose me gojë) që i kemi injoruar ose besojmë se janë nul.

Para se të përqendrohemi në specifikim, duhet konceptuar se çfarë është morfema; e cila është një fjalë, e njohur gjithashtu si një morfemë ose teorikisht "grimcë gramatikore". Kjo përmbush një funksion sintaksor që konsiston në bashkimin e fjalëve ose fjalive me të tjerët, domethënë është një fjalë që bashkon dy fjali ose fjalë.

Për më tepër, emri 'lidhje' tregon sipas kuptimit të tij "kombinim" midis dy pjesëve që janë të ndara. Duhet të theksohet se është ose është diçka tipike e disiplina gjuhësore morfosintaksore dhe jo me atë që njihet si 'lidhës gjuhësor' që do të hynte tashmë në semantik-diskursiv.

Lidhjet shkojnë më tej, në metaforike, duke kërkuar përmes koncepteve dhe termave të sjellin së bashku ide, duke arritur kështu një mbledhje të koordinuar dhe koherente të disa fjalëve në një fjali. Këto janë zakonisht fjalë të shkurtra, megjithatë, mund të jetë rasti që ato të përbëhen nga më shumë se një.

Si shumë gjëra, këto kanë një klasifikim ose tipologji që përgjigjen sipas mënyrës së tyre të përdorimit të tij. Ekziston një grup i lidhjeve koordinuese në të cilat janë të ashtuquajturat lidhje grumbulluese, ndarëse, kundërshtuese, shpërndarëse dhe shpjeguese.

Grupi tjetër quhet lidhje vartëse dhe në këtë ka më shumë; ka të përkohshëm, modal, të vendit, shkakor, të njëpasnjëshëm, të kushtëzuar, përfundimtar, krahasues dhe koncesiv. Por, në këtë postim do të kufizohemi në shpjegimin se për çfarë bëjnë stuhitë dhe cilat janë ato.

Cilat janë lidhjet e përkohshme dhe si funksionojnë ato?

Këtu do të ishin dy fjalë ose fjali që do t’i bashkojmë me kalimin e kohës dhe jo saktësisht të një sensi klimatologjik, por për të cilën pyetja "kur?" Dhe kjo është përgjigjur në të tashmen, të kaluarën ose të ardhmen.

Ndajfoljet lidhore (kur, vetëm, ndërsa) dhe frazat lidhore (sa më shpejt, në atë kohë, para (së) që, së pari se, pas (prej) asaj, ndërsa, kurdoherë, sa më shpejt, në të njëjtën kohë që, ndërkohë) mund të zëvendësohet nga 'kur' duke qenë kjo një nga lidhjet e përkohshme më të përdorura për t'u bashkuar. Edhe pse kjo do të varet edhe nga lloji i tij.

Ne do të bëjmë një shembull, duke kaluar dy fjali të ndryshme dhe ide dytësore për të qenë një fjali kryesore dhe unike, me kalimin e kohës:

"Ai u tërhoq nga shtëpia" dhe "dielli doli". Nëse duam që këto dy fjali të jenë në të njëjtën, thjesht vendosni "kur" në mes të të dyve, gjë që do të rezultojë në "ai u largua nga shtëpia kur të lindte dielli".

Duhet të theksohet se lidhja kohore nuk do të jetë gjithmonë në mes të dy fjalive ose fjalëve, mund të ndodhë që ato të jenë në fillim ose në fund dhe në këtë kuptim është e nevojshme të bëhet vërejtja se lidhja mund të jetë gjithashtu me më shumë fjalë dhe jo vetëm një.

Shembull: "Ndërsa ne luanim, nëna bënte ushqim" / Ne luanim dhe nëna bënte ushqim në të njëjtën kohë

Çfarë llojesh ka atje?

Nga ana tjetër, kjo specifike gjithashtu ka një klasifikim të brendshëm dhe të vogël që përfshin tre lidhje, ato të epërsisë, të njëkohësisë dhe të pasmë.

 • Paraprakisht: janë ato që i referohen diçkaje që ka ndodhur para një ngjarje tjetër. Për shembull: Së pari, para, para, para, së pari, ndër të tjera.
 • Të njëkohësisë: Këto flasin vetë për dy ngjarje që kanë ndodhur në të njëjtën kohë. Shembuj: Ndërkohë, ndërkohë, në të njëjtën kohë, ndër të tjera.
 • Më pas: Ata janë ata që merren me një veprim që ka ndodhur pas tjetrit. Shembuj: Pas, pastaj, më vonë, pastaj, ndër të tjera.

Shembuj të lidhjeve të përkohshme

 • Kur ne hëngrëm, ju fjetët
 • Po lahesha kur ajo hengri.
 • Filloi të binte shi kur Unë po vija në shtëpinë time.
 • Unë nuk isha vetëm kur Ju futët brenda pa dhënë asnjë njoftim.
 • Kur ajo ishte duke fjetur mushkonjat e thumbuan.
 • Mientras que Ushtrova dhe dëgjoja muzikë.
 • Isha duke ngrene në të njëjtën kohë kush luajti.
 • para ti doli, te thashe cfare te besh.
 • isha duke vrapuar sa me shpejt si ishte në gjendje të dilte nga shtëpia.
 • Para ngrënia ishte duke fjetur.

Shembuj në fragmente letrare

Duke e ilustruar atë në një mënyrë të thjeshtë me fjali mjaft të shkurtra, është e kuptueshme, megjithatë, ne jo gjithmonë komunikojmë aq saktësisht dhe në të njëjtën mënyrë përdorim përdorimin e lidhjeve kohore.

Më tej, ne do të citojmë disa autorë të cilët në tekstet e tyre letrare na lejojnë të vlerësojmë disa nga kjo disiplinë gjuhësore.

“Carlos Argentino bëri sikur ishte i habitur nga unë nuk e di se çfarë bukurie të instalimit të dritës (të cilën, pa dyshim, ai tashmë e dinte) dhe më tha me një farë ashpërsie:

- Keq për diplomën tuaj, do të duhet të pranoni se ky vend është i krahasueshëm me ato më të ngarkuara në Flores.
Më lexo përsëri atëherë, katër apo pesë faqe të poezisë. (…) Ai denoncoi hidhërimin e kritikëve; luego, më dashamirës, ​​ai i barazoi ata me ata njerëz "që nuk kanë metale të çmuara ose presë avulli, fabrika kodrina dhe acide sulfurike për prerjen e thesareve, por që mund t'u tregojnë të tjerëve vendin e thesarit".

- Borges, Alefi.

“Fjalë për fjalë, i zhytur në dilemën e hidhur të heronjve, duke e lënë veten të shkonte drejt imazheve të koordinuara dhe të marra ngjyra dhe lëvizje, ai dëshmoi takimin e fundit në kabinën e malit. I parë hyri gruaja, e dyshimtë; tani i dashuri po vinte, fytyra e tij u lëndua nga goditja e një dege ".

 

- Kortazar, Vazhdimësia e Parqeve.

Ai përplasi shpinën dhe u largua me shpejtësi, duke mos shikuar prapa derisa arriti në kreshtën e tehut të fundit. Pastaj ai u kthye, duke ngritur kapelën në dorën e djathtë. Dhe kjo ishte gjëja e fundit që miqtë panë, kur kur zbritën në kodër figura u zhduk ".

- Stelardo, Don Julio.

Fakte qesharake 

Shtë e rëndësishme të thuhet se elementët kohorë nuk janë gjithmonë ose përfaqësohen në një mënyrë të tillë të dukshme si lidhësit dhe në këtë lloj rastesh, ato janë jashtë fjalisë ose analizës së fjalisë së saj; kështu që ata fillojnë të përmbushin një funksion sintaksor që quhet veçanërisht si një plotësues rrethanor i kohës.

Komplementi rrethanor i kohës nuk është asgjë tjetër përveç funksionit sintaksor të përmendur më lart, i cili ekzekutohet ose kryhet nga një togfjalësh emëror ose nga një togfjalësh parafjalor, i cili i përgjigjet disa rrethanave kuptimore të kohës, vendit ose mënyrës ndaj foljes së së cilës është plotësues.

Do të lëmë më poshtë fragmente të tjera letrare që shërbejnë si shembuj për t'ju vënë në kontekst me atë që po ekspozohet.

Kur cronopios shkojnë në një udhëtim, ata i gjejnë hotelet plot, trenat tashmë janë larguar, bie shi me të madhe, dhe taksitë nuk duan t'i marrin ose marrin çmime shumë të larta. Kronopët nuk janë të dekurajuar sepse ata besojnë plotësisht se këto gjëra u ndodhin të gjithëve dhe para gjumit i thonë njëri-tjetrit: "Qyteti i bukur, qyteti më i bukur". Dhe ata ëndërrojnë gjithë natën se ka festa të mëdha në qytet dhe se janë të ftuar. Ditën tjetër ata zgjohen shumë të lumtur dhe kështu udhëtojnë kronopianët.

Kortazar, Udhëtoj.

Një ditë, ndërsa Ananías dhe një qen i verdhë dhe një mrekulli e dobët po prisnin qumështin e mëngjesit së bashku me gjyshen që mbante ballin te porta dhe mjelte, pelës i mbaroi qumështi përgjithmonë.

Delgado Aparain, Dhe kështu një Pambelé lind dhe nuk zhduket.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.