Më shumë praktikë, më shumë talent

Ne tashmë kemi parë në kjo hyrje rëndësia e mielinës në shfaqjen e talentit.

Të gjitha vatrat e talenteve funksionojnë sipas të njëjtave parime të veprimit. Sa më shumë kohë dhe energji të shpenzoni duke praktikuar çfarëdo, aq më shumë aftësi merrni.

Sa më shumë që praktikoni, aq më shumë talentMjeku George Bartzokis, një neurolog dhe studiues i mielinës në Universitetin e Kalifornisë, Los Anxhelos: “Të gjitha aftësitë, e gjithë gjuha, e gjithë muzika, të gjitha lëvizjet, janë bërë nga qarqe të gjalla; dhe të gjitha qarqet rriten sipas rregullave të caktuara.

Ideja që të gjitha aftësitë rriten nga i njëjti mekanizëm qelizor duket e çuditshme dhe e habitshme, pasi diapazoni i aftësive të mundshme është tepër i gjerë. Nga ana tjetër, e gjithë larmia e këtij planeti është ndërtuar nga mekanizmat e përbashkët dhe të adaptueshëm; evolucioni nuk mund të kishte ndodhur ndryshe.

Mendja e të porsalindurve arrin pa ditur se çfarë do të mësojë, ajo vetëm e di se do të mësojë. Tenistët, këngëtarët dhe piktorët nuk kanë shumë gjëra të përbashkëta, por të gjithë rrisin performancën e tyre dhe gradualisht përmirësojnë ritmin, shpejtësinë dhe saktësinë. Ata lustrojnë qarkun nervor, duke iu bindur ligjeve të çelësave të talentit.

Unë ju lë me një video të Nike dhe fushatën e saj të luaj bukur. Mjaft një shfaqje e talenteve.Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.