Llojet më të përdorura të argumenteve

Importantshtë e rëndësishme që ne të mësojmë të kemi aftësinë e nevojshme për të qenë në gjendje të argumentojmë dhe mbrojmë idetë tona pa pasur nevojë të përdorim gabime argumentuese, prandaj është e nevojshme që të njihni llojet e argumenteve më të përdorura, në mënyrë që të kuptoni më mirë proceset dhe funksionimi i tyre për të kërkuar efikasitet maksimal kur grinden.

llojet e argumenteve

Kërkimi për komplotin e përsosur

Shtë e qartë se të gjithë duam të kemi gjithmonë të drejtë dhe e vërteta është se kjo na bën të duhet të përdorim taktika të pamenduara siç janë përdorimi i gënjeshtrave ose klisheve për të mbështetur teoritë tona.

Problemi është se në momentin e kryerjes së një diskutimi ne mendojmë se është momenti i vetëm në të cilin do të fitojë një nga dy argumentet, kështu që ne bëjmë gjithçka që është e mundur për të qenë fituesit. Sidoqoftë, e vërteta është se argumentimi mund të jetë një mënyrë fantastike për të ditur më mirë për ato çështje që ne i mbrojmë saktësisht pa pasur nocionet e duhura, pasi që gjatë një argumentimi do të kuptojmë pikat e dobëta të cilat mund të punojmë më fort për ta bërë më të fortë argumentin tonë .

Këto janë llojet e argumenteve që duhet të dini

Tjetra do t'ju tregojmë llojet më të rëndësishme të argumenteve që mund të nxjerrim në pah në shoqërinë e sotme, duke pasur kështu arsyen pse argumentojmë ndryshe në varësi të situatës.

Argumente të drejtuara nga të dhënat

Shtë një lloj argumenti që përqendrohet vetëm në të dhëna specifike dhe konkrete që janë marrë nga eksperimentimi, qoftë nga ne, qoftë nga palë të treta.

Në përgjithësi përdoret me qëllim të jepi forcë një argumenti përmes asaj që quhet mbështetje empirikeMeqenëse ka elementë që demonstrojnë një realitet, ato nuk mund të debatohen nëse nuk mund të demonstrohet, gjithashtu në mënyrë empirike, një realitet tjetër i ndryshëm.

Argumente të bazuara në përkufizime

Në këtë rast, ne nuk bazohemi në mënyrën e funksionimit të botës, por në përdorimin që i bëjmë secilit koncept që kalon nëpër duart tona. Kjo do të thotë, ne bëjmë një interpretim të veçantë bazuar në atë që kemi mësuar nga mjedisi ynë, i cili mund të jetë një argument i vlefshëm ose i pavlefshëm, meqenëse nuk mbështetet vërtet.

Argumente të bazuara në përshkrime

Sa i përket argumenteve të bazuara në përshkrime, do të flisnim për kërkimin e disa argumenteve që do të jenë ato që do të na ndihmojnë të mbrojmë një ide të caktuar, por gjithmonë nga këndvështrimi i përshkrimit të elementeve që janë pjesë e kësaj ideja

llojet e argumenteve

Argumente të bazuara në eksperimente

Shtë një argument që bazohet në një përvojë që ndodhi në të njëjtin vend ku debatohet, në një mënyrë të tillë që kërkon të mbrojë idetë e veta, por gjithmonë i përqendruar në ato përvoja.

Argumente të bazuara në autoritet

Shtë një lloj argumenti në të cilin jepet vlera më e madhe kur vjen nga autoriteti. Në thelb, ne po përballemi me një argument që zakonisht përdor gabime në mënyrë që të jetë ose të duket i vërtetë.

Një shembull i mirë është kur besojmë në mendimin e një specialisti për faktin e thjeshtë se ai është një specialist, domethënë kur një mjek na jep një vlerësim, kur një gjeolog na tregon për karakteristikat e një minerali, etj, në thelb njerëzit konsiderojnë se është një argument i autoritetit dhe për këtë supozojnë se është e vërtetë, por nuk duhet të harrojmë se specialistët shpesh rrëmbehen nga mendimet e tyre ose madje mund të kenë informacion të rremë në duart e tyre, prandaj është e nevojshme të krahasohen këto të dhëna të jesh vërtet i bindur se është një argument i bazuar në autoritet, si dhe i bazuar në të dhëna.

Argumentet e bazuara në krahasim

Në këtë rast, ajo që bëjmë është të krahasojmë dy ide përballë njëra-tjetrës, kështu që ne kërkojmë se cila prej tyre është më e vërtetë. Kjo mund të jetë shumë efektive në disa raste, por mbani në mend se fakti që ka vetëm dy ide shpesh mund të nënkuptojë që asnjëri prej tyre nuk është aq afër realitetit sa duhet. Mund të merrni është se njëra prej tyre mund të jetë më e vërtetë , por nuk do të thotë se është një koncept plotësisht i vërtetë.

Argumente të bazuara në lajthitje

Ky është një nga argumentet që ne përdorim më shumë kur debatojmë, veçanërisht kur nuk kemi nocione të qarta për temën që po mbrojmë, dhe bazohet në thelb në gënjeshtra që synojnë të mbrojnë idenë tonë dhe të sulmojnë idenë e kundërt.

Sidoqoftë, argumentet e gabuara shpesh qëndrojnë në ajër sepse ato janë të lehta për tu zbuluar dhe lehtë për t’u sulmuar, pasi që, nëse kundërshtari ka një nocion minimal rreth temës, me pak të dhëna ai mund të hedhë poshtë me çfarë dëgjuesit do të humbin besimin tek ai që ka përdorur argumentin e gabuar, pasi është një shenjë e qartë e mungesës së argumenteve të vlefshme.

Argumentet e bazuara në interpelancë

Qëllimi i këtij lloji të argumentit është që të përpiqet ta bëjë personin që e ka bërë fjalimin të bjerë në një kurth brenda të njëjtit fjalim, duke detyruar kontradiktat në një mënyrë të tillë që të jetë e mundur të zbulohet nëse është me të vërtetë një person që ka të gjithë informacionin e nevojshëm për të folur në lidhje me këtë temë ose, përkundrazi, ju thjesht po përsëritni një sërë konceptesh por nuk i përshtatni ato siç duhet brenda idesë së përgjithshme.

Argumente të bazuara në vlerë

Argumentet e bazuara në vlera janë ato që përqendrohen kryesisht në vlerat etike të personit që i përdor ato, pavarësisht nëse ato janë vlera pozitive apo negative.

Ky është një lloj argumenti i përdorur gjerësisht sot, por nuk është gjithmonë i saktë, sepse është një alternativë fantastike kur një temë në lidhje me moralin ose një koncept filozofik është në diskutim. Sidoqoftë, është një argument i pavlefshëm për pjesën tjetër të temave pasi që i mungon objektiviteti pasi që është një argument ekskluzivisht subjektiv, domethënë mund të na ndihmojë të nxjerrim konkluzione për përparësitë tona dhe mënyrën se si i shohim gjërat, por nuk lejon ne do të shërbejmë për të arritur një përfundim objektiv mbi një temë specifike.

Këto janë llojet e argumenteve që përdoren më shumë sot, të cilat, siç mund ta shihni, përfshijnë nga ato që janë të pakundërshtueshme për të tjerët që synojnë të përdorin lajthitje për të mbrojtur një ide për të cilën nuk ka të dhëna të mjaftueshme.


3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Caralto romake meseguer dijo

  Me të vërtetë shumë interesante.

 2.   anonim dijo

  Antshtë e rëndësishme të merret parasysh në komunikimin tonë. E dobishme dhe e zbatueshme si njohuri. funksionalitetin
  Shumë falemnderit.

 3.   Irene Garibay dijo

  Thjesht informacionin e duhur që më duhej për detyrat e vajzës sime, të shpjeguara shumë mirë.