Lista e emocioneve: njohin dhe përmirësojnë ato pozitive

Lista e emocioneve Ndryshon sipas teoricienit që e bën atë. Unë ju lë një listë të emocioneve në mënyrë që t'i identifikoni ato kur shfaqen. Ju mund të përcaktoni se cilën doni të përmirësoni ose cilën duhet të paraqisni.

Unë gjithashtu ju lë 8 videos që trajtojnë këtë temë të emocioneve si dhe a lista e 5 librave më aktualë që kam gjetur në këtë temë.

Duke folur gjerësisht, ne mund të identifikojmë dy lloje emocionesh: ato themelore dhe ato më të thella.

Teoricienët dhe lista e tyre e emocioneve themelore

1) Plutchik: pranimi, zemërimi, pritja, neveri, gëzim, frikë, trishtim, befasi.

2) Arnold: zemërim, neveri, guxim, trishtim, dëshirë, dëshpërim, frikë, urrejtje, shpresë, dashuri, trishtim.

3) Ekman, Friesen dhe Ellsworth: zemërim, neveri, frikë, gëzim, trishtim, habi.

4) Frijda: dëshira, lumturia, interesi, befasia, habia, trishtimi.

5) Gri: inat dhe terror, ankth, gëzim.

6) Izard: zemërim, përbuzje, neveri, ankth, frikë, faj, interes, gëzim, turp, befasi.

7) James: frikë, trishtim, dashuri, zemërim.

8) McDougall: zemërim, neveri, gëzim, frikë, nënshtrim, habi.

9) kositës: dhimbja, kënaqësia.

10) Oatley dhe Johnson-Laird: zemërim, neveri, ankth, lumturi, trishtim.

11) Panksepp: shpresë, frikë, zemërim, panik.

12) Tomkins: zemërim, interes, përbuzje, neveri, ankth, frikë, gëzim, turp, befasi.

13) Watson: frikë, dashuri, zemërim.

14) Weiner dhe Graham: lumturi trishtim.

Çfarë mund të bësh me këtë listë? Mësoni të njihni emocionet. Nëse mund ta shihni emocionin, atëherë mund t’i përgjigjeni në mënyrë të përshtatshme.

Lista e videove rreth emocioneve

Lista e librave mbi emocionet

Ata janë librat më aktualë që kam gjetur në emocionet:

1) Udhëtimi drejt fuqisë së mendjes: enigmat më magjepsëse të trurit tonë dhe botës së emocioneve / Eduardo Punset (2010).

2) Makina e emocioneve: Shqisja e përbashkët, Inteligjenca Artificiale dhe E Ardhmja e Mendjes Njerëzore / Marvin Minski (2010).

3) Mendimet dhe ndjenjat: kontaktoni me emocionet tuaja / Helen Greathead. (2010).

4) Zgjimi i vetëdijes: neuroshkenca e emocioneve parësore / Derek Denton (2009).

5) Shkenca e Wellness: Themelet e Psikologjisë Pozitive / Carmelo Vazquez, Gonzalo Hervas (2009).

Të gjithë këta libra gjenden në Bibliotekën Publike të qytetit tim. Kjo do të thotë se ato janë relevante. Mbase edhe ata janë në tuajat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.