Llojet e emocioneve: kuptojini që të jenë më të mirë

lloje të ndryshme të emocioneve

Ju ndoshta e dini që të gjithë kemi një sërë emocionesh themelore që na ndihmojnë që nga fëmijëria e hershme të kuptojmë veten dhe botën përreth nesh. Në realitet, bota e emocioneve është shumë më e komplikuar dhe më e gjerë. Ato na ndihmojnë të rregullojmë veten brenda pasi të kuptojmë pse ndiejmë një emocion dhe jo një tjetër në një moment të caktuar.

Ndjehuni mirë çdo ditë

Të gjithë njerëzit duan të ndihen mirë në këtë jetë, por për ta bërë këtë ata gjithashtu duhet të ndihen keq disa herë. Në fakt, për të vlerësuar emocionet që i ndiejmë si pozitive, duhet të kemi edhe emocionet që i ndiejmë si negative. Ato përcaktojnë se si ndiheni. Shtë e zakonshme që emocionet të përsëriten vazhdimisht ... çdo ditë që ndiheni. Cilësia e jetës suaj do të varet kryesisht nga emocionet që ndjeni çdo ditë.

Shtë e rëndësishme të vëzhgoni emocionet tuaja dhe të shihni nëse ka emocione që përfundimisht nuk doni t'i ndjeni rregullisht. Dhe atëherë cilat janë shkaqet dhe si mund t'i ndryshoni ato? Cilat janë emocionet që dëshironi më shumë dhe si mund t’i krijoni ato?

grua me emocione të forta

Kur nuk reflektoni për emocionet tuaja të ndjera, mund të mbërtheni në një gjendje emocionale edhe pa dashur ose kuptuar. Emocionet janë të përkohshme dhe kur një emocion, siç është trishtimi, zgjat shumë, diçka është me të vërtetë e gabuar.

Emocionet ju tregojnë mënyrën më të mirë për t’u ndjekur në mënyrë që të jeni në gjendje të ndiheni mirë në çdo kohë, nëse i injoroni ato për të korrigjuar atë që ju bën të ndiheni keq, atëherë gjendja juaj do të jetë negative. Për shembull, nëse ndiheni të zhgënjyer që biznesi juaj nuk po funksionon mirë dhe nuk bëni asgjë për ta korrigjuar atë, do ta ndjeni atë zhgënjim për një kohë të gjatë, një emocion që mund të ndikojë në gjendjen tuaj shpirtërore në të njëjtën kohë. Prandaj, Wiseshtë e mençur të përshtateni në përputhje me rrethanat, duke dëgjuar me kujdes emocionet tuaja të qëndrueshme.

Emocionet

Emocionet janë pjesë e gjendjes tuaj shpirtërore. Në thelb, ato janë reagimi i trupit tuaj ndaj ngjarjeve të jashtme ose të brendshme (mendimet tuaja). Ato bazohen në interpretimin e këtyre ngjarjeve dhe jo në vetë ngjarjen. Mendja juaj përpiqet të përgjigjet në pyetjen: "Çfarë do të thotë kjo?" Dhe përgjigjja është shkaku i emocioneve tuaja që lindin.

emocione pozitive midis njerëzve

Kjo do të thotë që ju nuk jeni skllav i emocioneve tuaja. Ju mund të vendosni se si të reagoni ndaj tyre, kur të veproni dhe kur të mos veproni. Sigurisht, kjo nuk është një gjë e parëndësishme. Por duke qenë i vetëdijshëm për hendekun midis stimulit dhe përgjigjes, ju mund të fitoni më shumë kontroll mbi mënyrën se si krijoni dhe reagoni ndaj emocioneve tuaja.

Çfarë domethënie kanë emocionet tuaja?

Emocionet janë gjithashtu sistemi i përgjigjeve të trupit tuaj. Kur keni një emocion pozitiv, është si një shpërblim për të bërë diçka siç duhet. Emocionet negative janë sinjale nga trupi juaj që ndoshta duhet të ndryshoni diçka dhe t’i bëni gjërat ndryshe.

Padyshim, kjo është një marrje shumë e thjeshtë e emocioneve, por është e dobishme, veçanërisht fakti që negativët nuk do të thonë gjëja absolute (si kur mendoni se jeni i dështuar ose i pavlefshëm). Por mund të jetë një mesazh i brendshëm për të ndryshuar diçka ...

A ka ndryshime midis ndjenjave dhe emocioneve?

Kur flitet për emocione dhe ndjenja, ato janë terma të këmbyeshëm, megjithëse kanë disa ndryshime që ia vlen të dihen. Një emocion mund të shihet si një përgjigje e drejtpërdrejtë dhe e menjëhershme në një periudhë afatshkurtër, ndërsa ndjenjat janë më shumë një gjendje shpirtërore afatgjatë. Ne ate menyre, gëzimi do të ishte emocioni, ndërsa lumturia do të ishte ndjenja përkatëse.

Sido që të jetë, mendoj se diferencimi i emocioneve dhe ndjenjave krijon më shumë konfuzion, kështu që duhet të kuptoni se ato mund të jenë sinonime. Ka emocione që i ndjeni çdo ditë dhe duhet të vlerësoni nëse doni t’i ndjeni ato në një mënyrë të qëndrueshme, apo jo.

Emocione pozitive vs emocione negative

Në realitet nuk ka 'emocione pozitive' ose 'emocione negative', të gjitha ato janë 'emocione' dhe janë të domosdoshme që të jeni në gjendje të kuptoni më mirë veten tuaj. Po kështu, është një ide e mirë të mësoni të dalloni ato që na bëjnë të ndihemi mirë ose që mund t'i quajmë "emocione pozitive" ose ato që na bëjnë të ndihemi keq ose "emocione negative" që ju Ato tregojnë se ka diçka në jetën tuaj që nuk luhatet mirë dhe se duhet të ndryshoni.

Më poshtë do të gjeni dy lista, e para është për emocione pozitive dhe e dyta për emocione negative. Rishikoni secilin emocion dhe shkruani në një copë letër 5 pozitivet dhe 5 negativet që i ndieni shumicën e kohës në jetën tuaj të përditshme.

Emocione pozitive

 • Amor
 • hare
 • bujari
 • Prekur
 • Gezim
 • Dhembshuri
 • Esperanza
 • Libertad
 • Arritje
 • drejtësi
 • Mirënjohje
 • Pranimi
 • Mirësia
 • Admirim
 • Vleresim
 • Dashamirësia
 • Mirësia
 • Ndihma
 • Krenari
 • ndjeshmëri
 • Integriteti
 • Bashkëngjitje
 • Mjaftueshmëria
 • Harmonia
 • Ndershmëri
 • Përulësia
 • koncentrim
 • Temperancën
 • Tolerancën
 • Motivimi
 • lumturi
 • Qëndrueshmëria
 • Kala
 • Liri
 • Nderimi
 • Optimizëm
 • kënaqësi
 • Siguri
 • Simpati
 • I dashur
 • Nderim
 • Të kuptuarit
 • entuziazëm
 • Solidariteti
 • respekt
 • pasion
 • Diell
 • rezervë ranore në përmbajtje ari
 • Angazhim
 • konkurrencë
 • plotësi
 • Eufori
 • Mashtrim
 • interes
 • Besim
 • Cuidado
 • Apoyo
 • Dinjiteti
 • Energjike
 • Kënaqësia

Emocione negative

 • Trishtim
 • Melankolia
 • braktisje
 • Mërzitje
 • abuzim
 • duhet
 • Mungesa
 • Demotivimi
 • Frikë
 • Hidhërim
 • Mërzitur
 • Agresive
 • Barra
 • Hezitim
 • Ankth
 • Neveri
 • Hakmarrje
 • Turp
 • Vacio
 • Veshje
 • Armiqësi
 • Poshtërimi
 • Përçmimi
 • Poshtërsia
 • Kokëfortësia
 • Terror
 • Tradhti
 • Të mbingarkuar
 • Gjynah
 • Trajtimi
 • Fracaso
 • Brishtësia
 • Frustrimi
 • Zemërim
 • Soledad
 • Fyerje
 • Rabie
 • Dyshimi
 • Prekshmëria
 • Mbizotërim
 • Urrejtje
 • Zemërimi
 • Stres
 • zili
 • unsteadiness
 • Pakënaqësi
 • Inferioriteti
 • Thyerje zemre
 • Pakënaqësia
 • Pasiguria
 • acarim
 • xhelozi
 • Përgjegjësia
 • Bezdi
 • Varësi
 • Depresión
 • Humbjen
 • Shkurajimi
 • Shkurajimi
 • shqetësim
 • Pamendësia
 • Zvogëlimi
 • Shkurajimi
 • Mjerim
 • Fyerje
 • Pakënaqësi
 • Dëshpërimi
 • Zhgënjim
 • Shkretimi
 • Përbuzje
 • Pendim
 • Zhgënjim

kuptojnë llojet e emocioneve

Ky ushtrim është interesant për të reflektuar në shkaqet që krijojnë këto emocione dhe pasi të jeni në gjendje të punoni mbi to dhe ktheni ato në pozitive që ju bëjnë të ndiheni më mirë. Nëse keni emocione negative, do të duhet të mendoni se çfarë mund të bëni për të ndryshuar jetën tuaj dhe të filloni të jeni mirë përsëri.

Ka edhe emocione të tjera që njihen si variabla që mund të rriten ose zvogëlohen në varësi të rrethanave, të tilla si; apatia, epshi, tërheqja, habia, guximi, nostalgjia, malli, trimëria, krenaria, tundimi, durimi, befasia, ambivalenca, butësia, ndrojtja, qetësia, keqardhja regret etj. Këto emocione zakonisht shoqërohen me emocione pozitive ose negative në varësi të rrethanave në të cilat gjendeni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.