Llojet e turizmit që ekzistojnë

llojet e turizmit

Udhëtimi është një mënyrë efektive për të parë botën, për të përjetuar kultura të reja dhe për të takuar njerëz të rinj në të njëjtën kohë. Sidoqoftë, për shumë turistë, Udhëtimi shërben për shumë qëllime të tjera që nuk kanë asnjë lidhje me gëzimin për të vizituar një vend të ri.  Ekzistojnë lloje të ndryshme të turizmit që duhet të njihni.

Kjo është arsyeja pse ka shumë lloje të ndryshme të turizmit që shpjegojnë pse turistët zgjedhin një destinacion të veçantë dhe gjërat që ata shpresojnë të bëjnë kur të jenë atje.

Llojet e zakonshme të turizmit

Më tej do të shpjegojmë disa lloje të turizmit, të cilat zakonisht janë më të zakonshmet.

Turizmi rekreativ

Ndoshta lloji më i zakonshëm i turizmit është ajo që shumica e njerëzve e lidhin me udhëtimet: turizmi rekreativ. Kjo është kur njerëzit shkojnë në një vend që është shumë i ndryshëm nga jeta e tyre e përditshme për t'u çlodhur dhe për t'u argëtuar. Plazhet, parqet tematike dhe kampingu shpesh janë vendet më të zakonshme që frekuentohen nga turistët rekreativë.

Turizëm kulturor

Nëse qëllimi i vizitës në një vend të veçantë është njohja e historisë dhe kulturës së tij, ky lloj turizmi njihet si turizëm kulturor. Turistët mund të vizitojnë monumente të ndryshme të një vendi të caktuar ose ata thjesht mund të zgjedhin të përqendrohen në një zonë të vetme. Ata gjithashtu munden merrni pjesë në festivale dhe ceremoni për të kuptuar më mirë njerëzit, bindjet e tyre dhe praktikat e tyre.

llojet e turizmit

turizmi natyror

Për turistët që duan të shohin jetën e egër ose të shijojnë gëzimin e të qenit në mes të natyrës, turizmi natyror është përgjigjja. Ekoturizmi dhe shëtitjet në natyrë janë pjesë e këtij lloji të turizmit. Vëzhgimi i shpendëve, për shembull, është një aktivitet që turistët e natyrës pëlqejnë të bëjnë. Ajo që shënon këtë lloj turizmi është se ai është i përgjegjshëm për mjedisin, ka pak ndikim dhe është i favorshëm për komunitetin lokal.

Turizmi i kënaqësisë

Shumë njerëz sot janë të stresuar në garën e minjve të korporatave dhe kanë nevojë për përtëritje. Prandaj, ata shkojnë në udhëtime që ua freskojnë shpirtrat dhe shpirtrat. Ky quhet turizëm kënaqësie dhe në përgjithësi përfshin punëtori të yogas dhe pushime detoksike, ndër të tjera.

Turizmi sportiv

Të tjerët, megjithatë, de-stresojnë duke marrë pjesë në një sport të veçantë. Të quajtur turizëm sportiv, udhëtarët këtu tregojnë vendet që janë të njohura për një objekt të veçantë sportiv. Skijimi, për shembull, është një lloj i turizmit sportiv. Të përfshirë në këtë kategori janë edhe ata që shkojnë në një destinacion për të përjetuar një spektakël sportiv si Lojërat Olimpike, Kupa e Botës FIFA dhe të tjerët.

Turizmi fetar

Turizmi fetar është një lloj tjetër i turizmit ku njerëzit shkojnë në një vend fetar ose vende për të ndjekur gjurmët e themeluesit të tij ose për të marrë pjesë në një ceremoni fetare. Katolikë, për shembull, ata bëjnë pelegrinazhe në Tokën e Shenjtë për të provuar rrugët ku eci Jezusi.

llojet e turizmit

Turizmi mjekësor ose shëndetësor

Turizmi mjekësor ose shëndetësor është një lloj relativisht i ri i aktivitetit turistik, ku qëllimi kryesor i udhëtimit është të përmirësojë shëndetin, pamjen fizike ose palestrën. Për shembull, vende të caktuara promovojnë ekspertizën e mjekëve dhe kirurgëve të tyre në fushën e kirurgjisë kozmetike dhe ftojnë të huajt të kryejnë liposuksionin, ngritjen e fytyrës, ngritjen e hundës dhe format e tjera të procedurave kozmetike. Turizmi mjekësor përfshin gjithashtu aspekte të turizmit rekreativ, ku pacienti merr një largim relaksues për t'u rikuperuar nga procedura.

Udhëtim aventureske

Turizmi aventuresk është një lloj tjetër turizmi që u shërben atyre që duan të bëjnë më shumë sesa thjesht të vizitojnë vendet e rregullta turistike. Këto lloj udhëtimesh përfshijnë aktivitete sfiduese të tilla si ngjitje shkëmbinjsh, alpinizëm dhe rafting.

Duhet të theksohet se nuk ka kufizime të rrepta kur turistët bëjnë udhëtimet e tyre. Këto lloje të turizmit shpesh mbivendosen, kështu që nuk është e pazakontë që udhëtarët të përjetojnë më shumë se një lloj turizmi në pushime.

5 lloje të turizmit që nuk i njihnit

Ka vende dhe pamje të reja, ushqime të reja, arte dhe civilizime që turistët e botës mund të ekspozohen. Sidoqoftë, në të njëjtën kohë, turizmi rritet në një nivel tjetër dhe ofron mundësi që janë jashtë fushës së zakonshme të turizmit. Shikoni llojet e mëposhtme të turizmit që sigurisht do të stimulojnë kuriozitetin dhe interesin tuaj.

Turizmi atomik

Ky është një lloj turizmi që lindi pas fillimit të epokës atomike. Turistët kërkues të magjepsur me epokën atomike vizitojnë muzeumet që specializohen në armët atomike dhe dy vendet më të njohura për këto lloj turistësh janë Hiroshima dhe Nagasaki. Interesante, ekziston një muze i specializuar bërthamor në Kiev, Muzeu i Çernobilit, e cila është një tjetër pikë e nxehtë për turistët atomikë.

llojet e turizmit

Turizmi i erret

Axhenda e errët e turizmit sillet rreth koncepteve të vdekjes, tragjedisë, katastrofës dhe ndonjëherë jetës së përtejme. Ndër vendet më të njohura për adhuruesit e këtij lloji të turizmit janë vendet ku ndodhën vdekje të shumta ose vetëvrasje masive. Kalaja e Poenarit të Drakulës në Rumani kryeson listat turistike.

Turizmi getto

Ky lloj turizmi është mjaft i ri: termi u përdor fillimisht në mes të viteve 2000. Me hip-hopin që u bë më popullor në pesëmbëdhjetë vitet e fundit, njerëzit ishin të interesuar të mësonin për vendet nga lindi kjo zhanër muzikor dhe stili i jetës.

Getot amerikane të Detroit, New York, Los Angeles dhe Chicago u populluan nga të rinj që ishin kuriozë të dinin aspekte specifike të stilit të jetës hip-hop. Udhëtime të vërteta me autobus rreth Bronx Ato kanë qenë pika kryesore e turizmit geto që është ndërprerë kohët e fundit.

Turizmi i peshkaqenëve

Ky lloj turizmi bie nën ombrellën e ekoturizmit, dhe tërheq adhuruesit e specieve të peshkaqenëve, etj. Me sa duket ky është një nga llojet më të rrezikshëm të turizmit, dhe pa marrë parasysh sa profesional dhe i shkëlqyeshëm është turneu i peshkaqenëve. Isshtë e rrezikshme pasi që aksidentet dhe madje edhe vdekjet kanë ndodhur në të kaluarën.

Turizmi i luftës

I njohur gjithashtu si 'turizëm vetëvrasës', ky lloj turizmi përfshin turistë që vizitojnë zonat aktive të luftës për të provuar se si është jeta në fushën e betejës. Turistët e luftës janë zakonisht njerëz që e duan sportin, aventurën dhe adrenalinën. Sigurisht, ka edhe më pak turistë lufte që kërkojnë rrezik duke vizituar zonat aktive të luftës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.