Llojet e strategjisë për të arritur një objektiv të caktuar

Le ta njohim tre lloje të strategjisë Përmes së cilës ne do të arrijmë objektivin tonë, procese të ndryshme që duhet të përshtaten në varësi të zonës në të cilën ato përdoren dhe natyrisht sistemit që ne vendosim të ndjekim.

Strategjia e menaxhimit

Strategjia e menaxhimit është një grup strategjish që fillojnë nga një udhëzues që krijohet paraprakisht me synimin për të shtuar detaje të rëndësishme si dhe mënyrën në të cilën duhet të vendosen masat për të arritur objektivat.

Në thelb është një strategji misioni kryesor i së cilës është të vendosë pozicionin e secilit prej atyre që marrin pjesë në organizatën në fjalë, qoftë bazuar në njohuritë e tyre, trajnimin e tyre ose burimet e tyre.

Isshtë një strategji që do të kryhet në mënyrë solide, por natyrisht që mund të paraqesë edhe disa ndryshime bazuar në të ardhmen, për sa kohë që ato përfitojnë nga arritja e objektivit përfundimtar.

Në këtë mënyrë, në radhë të parë do të vendoset një drejtues, nga i cili do të organizohet pjesa tjetër e organigramës së grupit të punës, duke synuar në çdo kohë të ndjekë një ritëm të tillë që të kërkohet bazuar në objektivin dhe procesin në para ekipit.

Strategjia e të nxënit

Për sa i përket strategjisë së të mësuarit, është një seri teknikash përmes të cilave mund të mësojmë. Këto strategji bazohen në faktin se qeniet njerëzore janë të ndryshme për sa i përket karakteristikave të tilla si inteligjenca, njohuritë që kemi marrë gjatë gjithë jetës sonë, përvojat, motivimin, stimujt dhe shumë faktorë të tjerë, nga Pra kjo lloj strategjie mund të ndahet në mundësi të ndryshme në të cilat do të përdoren mjete të ndryshme si dhe teknika dhe strategji të tjera specifike.

Në këtë rast gjejmë katër lloje kryesore të strategjisë së të mësuarit që janë si më poshtë:

 • Faza e të mësuarit organizativ: është një strategji ose një grup strategjish që janë përgjegjëse për marrjen e informacionit për ta riorganizuar atë në një mënyrë të tillë që të jetë shumë më e lehtë për tu mbajtur mend.
 • Faza e të mësuarit të artizanatit: Lidhur me këtë strategji, qëllimi i saj është të krijojë një marrëdhënie midis asaj që njerëzit që marrin pjesë e dinë pasi ata tashmë e kanë mësuar atë dhe e kanë të lidhur më parë me të, dhe njohurive të reja që ata duan të mësojnë, në mënyrë që kur të krijoni këtë marrëdhënie shumë lehtëson të mësuarit dhe arsyetimin.
 • Faza e të mësuarit në provëSa i përket mësimit të testit, ajo është një lloj strategjie përmes së cilës përsëritet vazhdimisht njohuria që synohet të mësohet. Kjo do të thotë, kjo strategji mund të ndahet në strategji të ndryshme që do të bazohen në përsëritjen dhe përvojën përmes provës.
 • Faza e të nxënit të vlerësimit: së fundmi kemi këtë strategji që do të tregojë njohuritë që janë fituar tashmë. Kjo do të thotë, ne do të analizojmë ato që kemi mësuar përmes përdorimit të strategjive të tjera të tilla si ato të përmendura më lart, në mënyrë që të jemi në gjendje të njohim shumë më mirë progresin që është përjetuar. Duhet të kihet parasysh se kjo strategji zakonisht përqendrohet në një individ të vetëm, domethënë është një vlerësim personal, por shpesh bazohet edhe në të mësuarit nga një perspektivë globale, në mënyrë që të bëhet një vlerësim i gjithçkaje. grupi, veçanërisht nëse është një projekt i përbashkët ku secili fiton rolin e tij dhe të gjithë kanë të njëjtin qëllim.

Strategjia e tregut

Më në fund kemi strategjinë e tregut që nënkupton një grup strategjish përmes të cilave kërkohen objektiva të caktuara që përgjithësisht do të arrihen në një periudhë afatmesme ose afatgjatë.

Duhet të theksohet se mbiemrat që përcaktojnë një produkt që mund të përfshihet brenda një strategjie tregu janë se ai është një produkt i mundshëm, se është i qëndrueshëm, i përshtatshëm dhe mbi të gjitha realist.

Sa i përket klasifikimit të bazuar në strategjinë e tregut, kemi tre mundësi që janë përparimi i produktit, përparimi i tregut dhe hyrja në treg, domethënë duhet të kapërcejmë të gjitha këto faza në mënyrë që të arrijmë qëllimin tonë, që është ai të hyrjes së produktit në treg.

 • Faza e progresit të produktit: kjo është një fazë shumë e rëndësishme, pasi që objektivi i saj është hedhja në treg e produkteve që janë krejtësisht të reja, domethënë të sigurohet se nuk ka asnjë të njëjtë në treg, ose që, nëse ka, ato janë artikuj që paraqesin përmirësime mbi ato ekzistuese.
 • Faza e progresit të tregutSidoqoftë, strategjia e tregut bazuar në progresin e saj bazohet në gjetjen e formave, përdorimeve dhe mundësive për produktin me qëllim arritjen e klientëve potencialë dhe mbi të gjitha rritjen e vendeve të shitjes së produktit në fjalë.
 • Faza e hyrjes në treg: dhe së fundmi kemi këtë fazë që formohet nga strategji të ndryshme që synojnë të rrisin praninë e produktit në treg, përgjithësisht përmes lansimit të produkteve të tjera apo edhe sistemeve të tjera që rrisin funksionalitetet e produktit kryesor.

Siç mund ta shohim, në total ekzistojnë tre lloje të strategjisë përmes të cilave ne do të jemi në gjendje të arrijmë objektivat tona bazuar në fushën në të cilën gjendemi, por mbi të gjitha është thelbësore që t'i kushtojmë vëmendje dhe të kuptojmë se secila nga këto kryesore Llojet e strategjive përfshijnë faza të ndryshme ose strategji dytësore që nga ana tjetër gjithashtu zhvillohen në strategji të tjera të ndryshme.

Suksesi do të varet nga strategjitë e përdorura, dhe natyrisht, strategjitë e përdorura nga ana e tyre do të varen nga objektivi që duam të arrijmë, si dhe nga burimet dhe baza nga të cilat fillojmë, që do të thotë se përpunimi i një skeme të saktë mund të na çojë drejt suksesit në të njëjtën mënyrë që një skemë e gabuar ose një grup strategjish mund të na shtyjnë në dështimin në zbatimin e saj.


Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   mish qengji gilberto rafael requena dijo

  LAVDI ZOTIT ZOT, FUQISHT, T EV GJITHA QAT DUHET TO BON W ME ARSIM, UDHUCTZIM, QIC ISSHT FOR P FORR DOBIT T BE QENIEVE NJERZORE, NUK DO T D SHPENZOHET, DHE TE MBAJN ARENG CONN QSTNDRUESHME, ASNJHER NUK MUND TF SHPENZOJN W NJEREZIN. MUND T THE mbretërojë dashuria e Zotit dhe paqja e krishtit në zemrën e qenies njerëzore.