Cilat janë të gjitha llojet e gjuhëve

Cilat janë të gjitha llojet e gjuhëve

Le të njihemi cilat janë llojet e gjuhës, të gjithë ata përdoren në mënyrë që të komunikojnë me njerëz të tjerë, duke shprehur ndjenjat tona ose madje duke transmetuar njohuri, ide dhe detaje të tjera.

Gjuhë natyrale

Gjuha natyrale është lloji i gjuhës që ne përdorim në ditët tona, në mënyrë spontane dhe pa e përgatitur më parë. Kjo do të thotë, është mënyra në të cilën ne shprehemi natyrshëm.

Gjuha artificiale

Në anën e kundërt kemi atë që konsiderohet si gjuhë artificiale, e cila ndryshon nga gjuha natyrale nga fakti që kjo gjuhë është përgatitur më parë, domethënë nuk del natyrshëm, por kërkon përgatitje dhe organizim paraprak.

Kjo gjuhë mund të paraqitet në mënyra të ndryshme si në vijim.

Gjuhë letrare

Gjuhë letrare

Gjuha letrare është lloji i gjuhës që përdoret nga shkrimtarët, dhe në varësi të secilit rast mund të paraqesë variacione të shumta në varësi të audiencës së synuar, duke përdorur në shumë raste teknikat që synojnë njohësit e një teme të caktuar.

Gjuhë shkencore dhe teknike

Nga ana tjetër, ne kemi gjuhën shkencore që bazohet në atë që përdoret brenda një bërthame të mbyllur profesionistësh, duke përmirësuar kështu komunikimin gjithmonë të orientuar në njohuritë e fushës në fjalë.

Brenda këtij lloji të gjuhës mund të gjejmë disa lloje të tilla si gjuha matematikore dhe gjuha e programimit ndër të tjera.

 • Gjuha Matematikore: Gjuha matematikore është një lloj gjuhe artificiale, letrare, shkencore dhe teknike dhe qëllimi i saj është komunikimi matematik i bazuar në koncepte të përcaktuara më parë.
 • Gjuha e programimit: Shtë një lloj gjuhe artificiale, letrare, shkencore dhe teknike që përdoret për të vendosur komunikimin me kompjuterë dhe sisteme të tjerë kompjuterikë.

Gjuhë formale

Nga ana tjetër kemi gjuhën zyrtare që është mësuar komunikojnë brenda grupeve në të cilat mbizotëron formaliteti në komunikimOse grupe akademike ose grupe profesionale.

L karakteristikat kryesore të një gjuhe zyrtare është se ne nuk do të gjejmë lëshim të fjalëve dhe as nuk përdoren të ashtuquajturat mbushës. Fjalori është shumë më specifik dhe nuk do të ketë përsëritje fjalësh, por një organizim të mirë dhe gjithmonë duke respektuar shenjat e pikësimit. Kjo është arsyeja pse do të përdoret kur komunikojmë në situata ku nuk ka familjaritet ose besim.

Gjuhë foljore

Gjuha verbale përcaktohet si një lloj gjuhe në të cilën ka shkëmbim fjalësh me një tjetër ose me njerëz të tjerë, qoftë përmes përdorimit të gjuhës së folur ose gjuhës së shkruar. Ai përfshin të gjitha llojet e shkurtesave, shprehjeve, etj. dhe vjen në tre lloje që janë gjuhë gojore, e shkruar dhe ikonike.

Meansshtë mjeti më i rëndësishëm i komunikimit njerëzor. Zëri dhe të folurit na lejojnë të kuptojmë, si dhe të shprehemi. Kjo do të zhvillojë kapacitetin e energjisë së komunikojnë verbalisht. Mund të thuhet se gjuha e folur është rezultat i një procesi të të mësuarit të stimujve që na rrethojnë. Ne gjithashtu mund ta përcaktojmë atë si mjet ose aftësi për të kuptuar simbolet verbale.

Gjuhë gojore

Brenda gjuhës verbale kemi gjuhën gojore që është ajo që mbizotëron si gjuhë e folur, kështu që, përmes përdorimit të një serie tingujsh, mendimet transmetohen nga një person te tjetri.

Gjuhë e shkruar

Ne gjithashtu kemi gjuhën e shkruar e cila është a paraqitje grafike e tingujve të gjuhës së folur, në mënyrë që idetë e transmetuara të mund të zgjasin dhe të njihen edhe nga njerëz me të cilët kurrë nuk do të kemi ndonjë marrëdhënie.

Gjuhë e shkruar

Gjuhë ikonike

Më në fund, brenda gjuhës gojore kemi gjuhën ikonike, e cila është ajo që përdor simbolet themelore të kombinuara me njëra-tjetrën, në mënyrë që të krijohet një fjalor nga i cili lind gramatika.

Shtë një gjuhë e përfaqësimi gjuhësor dhe vizual. Kjo është, realiteti do të përfaqësohet në formën e imazheve. Në këtë rast, fjalët nuk do të jenë të nevojshme, por kur të shohim imazhin e thënë, ne do të dimë se si ta interpretojmë atë. Kjo ndodh kur shohim ngjyrat, disa ikona ose forma.

Gjuhë joverbale

Sa i përket gjuhës joverbale, ajo është një nga llojet e gjuhës në të cilën nuk ka fjalë por ka komunikim, në mënyrë që personi që e kryen zakonisht të mos jetë i vetëdijshëm për këtë, dhe këtu do të hynin gjestet tona, mënyra se si e lëvizim trupin tonë, mënyra se si dukemi, etj.

Gjuha joverbale nga ana tjetër ndahet në dy gjuhë të tjera që janë gjuha kinetike dhe gjuha e fytyrës.

Gjuhë shoqërore

Duke folur gjerësisht, ne e quajmë gjuhe shoqerore si një që përdoret në situata shumë specifike dhe gjithashtu nga folës të veçantë. Për shembull, është ai që i referohet sjelljes së fëmijëve. Shtë një gjuhë që përshtatet për të qenë në gjendje të lidhet me mjedisin më të afërt. Do të jetë fëmija që përshtat llojin e tij të gjuhës ose dialogun e tij kur është para bashkëbiseduesit të tij.

Gjuhë kinezike

Isshtë një lloj gjuhe joverbale që karakterizohet duke shprehur veten përmes trupit tonë, duke përfshirë shprehjen e fytyrës, lëvizjet që bëjmë me trupin dhe në përgjithësi të gjitha gjestet.

Gjuha e fytyrës

Isshtë lloji i dytë i gjuhës joverbale që, në këtë rast, përqendrohet në lëvizjen e muskujve të fytyrës dhe gjestet që lindin prej saj.

Gjuhë e folur

Sa i përket gjuhës popullore, ajo është një lloj gjuhe e përqendruar në gjuhën amtare të vendit ku flitet. Si shembull do të kishim që Spanjishtja është gjuha popullore e Spanjës, por nuk është e Kolumbisë ose Meksikës, pasi që është origjinale nga e para dhe e përshtatur në të dytën.

Gjuhë egocentrike

Cilat janë të gjitha llojet e gjuhëve

Lidhur me gjuhën egocentrike, ajo është një gjuhë që është pjesë e zhvillimit të fëmijëve, kështu që ne do të vërejmë se ata shpesh flasin me veten e tyre, pasi ata ende nuk kanë zhvilluar kapacitetin e tyre për socializim.

Në të vërtetë, kjo lloj gjuhe mund të ndodhë edhe tek njerëzit normalë që ndonjëherë preferojnë të flasin me veten e tyre nga zakoni, dhe natyrisht edhe tek ata të tjerët që kanë një lloj problemi psikologjik ose social që i bën ata të përdorin gjuhë egocentrike.

Kjo është një përmbledhje përmes së cilës do të jeni në gjendje të njihni të gjitha llojet e gjuhëve që përdoren në realitet. Ju mund të keni vërejtur se detyra e tij është, në çdo rast, komunikimi, por në secilin lloj të gjuhës do të vëzhgojmë disa veçori që e dallojnë atë nga të tjerat, kështu që ato gjithashtu kanë një qëllim dhe qëllim tjetër.

Për këtë arsye, është e rëndësishme të kuptojmë llojet e ndryshme që mund të përdorim vullnetarisht dhe pa dashje, pasi në çdo moment është e mundur që ato të jenë të dobishme për ne. Për shembull, ju mund të keni vërejtur se si pa pasur të njëjtën gjuhë, ne mund të komunikojmë me njerëz të tjerë nga vende të ndryshme me gjeste. Falë larmisë së madhe të llojeve të gjuhëve, ne sot mund të krijojmë një komunikim më të rrjedhshëm, më të saktë dhe më të përshtatur për secilën rrethanë, megjithëse duhet të theksohet se lista e treguar këtu është në thelb një shembull llojet kryesore të gjuhës, meqenëse ka shumë lloje dhe forma të tjera të komunikimit që u përshtaten nevojave të tjera më të veçanta dhe që zakonisht formojnë një klasifikim të brendshëm brenda gjuhëve që kemi treguar tashmë.

Pra, tani e tutje që ne tashmë e dimë se ka shumë lloje të gjuhëve, ne ju inkurajojmë t'i zhvilloni ato në mënyrë që të gëzoni një përmirësim të aftësive të komunikimit.


9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  interesante
  faleminderit për ndarjen e këtij informacioni.

  1.    andrea dijo

   nuk është gjë tjetër veçse faleminderit mirë për ju që na dhatë ndihmë

 2.   5203 .. dijo

  4444414152020

 3.   5203 .. dijo

  thith atë veserros

  1.    anonim dijo

   Mbyll kurvën ose fagun që je një plehra e ndyrë

   1.    anonim dijo

    Vezë me kapsul

 4.   anonim dijo

  Te dua faleminderit

 5.   andrea dijo

  Shpjegohet kjo është shumë e bukur si

 6.   Wilmaris dijo

  gjuha është shumë e rëndësishme për njerëzit