Llojet e frymëmarrjes në yoga: një mënyrë e mirë për t'u çlodhur

Joga Isshtë një disiplinë me origjinë nga India me të cilën synohet të arrihet një ekuilibër fizik, mendor dhe shpirtëror përmes meditimit. Ka të shumta përfitime për trupin dhe mendjen.

Frymëmarrja luan një rol shumë të rëndësishëm si në çdo sistem tjetër të meditimit. Ka më poshtë 3 lloje të frymëmarrjes në praktikën e Yoga.

1) Frymëmarrje e plotë Yogic.

4 lloje të frymëmarrjes në Yoga.

Praktika e frymëmarrjes së plotë jogjike konsiston në rikualifikimin e trupit dhe përshtatjen në një mënyrë të re të frymëmarrjes ku përfshijmë të gjithë kapacitetin e mushkërive. Për atë ne e ndajmë trupin në 3 zona:

a) Regjioni i barkutDuke vendosur dorën poshtë kërthizës ne e ndiejmë atë. Ne marrim frymë thellë. Vëmë re se si barku zgjerohet dhe fundoset kur nxjerrim frymën. Duhet të vërejmë një lëvizje të lehtë të dorës.

Kalojmë në fazën tjetër pasi të kemi zotëruar këtë ushtrim.

diafragmëb) rajoni diafragmatik, Shtë ai mbi kërthizë, në brinjë. Vendosim dorën në bark dhe marrim frymë. Ne e ndiejmë se si lëviz dora. Në këtë ushtrim duhet të shmangni lëvizjen e barkut ose klavikulave.

c) Regjioni i kraharorit ose klavikulës. Ne i vendosim duart në gjoks dhe marrim frymë, duke ndjerë që klavikulat ngrihen, nxjerrim frymën. Ne parandalojmë që barku ose diafragma të lëvizë.

Për të stërvitur frymëmarrjen e plotë yogike është e nevojshme trajnoni secilin rajon veç e veç përfshirë në frymëmarrje. Pasi të keni zotëruar këto 3 lloje të frymëmarrjes mund të vazhdoni me një frymëmarrje të plotë dhe të lëngshme. Për ta bërë këtë, mund të vendosni një dorë në bark dhe tjetrën në rajonin klavikular ose diafragmatik, në varësi të vendit ku jeni më mirë.

Marrim ajrin në nivelin e barkut. Ju mbani dhe ne vazhdojmë të marrim ajër në nivelin diafragmatik për të vazhduar më vonë me rajonin klavikular. Mos harroni se Në Yoga i gjithë ajri thithet përmes hundës dhe nxirret edhe përmes hundës.

Shtë e rëndësishme që me kohë të shkoni ndarja e kohës ndërmjet një thithjeje dhe tjetrës për të marrë përfitime më të mira nga ky lloj frymëmarrje.

Teknika dhe pozicioni i gishtërinjve, Anuloma Viloma.

2) Viloma anuloma.

Frymëmarrja Anuloma Viloma quhet ndryshe "frymëmarrje alternative në hundë".

Pastron dhe forcon mushkëritë dhe sistemin e frymëmarrjes. Ky ushtrim gjithashtu ekuilibron dy hemisferat e trurit tuaj.

Për të praktikuar këtë ushtrim, së pari palosni gishtat tregues dhe të mesëm të dorës së djathtë. Tjetra, mbyllni vrimën e hundës së djathtë me gishtin tuaj të madh dhe nxirrni frymën plotësisht përmes vrimës së hundës së majtë. Pastaj thithni plotësisht nëpër vrimën e hundës së majtë, duke mbajtur të mbyllur vrimën e hundës së djathtë. Ju duhet të merrni frymë për një numërim të katër.

Tjetra, mbyllni vrimën e hundës së majtë me unazën dhe gishtat tregues të dorës tuaj të djathtë, duke lëshuar gishtin e madh nga vrima e hundës së djathtë. Nxirrni frymën nëpër vrimën e hundës. Me hundën e hundës të mbyllur, thithni nëpër vrimën e hundës së djathtë. Kjo përfundon një raund. Ju mund të bëni pesë deri në shtatë raunde të Anuloma Viloma.

3) Kapalabhathi.

Kapalabhati është një ushtrim frymëmarrjeje që pastron pasazhin e hundës, mushkëritë dhe sistemin e frymëmarrjes. Ndihmon në forcimin e mushkërive dhe muskujve të stomakut.

Për këtë lloj të fundit të frymëmarrjes do të përdor këtë video që e shpjegon atë shumë mirë:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jaime Avendano dijo

    A mund të më tregoni disa vende ku mund të marr këtë klasë të frymëmarrjes në Distriktin Federal, tani qyteti i Meksikës, e vlerësoj