Llojet e funksioneve matematikore

Le të njihemi të gjitha llojet e funksioneve të matematikës, diçka thelbësore për studentët dhe dashamirët e degës shkencore, në mënyrë që ata të marrin një bazë thelbësore për të qenë në gjendje të vazhdojnë të përparojnë në njohuritë e tyre.

Cilat janë funksionet matematikore

Një funksion është marrëdhënia midis dy bashkësive ose madhësive në mënyrë të tillë që të vendoset një barazi vlerash midis të parës dhe të dytës.

Ne mund të paraqesim një funksion grafikisht në mënyrë që të mund të vëzhgojmë marrëdhëniet midis të dy madhësive, gjë që lehtëson kuptimin e saj dhe mbi të gjitha hap mendjet tona për të ditur se çfarë ne po llogarisim në të vërtetë.

Mos harroni se matematika mund të jetë shumë e bukur, por vetëm nëse i kuptojmë proceset dhe objektivat, pasi që, nëse nuk kemi një bazë të mirë dhe përqendrohemi vetëm në llogaritjen, në fund të fundit ajo mund të bëhet një lëndë që bëhet shumë përpjetë . Pra, është thelbësore që, përveç llogaritjes së funksioneve, të kaloni pak kohë duke analizuar kuptimin e tyre dhe, për këtë, më e mira që mund të bëni është t'i përfaqësoni ato grafikisht.

Të gjitha llojet e funksioneve të matematikës

Pasi të kuptojmë konceptin e një funksioni, mund të vazhdojmë të analizojmë të gjitha llojet e funksioneve matematikore që ekzistojnë sot.

Funksioni konstant

një funksion konstant Theshtë ai në të cilin kemi vetëm një rezultat për funksionin e thënë, në mënyrë që të marrim diçka të ngjashme me atë që mund të shohim në imazhin vijues, domethënë një vijë horizontale:

Funksioni kuadratik

një funksioni kuadratik është një funksion i llojit f (x) = ax2 + bx + c, kështu që a, b dhe c do të ishin konstante, një qenie e ndryshme nga zero në çdo rast. Në këtë mënyrë, ajo që merret është një parabolë që mund të hapet lart ose poshtë, varësisht nga fakti nëse a ka një vlerë më të madhe se zero, ose nëse ka një vlerë më pak se zero. Në rast se është një vlerë më e lartë, ajo do të hapet lart, dhe nëse është një vlerë më e ulët se zero, do të hapet poshtë.

Duhet të theksohet se funksionet kuadratike janë funksione polinomike.

Funksioni linear

La zbavitje lineare është ai që ka formën f (x) = mx + b, ku m është ajo që tregon pjerrësia, ndërsa b është vlera në y, në mënyrë që të merret një vijë e drejtë, por kësaj here me një pjerrësi ose pjerrësi të caktuar.

Importantshtë e rëndësishme të vëmë vëmendjen një funksion linear është një funksion polinom, një lloj funksioni për të cilin do të mësojmë më shumë më poshtë.

Funksioni polinom

Si funksioni polinom, është një funksion me numra realë dhe eksponentë pozitivë të plotë. Duhet të theksohet se domeni i të gjitha funksioneve polinom është bashkësia e numrave realë.

Funksioni racional

Më në fund kemi funksioni racional që është herësi që rezulton nga dy funksione polinomike, kështu që vërtetohet se q (x) = f (x) / g (x).

Një detaj për tu mbajtur në mend është se fusha e funksionit polinom merr numra realë.

Funksioni i linjës

Kur flasim për funksionin afin, duhet të përmendim atë është një funksion polinom. Se e kemi përmendur edhe në këtë listë të funksioneve matematikore. Prandaj, duke u kthyer në afin, përcaktohet si ai që nuk kalon përmes origjinës së koordinatave, domethënë që nuk prek pikën 0,0. Ato janë linja që rregullohen nga formula e mëposhtme:

F (x) = mx + n

M do të jetë pjerrësia, domethënë pjerrësia në lidhje me boshtin X ose abshisën. kur është pozitiv, thuhet se funksioni po rritet. Pra, nëse është negativ, do të ulet. N do të jetë ordinata, pika ku vija do të presë boshtin e koordinatave.

funksioni i identitetit

Funksioni i identitetit

Isshtë funksion i vetë një grupi. Kjo është, imazhi i çdo lloji të elementit do të jetë i njëjtë. Zakonisht e shohim me id. Kur flasim për një funksion identiteti flasim edhe për një funksion linear, ku m është i barabartë me 1 dhe kalon nëpër boshtin e koordinatës. Kjo do të thotë se do të ndajë si kuadratin e parë dhe të tretë dhe të dy, në pjesë të barabarta. Mos harroni se id do të jetë gjithmonë elementi neutral

id r: R - R

idr(x) := x

Funksioni kub

Po flasim për funksionet e shkallës së tretë, ku eksponenti më i madh është x i ngritur në tre. Mos harroni se a është jo zero. Mund të ketë gjithashtu një ose më shumë rrënjë.

f (x) = sëpatë + bx + cx + d

funksioni kubik

Funksioni eksponencial

Në bazën e saj ajo ka një konstante a dhe ndryshorja x do të shfaqet si eksponent. Derivati ​​i një funksioni eksponencial do të jetë proporcional me vlerën e funksionit. Prandaj, konstanta e kësaj proporcionaliteti do të jetë logaritmi natyror i bazës b.

f (x) = ab ×

Funksioni logaritmik

Për të marrë një pasqyrë më të shpejtë, duhet thënë se është e anasjellta e eksponencialit. kështu që kur flasim për funksionet logaritmike, duhet të përmendim se a do të jetë baza e këtij funksioni, pozitiv dhe i ndryshëm nga 1.

f (x) = regjistërax

funksioni i vlerës absolute

Funksioni i vlerës absolute

Siç e dini ndoshta, vlera absolute e një numri në matematikë është vlera e tij numerike. Në këtë rast, nuk merret parasysh nëse është pozitiv apo negativ. Në funksione, ajo është e lidhur me madhësinë ose distancat. Vullneti do të jetë më i madh ose i barabartë me 0 por asnjëherë negativ.

f (x) = | x |

Me këtë ne përfundojmë klasifikimin me dhjetë llojet e funksioneve matematikore, informacion që duhet të mbajmë për ta pasur gjithnjë në dorëzim pasi është thelbësore që të kuptojmë se, bazuar në llojin e funksionit para nesh, paraqitja grafike do të ndryshojë shumë , në mënyrë që duke ditur të gjitha këto detaje, ne do të jemi në gjendje të kryejmë shumë punë pasi me një shikim të vetëm do të kemi të gjithë informacionin e nevojshëm për të ditur se cili do të jetë rezultati dhe nuk do të duhet të bëjmë më llogaritjen.

Kini parasysh që ne do të arrijmë shumë nëse tashmë e dimë paraprakisht llojin e përfaqësimit që do të gjejmë, pasi kjo do të na ndihmojë në dy mënyra; Para së gjithash, ne do të jemi në gjendje të vëzhgojmë se gjithçka po përparon në mënyrë korrekte, domethënë, duhet të jemi të qartë se gjatë procesit do të shohim se jemi në rrugën e duhur, dhe nga ana tjetër, pasi të bëjmë paraqitjen grafike , ne do të kemi një ide të qartë nëse rezultati i marrë është i saktë, pasi që në rast se paraqitja grafike ishte e ndryshme nga lloji i funksionit me të cilin kemi të bëjmë, padyshim që do të nënkuptojë se ne kemi hutuar në ndonjë llogaritje, që do të thotë që duhet të kthehemi përsëri prapa derisa të gjendet gabimi për ta korrigjuar atë dhe të përfundojmë duke kontrolluar nëse paraqitja grafike është e saktë.

Kjo është gjithçka që ju duhet të dini për llojet e funksioneve, por mos harroni se është gjithmonë e rëndësishme që të zgjeroni njohuritë tuaja dhe mbi të gjitha ato që praktikoni, duke kuptuar në të njëjtën kohë se çfarë po bëni, pasi ajo është mënyra e vetme për të shijuar funksionet. matematika dhe parandaloni që ajo të bëhet një lëndë për të cilën nuk mund të marrim anën e mirë.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Nardy Danelly SANCHEZ UNDA dijo

    faleminderit për njohuritë e dhëna. Ishte e dobishme për mua të kryeja punën time, por nëse do të ishte mirë nëse do të kisha datën në të cilën e bëra punën dhe emrin e plotë për të mbajtur parasysh referencën bibliografike dhe jo për të bërë plagjiaturë.