Sa lloje të muzikës ekzistojnë? Klasifikimi dhe vendet e origjinës

Muzika tradicionalisht është përcaktuar, cilado qoftë ajo lloj muzike  së cilës i referohet, siç është arti i kombinimit të tingujve dhe heshtjeve me një rend, melodi dhe ritme specifike, në kërkimin e përhershëm të sensit estetik dhe të ndikuar nga emocionet dhe shpirti i autorit dhe atyre që ndajnë shijen e tij estetike . Dëshmitë e ekzistencës dhe origjinës së saj kthehen në parahistori, megjithëse kush mund ta imagjinojë botën pa muzikë? Megjithëse origjina e saj nuk mund të përcaktohet saktësisht me siguri, besohet se fillimet e tij mund të gjenden në imitimin, nga njeriu, të tingujve të natyrës, këndimit të zogjve, valëve të detit, tingullit të erës., ndër të tjera.

Muzika është një produkt kulturor si të gjitha manifestimet artistike Dhe në një evolucion të konceptit të saj më themelor, mund të thuhet se muzika është shprehja e ndjenjave dhe emocioneve në kërkimin e vazhdueshëm të një zgjimi të ndjeshmërisë estetike tek bashkëbiseduesit që gjeneron kënaqësi dhe kënaqësi duke ngritur ndjenjën dhe emocionin në nivele. vështirë të përcaktohet dhe matet. Meqenëse muzika është një produkt kulturor në të cilin është e qartë ndërhyrja dhe shprehja e faktorëve të shumtë, është e lehtë të kuptohet pse llojet e muzikës janë kaq shumë, dhe po aq të larmishme sa klasifikimet dhe kriteret e tyre të performancës.

Llojet e muzikës

 

Klasifikimi i muzikës

Muzika është një gjuhë universale, e cila kapërcen barrierat e ndryshimeve kulturore, gjuhën, midis shumë faktorëve të tjerë që mund të përdorim kur vendosim një klasifikim që na lejon të renditim më mirë dhe të studiojmë këtë art, le të shohim disa nga kriteret më të menaxhuara dhe të pranuara kur klasifikimi i zhanreve muzikorë.

Vendi gjeografik i origjinës

Faktorët gjeografikë dhe kulturorë ushtrojnë ndikim të dukshëm në zhvillimin e muzikës karakteristike të një grupi të caktuar etnik ose shoqëror.

 1. Greqi, në Greqi e ka zanafillën zhanret muzikore perëndimore. Ky qytet zë një vend të rëndësishëm në pararendësit e historisë së muzikës
 2. Republika Dominikane Në këtë rajon të Karaibeve gjini përfaqësuese është beze, është një lloj muzike e kërcyeshme që më pas është përhapur në rajone të tjera me variantet e veta të zonës që e pret.
 3. Azi Në këtë rajon mbizotëron stili i stilizuar i muzikës, karakterizohet nga ekspozimi i formave muzikore të larmishme dhe shumë të hollësishme.
 4. Amerikën Latine Muzika e Amerikës Latine është shumë e pasur, e gjerë dhe e larmishme, pasi në pothuajse të gjitha rajonet zhanret zënë fill rreth kulturave, zakoneve dhe ngjarjeve shumë specifike. Në këtë rajon gjejmë: Salsa, Merengue, Tradicionale, Cumbia, Vallenato, Ranchera, Banda Veriore, Tango, Flamenco, Jazz Latin, Samba, Pagode, Sertanejo dhe Rock në Spanjisht
 5. Shtetet e Bashkuara llojet më të përhapura të muzikës në këtë rajon janë: Jazz. Muzikë Country, Rhythm dhe Blues dhe Rock. Techno është një zhanër i muzikës elektronike që u shfaq në Detroit, SHBA, në mes të viteve tetëdhjetë.
 6. Kubë Salsa është një zhanër muzikor, Isshtë një ritëm, një kulturë muzikore e zhvilluar nga muzikantë me origjinë Kubane. Si zhanër, ai përfshin nëngjini të shumëfishta pasi salsa është gjenezë dhe sintezë e shumë llojeve të tjera të muzikës: vallëzimi, kundërshtiza, danzón, guaracha, guaguancó, mambo, chachachá dhe djali montuno.
 7. Japonia. Me ardhjen e Budizmit  lloje të caktuara të muzikës u krijuan në Japoni. Kështu e gjejmë Bugakun, emrin që i është dhënë muzikës që shoqëron disa vallëzime. Shinto është muzikë fetare dhe Kagen që është një lloj muzike pa ndonjë qëllim specifik është thjesht muzikë për kënaqësinë e bërjes dhe dëgjimit të muzikës.

Sipas funksionit të tij

 Muzika si një fakt kulturor lind rreth aktiviteteve të ndryshme të qenies njerëzore, kështu që në këtë kategori gjejmë zhanret e mëposhtme:

 1. Fetare Musicshtë muzikë e krijuar posaçërisht për të shoqëruar shërbimet fetare ose ceremonitë. Isshtë bërë bazuar në nevojat dhe kërkesat liturgjike ose në ato të besimtarëve ose praktikuesve të një feje ose kulti të veçantë.
 2. I ndyrë. Ky klasifikim përfshin të gjithë muzikën e destinuar për aktivitete të ndryshme njerëzore pa ndonjë lidhje me ndonjë dogmë të besimit.  

Sipas mjeteve zanore të përdorura.

Sipas mjeteve zanore të përdorura, muzika mund të klasifikohet në dy lloje: vokale, instrumentale dhe vokale instrumentale.

 1. Muzikë vokale. Në këtë kategori gjejmë se muzika interpretohet nga zëri i kënduar ekskluzivisht. Veprat muzikore ose pjesët e kryera nga zëri i njeriut, pa shoqërim instrumental, quhen "një kapelë". Në këtë rast puna mund të kryhet nga një person i vetëm, dhe në këtë rast interpretuesi quhet solist, ose mund të këndohet gjithashtu nga një kor ose grup njerëzish që interpretojnë të gjitha zërat në të njëjtin ton në "unison". dhe vijë melodike ose në formë polifonike, në variante, përgjithësisht 1/8 në shkallën muzikore të së njëjtës, dhe ton me variacione të ndryshme nga vija melodike.
 2. Muzikë instrumentale. Në këtë zhanër gjejmë llojin e muzikës që interpretohet ekskluzivisht nga instrumentet. Ky lloj i performancës mund të kryhet nga një instrument i vetëm, dhe në këtë rast ne flasim për "solist" ose mund të kryhet nga më shumë se një interpretues, me të njëjtin lloj instrumenti ose me një larmi instrumentesh plotësuese që së bashku interpretojnë një punë integrale. E pjesës.
 3. Muzikë vokale-instrumentale. Isshtë shumëllojshmëria e muzikës që integrimi i zërave dhe instrumenteve llogaritet për ekzekutimin e saj.

Sipas audiencës të cilit i drejtohet

Ndërsa muzika është një fakt kulturor, i lindur nga manifestimet artistike, konceptimi i saj shënohet nga karakteristikat e grupeve njerëzore që e kanë krijuar atë, duke e përshtatur atë për qëllimet e saj të ndryshme. Kështu sipas këtij kriteri gjejmë:

 1. Muzikë popullore ose popullore  Kjo zhanër lindi si një produkt i manifestimeve popullore, thelbi i saj është puna e saj, e cila pasqyrohet me besnikëri në secilën vepër. Kështu, nga teksti apo letra te forma muzikore, ato lindin si pasojë e drejtpërdrejtë e idiosinkrazisë popullore. Ai përfshin veprat që kanë lindur me kalimin e kohës dhe që ruhen si një shfaqje besnike e tradicionales. Në këtë zhanër, njerëzit janë krijuesi, arkitekti dhe garantuesi i ruajtjes së tij, e cila arrihet falë faktit se ajo transmetohet nga brezi në brez.
 2. Muzikë kulti në këtë grup gjejmë të gjithë muzikën e kulturuar, të mësuar, akademike ose të zgjedhur. Ky zhanër është subjekt i studimit dhe i të gjitha llojeve të konsideratave teorike, estetike dhe strukturore. Ai përfshin orë të gjata studimi dhe dokumentacion të shkruar, dhe interpretuesit e tij i nënshtrohen një procesi të gjatë dhe rigoroz trajnimi për të qenë në gjendje ta kryejnë atë.
 3. Muzika popullore është një grup i stileve muzikore që nuk identifikohen me kombe ose etni specifike. Punët e tij përfaqësuese karakterizohen nga thjeshtësia dhe kohëzgjatja e tyre e shkurtër dhe përgjithësisht e kompozuar në forma të thjeshta muzikore. Nuk kërkon një nivel të lartë të trajnimit muzikor për t'u kryer dhe tregtohet dhe shpërndahet falë mediave masive.
 4. Muzikë elektronike: Kjo lloj muzike lind nga vitet nëntëdhjetë, kjo zhanër bazohet, siç nënkupton vetë emri, thjesht në tinguj elektronikë të krijuar në një laborator
 5. Muzika sipas periudhës historike. Në këtë klasifikim gjejmë pjesë rpërfaqësues të periudhave historike me karakteristika të shënuara mirë në secilën prej të cilave u ngritën, një shfaqje muzikore, shprehje e jetës dhe ndjenjës së kohës. Kështu gjejmë:
 6. Antike ose mesjetare (1000 deri në 1400)
 7. Rilindja (1400 deri në 1600) kjo periudhë historike karakterizohet nga ringjallja e imazhit të njeriut që rishfaqet nga takimi i tij me të vjetrën dhe i atribuon vetes një forcë të re krijuese dhe artistike. Muzika e kësaj periudhe karakterizohet nga polifonia dhe kundërsulmi.
 8. Barok (1600-1750) lind nga përdorimi i toneve komplekse në vend të polifonisë dhe kundërsulmit
 9. Klasicizmi (1750-1800) është një zhanër i karakterizuar nga vendosja e udhëzimeve të reja në përbërje dhe strukturë. Në këtë periudhë harpeshordi zhduket dhe shfaqet pianoja
 10. Romantizmi (1800-1910) muzika do të njihet si pjesë e detyrës kulturore, inkurajohet krijimi i institucioneve të trajnimit muzikor (konservatorë)
 11. Bashkëkohore Shekulli XNUMX përfshin post-romantike, moderne dhe postmoderne.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.