Cilat janë lojërat para-sportive

lojëra para-sportive

Praktika sportive konsiston në kryerjen e një aktiviteti fizik që kërkon aftësi dhe aftësi tipike për sportet. Kjo lloj praktike rekomandohet për të përgatitur fëmijë dhe të rinj që duan të fillojnë të praktikojnë një lloj sporti specifik. A) Po ata janë të përgatitur si fizikisht ashtu edhe mendor për këto sporte.

Ata mësojnë të respektojnë rregullat dhe të dallojnë vetë aktivitetin fizik nga ushtrimi i sporteve, i cili konsiston në ndjekjen e udhëzimeve dhe të kuptuarit e aftësive me të cilat ata dëshirojnë të arrijnë objektivat dhe rezultatet.

Sa për pjesën e lojës, vlen të përmendet se është më e gjallë, ku konkurrenca është në plan të dytë dhe ajo që kërkohet është argëtim, argëtim dhe shijimi i një aktiviteti fizik që siguron stimulim fizik dhe mendor.

Lojëra para-sportive

Në këtë kuptim, lojërat para-sportive kërkojnë aftësi dhe aftësi tipike për sportet (siç kemi diskutuar më lart). Lojërat para-sportive kanë një variant të vogël loje, ku karakteristikat e tij konsistojnë në arritjen e lëvizjeve, aftësive dhe veprimeve të caktuara që do të shërbejnë si bazë për të mësuar aftësi specifike sportive. Ata zakonisht ndajnë të njëjtat rregulla si lojërat sportive, pasi ato janë praktikë për më vonë, për të kuptuar më mirë rregullat e lojës.

lojëra para-sportive

Lojëra para-sportive Ata kanë një qëndrim pedagogjik dhe fëmija është qendra e gjithçkaje, pasi mësimi i tyre është i domosdoshëm për të qenë në gjendje të luajnë këtë lloj loje. Fëmijët fillojnë të kuptojnë konkurrencën dhe mund të perceptojnë, analizojnë dhe marrin vendime. Rekomandohet gjithashtu që fëmijët të kenë një farë lirie për të udhëhequr lojën dhe për të kuptuar më mirë funksionimin e saj.

Prandaj, lojërat para-sportive janë faza paraprake që një person (fëmijë, i ri apo i rritur) të kuptojë më mirë pjesën konkurruese dhe të kuptojë funksionimin e vërtetë të një sporti. Meqenëse ka një lidhje me sportin, nuk konsiderohet thjesht aktivitet fizik, por gjithashtu, personi e kupton saktësisht se çfarë lloj loje është dhe cilat janë rregullat sportive.

Lojëra para-sportive në arsim

Në edukimin fizik fëmijët luajnë një rol të rëndësishëm në lojërat para-sportive. Ata mësojnë rreth motivimit për konkurrencë, ata njohin lloje të ndryshme të lojërave dhe rregullat e tyre që duhet të ndjekin, ata fillojnë të kuptojnë botën e sportit. Në edukimin fizik objektivat janë të gjalla, sociale dhe edukative.

Lojërat sportive gjithashtu kanë konkurrencë dhe rregulla për t'u ndjekur, diçka që mund t'i mbingarkojë fillestarët, pasi ka vështirësi në arritjen e një qëllimi. Kjo mund të stresojë pjesëmarrësit, sepse ka shumë kërkesa. Nga ana tjetër, në lojërat para-sportive, ka rregulla, por ato janë më fleksibile, kështu që është më pak stresuese për pjesëmarrësit të cilët më vonë do të vendosin pa shkuar në lojën më kërkuese ose jo.

Që fëmijët të interesohen për lojëra sportive, është e nevojshme që ata të kalojnë nëpër lojëra para-sportive, pasi që ata janë më pak kërkues. Isshtë më lozonjare dhe kush fiton ose humbet nuk është aq i rëndësishëm sa pjesëmarrja dhe kalimi i një kohe të mirë.

lojëra para-sportive

Shembuj të lojërave para-sportive

Tjetra do të shpjegojmë disa nga shembujt e lojërave para-sportive që është një ide e mirë që ju t'i dini, kështu që ju do të kuptoni më mirë se çfarë po i referohemi gjatë gjithë kohës!

 • Bústbol (futboll): Duket si bejsboll, por ju filloni duke shkelmuar topin. Bëhet më e komplikuar ndërsa lojtarët marrin më shumë përvojë në lojë.
 • Pass 10 (basketboll): lojtarët e një skuadre duhet të kalojnë topin 10 herë pa rënë ose pa u përgjuar nga të tjerët.
 • Rrjeta e verbër (volejboll): rrjeti vendoset disi më lart, dhe vendoset një leckë që parandalon shikimin e asaj që po ndodh në zonën e kundërshtarit, duke e bërë më të vështirë për të luajtur.
 • Gjuetarët e topit: Një skuadër duhet t’i kalojë topat me ndonjë pjesë të trupit, tjetra duhet t’i kapë për të fituar.
 • Kundër të gjithëve (volejboll): Vendosen dy rrjeta të kryqëzuara, me katër lojtarë (ose skuadra). Të gjithë luajnë kundër të gjithëve, duke hedhur topin dhe duke mbrojtur fushën e tyre.
 • Mbrapa në shpinë (basketboll): i pozicionuar, një skuadër duhet të presë urdhrin e trajnerit për t'u përpjekur të shmangë tjetrën dhe të arrijë një vijë, duke goditur topin.
 • Miu dhe minj (atletikë): Pjesëmarrësit e vendosur në dy rreshta në qendër të fushës, një rresht do të quhen minjtë dhe një do të jetë minj. Mësuesi tregon një histori në të cilën shfaqen minj ose minj herë pas here. Kur ai thotë miu, minjtë vrapojnë në fund të fushës dhe të tjerët duhet t'i kapin. Të gjithë ata që janë përgjuar do të ndryshojnë anë.
 • Bandana (atletikë). Bëhen dy skuadra (secila ka një numër të caktuar) dhe me një person në mes dhe me një shami në dorë, ai thotë një numër. Ata që kanë numrin që është thënë do të duhet të ikin për të kapur shaminë dhe të kthehen në ekipin e tyre pa u përgjuar nga numri i ekipit kundërshtar.

Rëndësia e lojërave para-sportive

Siç mund ta shihni, Lojërat para-sportive janë shumë të rëndësishme, veçanërisht në fëmijëri. Isshtë mënyra se si fëmijët mund të afrohen për të kuptuar më mirë se çfarë janë lojërat me rregulla, për t'iu afruar më shumë konkurrencës dhe të dinë se si të garojnë në një mënyrë të shëndetshme ... Lojërat para-sportive i përgatisin ata në mënyrë që, nëse preferojnë të luajnë lojërat sportive, ata e dinë se çfarë të presin prej tyre dhe çfarë pritet nga vetvetja brenda lojës sportive.

lojëra para-sportive

Shtë një mënyrë për të “stërvitur” trupin dhe mendjen e fëmijëve, të rinjve dhe madje edhe të rriturve që janë të interesuar, në mënyrë që më vonë, ata të jenë pjesë e sportit në një mënyrë më të interesuar. Lojërat para-sportive gjithashtu krijojnë interes dhe motivim tek personi për të ditur nëse atij lloji të sportit i pëlqen të vazhdojë ose nëse është më mirë, të kërkojë një tjetër që gjeneron më shumë interesi dhe motivimi.

Nëse dëshironi të luani një sport, por nuk e dini nëse jeni në gjendje ta bëni atë, mund të provoni lojëra para-sportive! A) Po, do ta dini nëse jeni vërtet gati për atë lloj sporti apo nëse është më mirë që të provoni diçka tjetër për të përmirësuar gjendjen tuaj fizike ose mendore. Theshtë e njëjta gjë me fëmijët, i lejon ata të luajnë lojëra para-sportive në mënyrë që ata të vlerësojnë nëse duan të vazhdojnë me një sport specifik apo jo.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.