Zbuloni 11 llojet e reaksioneve kimike më të njohura

Beenshtë vërtetuar se kimia është shkenca më e përdorur gjerësisht Aktualisht, dhe është se shumica e industrive kanë nevojë për procese të tilla për të prodhuar të gjitha produktet që shoqëria kërkon që të jenë në gjendje të udhëheqin stilin e jetës moderne, dhe është se gjërat aq të thjeshta sa edhe shtimi i sheqerit në kafe bien në llojet e njohura të reaksione kimike.

Për të kryer prodhimin e shumë produkteve, nëse jo të gjitha, duhet të kryhet një reaksion kimik, qoftë për një çelës, një produkt pastrimi, një gomë dhe shumë të tjerë.

Çfarë është një reaksion kimik?

reaksione kimike

Reagimet e këtij lloji mund të njihen me emra të ndryshëm si p.sh. ndryshimet kimikes ose fenomene kimike. Kur ndodh një reaksion, dy substanca që mund të quhen reaktantë janë duke kaluar një proces të ndryshimit molekular termodinamik në të cilin mund të vërehet si struktura dhe lidhjet e saj, duke përfunduar në substanca të tjera të ndryshme të cilat quhen produkte.

Këto procese janë subjekt dhe varet nga ndryshimet klimatike, pasi në disa raste mënyrat në të cilat krijohen produktet mund të ndryshojnë sepse nëse ka një temperaturë të lartë ose të ulët, si struktura molekulare ashtu edhe ajo e lidhjeve të tyre mund të ndryshojnë.

Faktorët që ndikojnë në reagimet kimike

Para se të njohim llojet e reaksioneve ekzistuese, është e nevojshme të kuptojmë se cilët janë faktorët që ndikojnë në procesin që kryhet në mënyrë që të kryhet, sepse nëse këto procese nuk dihen, ato mund të ekzekutohen dobët ose të pavlefshme. Faktorët kryesorë që ndikojnë në procesin e një reagimi mund të jenë:

Temperatura

Ky është një faktor me ndikim me shumë peshë në kuptim të asaj që nënkupton një proces i reagimit kimik, dhe kjo është që sa më shumë nxehtësi ose temperaturë të jetë më e lartë, molekulat do të kenë më shumë aktivitet dhe energji, kështu që koalicionet midis tyre do të jenë shumë më efektive., ndërsa nëse temperatura është e ulët, koha në të cilën reagimi do të vendoset zvogëlohet dukshëm

koncentrim

Kur substancat janë në përqendrim më të lartë, shpejtësia e reagimit përshpejtohet plotësisht dhe kjo përshkruhet nga disa kimistë të famshëm.

Natyra e reagimit

Të gjitha substancat janë të ndryshme si në formën e tyre dhe në përbërjen e tyre, kështu që varësisht nga lloji i elementeve që janë duke u përzier, natyra e reaksionit do të ndryshojë, dhe për këtë arsye shpejtësia e tij sepse një lëndë e ngurtë nuk është aq e shpejtë sa një gaz. Dhe shkaku i kësaj është që trupi i ngurtë ka molekulat më kompakte ndërsa gazrat i kanë ato më të shpërndara.

Orden

Renditja në të cilën substancat furnizohen me reaksione ndikon në përqendrimin e tyre dhe shpejtësinë në të cilën ato janë të përziera.

Të përziera

Importantshtë e rëndësishme të kihet parasysh se lloji i përzierjes që përdoret do të ndikojë dukshëm në shpejtësinë e reaksionit, në varësi të faktit nëse është homogjen ose heterogjen.

katalizator

Katalizatorët janë një lloj rruge alternative të marrë nga substancat në të cilat një pjesë më e vogël e energjisë është e nevojshme për të kryer reagimin, kështu që prania e njërës prej tyre në këtë proces do të përshpejtonte reagimin.

presion

Presioni mund të thuhet se është dendësia e një gazi brenda një reaksioni kimik, kështu që nëse ky nivel ngrihet në përzierje të këtij lloji, shpejtësia e kohezionit të molekulave do të jetë shumë më e shpejtë.

Llojet e reaksioneve kimike

Siç dihet mirë kimia është shumë e rëndësishme për zhvillimin e sektorit industrial, dhe për këtë arsye të shoqërisë pasi që njëra shkon krah për krah me tjetrën, kjo është për shkak se kompanitë kërkojnë të plotësojnë nevojat e qenieve njerëzore duke krijuar produkte që janë të afta t'i zgjidhin ato. Për të kryer këtë detyrë të vështirë, është e nevojshme të përdoren disa reaksione kimike që do të tregohen më poshtë.

Reagimi endotermik

Në këtë lloj reagimi kimik, produkti përfundimtar është shumë më energjik sesa kur është reaktiv, i cili mund të njihet sepse ato janë të gjitha ato reaksione në të cilat elementët thithin energji ata kanë nevojë për të kryer procesin mjedisor.

Reagimi ekzotermik

Në këtë rast, mund të thuhet se reaksionet ekzotermike janë e kundërta e atyre të përshkruara më sipër, sepse ato nuk thithin energji për të kryer procesin e tyre nga mjedisi, por përkundrazi rrezatojnë energji ose me fjalë të tjera e dëbojnë atë jashtë.

Reagimi i shtimit

Emri i kësaj lehtë mund ta përcaktojë atë, dhe është se reaksionet e mbledhjes quhen si ato që përmbajnë dy ose më shumë substanca për të formuar një element të vetëm dhe përfundimtar emri i të cilit është përbërja.

Reagimi i zbërthimit

Kur flasim për dekompozim, nënkuptojmë që një trup, ose në këtë rast një përbërës humbet strukturën e tij, duke degjeneruar në dy substanca të ndryshme, të cilat gjithashtu mund të konsiderohen si proces i kundërt i reaksioneve të shtimit.

Reagimi i djegies

Ky lloj reagimi është me të vërtetë energjik dhe prodhon burime jashtëzakonisht të forta nxehtësie dhe drite që madje mund të krijojnë zjarr për shkak të nivelit të lartë të energjisë që del prej tyre. Isshtë një lloj oksidimi shumë i shpejtë.

Reagimi i neutralizimit

Reaksionet e neutralizimit janë të gjitha ato që përmbajnë dy lloje përbërjesh të quajtura acide dhe baza që madje janë nxjerrë nga shumë teori acido-bazike me kalimin e kohës dhe evolucionin e kimisë në përgjithësi. Kur kombinohen dy elementë të këtij lloji, përzierjet zakonisht neutralizohen, duke dhënë si prodhues një përbërje neutrale dhe ujë.

Reagimi jonik

Kur ekspozoni përbërjet jonike në një tretës, po shkaktohet një reaksion jonik, kur kjo ndodh, përbërësit e tretshëm priren të treten dhe mund të vërehet një shkëputje e joneve.

Reagimi Redox

I njohur gjithashtu si reaksioni i reduktimit të oksidit, dhe kjo është për shkak të faktit se kur kjo kryhet, një substancë humbet elektronet në favor të tjetrit kështu që oksidohet, ndërsa ajo që fiton elektron ka tendencë të zvogëlojë madhësinë e saj.

Reagimi i zhvendosjes

Quhet reaksion i zhvendosjes pasi që njëra prej substancave ka një forcë më të madhe se tjetra, kështu që automatikisht e tërheq atë për tu përzier.

Reagimi i zëvendësimit të dyfishtë

Practshtë praktikisht e njëjtë me atë të përmendur më lart me të vetmin ndryshim që përpara se njëra nga substancat të tërhiqet nga njëra me forcë më të madhe, ai kalon njërin nga përbërësit e tij te tjetri, duke rezultuar në një reagim të dyfishtë.

Reagimi bërthamor

Ky lloj i reaksionit është shumë i rrezikshëm sepse ka një sasi të energjisë së paqëndrueshme për sasinë e saj që prodhon, dhe kjo ndodh falë faktit se nuk punon me atomet e substancave, por më tepër me bërthamën e së njëjtës .

Këto janë vetëm disa nga llojet më të zakonshme të reaksioneve kimike, dhe të përdorimit të përditshëm jo vetëm në fushën e biznesit, por edhe në atë komercial dhe shoqëror, megjithëse ka akoma shumë më tepër. Rëndësia e tyre mund të kuptohet nëse imagjinoni se si do të ishte jeta pa qenë në gjendje të blini ndonjë nga produktet që kimia i ofron shoqërisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.