Llojet më të zakonshme të ngacmimit

Ngacmimi shkollor, i njohur aktualisht si ngacmimi anglicizëm, është një problem që prek miliona fëmijë në shkolla dhe madje edhe në shtëpitë e tyre, pasi përdorimi i gjerë i internetit ka bërë që të shfaqen të rinj llojet e ngacmimit kështu që ata madje vazhdojnë të ngacmojnë këta të vegjël kur janë në vende të ndryshme. Prandaj, më poshtë do ta njohim problemin pak më mirë ndërsa do të analizojmë llojet më të shpeshta.

Llojet më të zakonshme të ngacmimit

Problemi i ngacmimit ose ngacmimit

Bullizmi ka ekzistuar gjithmonë, kështu që një ose më shumë njerëz ngacmojnë ose frikësojnë një viktimë gjenden në mjedisin shkollor. Sidoqoftë, me kalimin e kohës ajo ka evoluar dhe ka ndryshuar deri në pikën ku sot, përmes internetit, ata vazhdojnë të ngacmojnë edhe kur i riu ka lënë shkollën.

Kjo e bën efektin edhe më negativ nëse është e mundur, kështu që autoritetet kanë vendosur të futen në punë dhe të inkurajojnë fëmijët që ndihen të abuzuar të raportojnë abuzuesin e tyre, duke shmangur kështu aspektet më negative të kësaj lloj sjelljeje.

Ngacmimi mund të ndikojë shumë negativisht tek një person, veçanërisht nëse flasim për aspektin psikologjik, pasi po përballemi me një abuzim në të cilin abuzuesi ushqehet me vuajtjet e viktimës së tij, me të cilin përpiqet gjithmonë të bëjë sa më shumë dëm.

Ka arsye të ndryshme pse kjo sjellje mund të ndodhë; E para dhe më e shpeshta është fakti që ngacmuesi ndihet inferior dhe ka probleme të vetëvlerësimit, kështu që ai përpiqet t'i fshehë ato përmes kësaj sjelljeje. Alsoshtë gjithashtu e zakonshme që ngacmuesi të ketë zili për diçka që lidhet me të ngacmuarit, kështu që është hakmarrja e tyre e veçantë për diçka që i ngacmuari nuk e kontrollon.

Nga ana tjetër, gjithashtu duket se tregohet se sa më agresivë të jenë prindërit, aq më shumë gjasa ka që fëmija të jetë ngacmues, kështu që është shumë e zakonshme të gjesh familje të pastrukturuara ose me probleme të dhunës së brendshme në këto raste.

Zakonisht, abuzuesi ka një marrëdhënie të keqe me prindërit e tij, përveç që zakonisht nuk respekton rregulla të qarta të bashkëjetesës brenda shtëpisë së tij, gjë që e bën atë të mos ndihet përgjegjës kur vepron në këtë mënyrë.

Nëse nuk veproni shpejt, të dy stalker dhe ngacmuesit mund të zhvillojnë probleme serioze psikologjike me kalimin e kohës, dhe madje mund të çojnë në vetëvrasje.

Ka edhe efekte të tjera anësore psikologjike që mund të zgjasin edhe gjatë jetës së viktimës, në mënyrë që ato të zhvillohen me më pak mundësi dhe më shumë mure sesa një person që nuk ka pësuar kurrë ngacmim, përveç që vuan nivele më të larta stresi, depresioni, ankthi, çrregullime dhe probleme psikosomatike kur bëhet fjalë për shoqërim dhe lidhje, gjë që gjithashtu ka një ndikim negativ në jetën e tyre të punës.

Llojet e ndryshme të ngacmimit

Por për të kuptuar më mirë problemin e ngacmimit, ne do të tregojmë llojet më të zakonshme të ngacmimit që ndodhin zakonisht në shoqërinë tonë.

Ngacmimi mishëror

Shtë një lloj shumë serioz i ngacmimit në të cilin ka ngacmime seksuale ndaj viktimës, të jesh në gjendje të jesh midis fëmijëve të seksit të ndryshëm ose edhe midis fëmijëve të të njëjtit seks.

Zakonisht manifestohet kur viktima është e detyruar të kryejë veprime që nuk i dëshiron, të tilla si prekja e pjesëve të caktuara të trupit të stalker-it, ose stalker-i vetë duke prekur pjesët intime të viktimës, madje edhe veprime të tjera të tilla si detyrimi i viktimës të puth stalker, dhe madje detyrimi i tij të shikojë filma për të rriturit kur nuk doni te

Ky lloj ngacmimi është shumë i rrezikshëm, pasi ai mund të prekë viktimën shumë negativisht dhe gjatë gjithë jetës, dhe mund t'i prekë ata veçanërisht në marrëdhëniet e tyre intime në moshën e rritur.

Meqenëse është ngacmim fizik dhe seksual, viktima shpesh nuk u tregon prindërve ose kujdestarëve të tyre asgjë, kështu që është e vështirë të zbulohet, veçanërisht kur ndodh në ose jashtë shkollës, por edhe larg kontrollit të tyre.

Sidoqoftë, personi që vuan këtë lloj ngacmimi do të bëjë gjithçka që është e mundur për të mos u pajtuar me ngacmuesin e tij, kështu që ata madje mund të refuzojnë të shkojnë në shkollë ose të bëjnë aktivitete që më parë i pëlqyen.

Ngacmimi fizik

Shtë një lloj ngacmimi në të cilin ekziston një përbërës i rëndësishëm fizik. Ngacmuesi sillet në një mënyrë agresive dhe frikësuese përpara viktimës, arritja e agresionit fizik me goditje, shkelje, shtytje dhe çdo lloj goditje si dhe veprime të tjera fizike që e çojnë viktimën të turpërohet, siç janë ulja e pantallonave në pushim, etj.

Llojet më të zakonshme të ngacmimit

Typeshtë lloji më i shpeshtë i ngacmimit, dhe megjithëse përgjithësisht viktima nuk u komunikon prindërve situatën, pasi është diçka fizike, zakonisht ka shenja dhe shenja në trupin e viktimës, në mënyrë që ata të jenë ata që nisen alarmi në ato raste.

Përveç kësaj, mund të ketë edhe indikacione të tjera të tilla si lot në veshje, pajisje shkollore, etj.

Ngacmimi shoqëror

Isshtë një lloj ngacmimi më indirekt, domethënë zakonisht bazohet në margjinalizimi i një personi të caktuar (viktima) por gjithçka zakonisht ndodh pas shpinës së tij. Qëllimi është ta margjinalizojnë dhe ta parandalojnë atë që të marrë pjesë në aktivitete, duke e bërë atë të pavlefshme kur ajo është e pranishme dhe madje duke çuar në përhapjen e thashethemeve të rreme në mënyrë që ajo të refuzohet nga vajzat e tjera.

Duhet të theksohet se ky lloj ngacmimi është shumë më i shpeshtë tek vajzat sesa tek djemtë.

Lidhur me reagimin, viktima do të bëhet më e vetmuar, do të paraqesë ndryshime të papritura të humorit, do të shmangë krijimin e një grupi me kolegët e tjerë dhe në përgjithësi do të shfaqet gjithnjë e më introverte.

Ngacmimi verbal

Ngacmimi verbal është ai që zhvillohet pa mjete fizike, por vetëm përmes përdorimit të fjalës. Frikësimi, frazat fyese me përmbajtje të lartë mizorie, kërcënime, tallje me gjendjen apo racën e tyre seksuale, paaftësi ose ndonjë element tjetër që e bën viktimën të ndryshme, etj janë të shpeshta.

Në këtë rast, sjellja e fëmijës gjithashtu ndryshon, duke u dukur më e munguar dhe madje përkeqësuar ndjenjën e tij të humorit. Alsoshtë gjithashtu e zakonshme që ai të largohet nga situatat në të cilat duhet të jetë me më shumë njerëz, dhe në përgjithësi ai bëhet më i nënshtruar dhe më pak i gatshëm për të bërë aktivitete që deri vonë ishin shumë argëtuese.

Bullying në internet

Sa i përket ngacmimit në internet, është një lloj ngacmimi që është shfaqur kohët e fundit dhe bazohet thelbësisht në rrjetet sociale, pasi që përmes tyre ndodh ngacmimi.

Mund të jepet edhe përmes postës elektronike, por shpesh, stalker përhap thashetheme të rreme që prekin viktimën shumë negativisht, madje duke shkaktuar probleme të thella psikologjike.

Në këtë rast, mund të vërehet se viktima kalon shumë kohë me kompjuterin, dhe kur të përfundojë ai është i trishtuar dhe madje mund të paraqesë një pamje ankthi. Isshtë gjithashtu e zakonshme që ju të keni probleme duke rënë në gjumë, përveç që dëshironi të ndaloni së kryeruri aktivitetet që keni bërë më parë, do të bëheni më të mbyllur, etj.

Këto janë llojet kryesore të ngacmimit që duhet të përballen në shoqërinë e sotme, në mënyrë që secili prej nesh të jetë përgjegjës për të parandaluar që një fëmijë të ndikohet negativisht nga problemet dhe sjelljet e ngacmuesit. Të dy mësuesit, prindërit dhe madje edhe prindërit e fëmijëve të tjerë dhe shokët e tyre të klasës, ne të gjithë mund të bëjmë çmos për të zbuluar dhe korrigjuar këtë lloj sjelljeje para se të jetë tepër vonë, duke parandaluar që dëmi të zgjasë edhe gjatë gjithë jetës së viktimës.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Joan Wleny dijo

  Më duket interesante, kjo difuzion, por mendoj se ndodh më shumë te IE individuale, shumë herë mësuesit ose pronarët, ata janë të interesuar vetëm të bëjnë para, pa vërejtur se çfarë ndodh përreth.
  Duhet përhapur gjithashtu që jo sepse dy ose tre djem thonë se ai ose ajo / (sulmoi =) bezdis, fyen ... ata i besojnë atyre dhe jo të sulmuarit për të qenë vetëm dhe unik, pasi që të tre bashkuan forcat për të dëmtuar ..
  psikologët dhe / ose mësuesit duhet të jenë vigjilentë në çdo kohë dhe të mos bien në besimin në bandën e vogël që bëjnë teatrin e tyre para viktimës që ka frikë të flasë për shkak të kërcënimeve të tyre.