17 mënyra efektive për të rritur kreativitetin dhe shkathtësinë tuaj

A jeni i lidhur me një projekt dhe a dëshironi t’i jepni një tjetër pamje? Ju jeni në vendin e duhur sepse unë do t'ju tregoj 17 mënyra për të inkurajuar krijimtarinë tuaj (si të jeni më krijues dhe inovativ). Por para se të merremi me këtë çështje, Ju ftoj të shikoni këtë video nga Elsa Punset në të cilën ajo shpjegon se si mund ta zhvillojmë krijimtarinë tonë nëse ndjekim 4 këshillat që ajo na jep.

Elsa punset na shpjegon në një mënyrë didaktike dhe të qartë, 4 këshilla që mund t'i zbatojmë nëse duam të zgjojmë gjenialitetin e krijimtarisë:

[Ju mund të interesoheni «10 cilësi të njerëzve të famshëm për të qenë më krijues»]

Sipas psikologut njohës Robert J. Sternberg, krijimtaria mund të përkufizohet gjerësisht si "... procesi i prodhimit të diçkaje që është origjinale dhe e vlefshme". Krijimtaria ka të bëjë me gjetjen e mënyrave të reja për të zgjidhur problemet dhe për të kryer një aktivitet. Kjo nuk është një aftësi e kufizuar në artistë, muzikantë ose shkrimtarë, por përkundrazi është një aftësi që mund të zhvillohet te njerëzit nga të gjitha sferat e jetës.

17 mënyra për të rritur kreativitetin tuaj

nxitje-krijimtari

1) Ide për stuhi mendimesh për t'ju frymëzuar.

Merrni zakon të shkruani idetë tuaja sa më shpejt që t'i merrni ato. Në këtë mënyrë ju mund të trajnoni trurin tuaj që të vazhdojë të gjenerojë ide.

Pasi të shkruhen, nuk do të keni më shqetësime për t'i kujtuar ato dhe kjo lejon më shumë hapësirë ​​për ide të reja që do të vazhdojnë të formohen në mendjen tuaj.

Stuhi mendimesh është një teknikë e zakonshme në mjediset akademike dhe profesionale, por mund të jetë gjithashtu një mjet i fuqishëm për zhvillimin e krijimtarisë suaj. Lini mënjanë autokritikën dhe më pas filloni të shkruani ide të lidhura me këtë problem dhe zgjidhjet e mundshme të tij. Qëllimi është të gjenerojmë sa më shumë ide të jetë e mundur. Tjetra, bëni një sitë në mënyrë që të merrni vendimin më të mirë të mundshëm.

2) Relaksohuni që të vijnë ide të reja krijuese.

Idetë dhe krijimtaria e mirë zakonisht nuk shfaqen nën stres. Idetë krijuese shpesh shfaqen kur jeni të relaksuar.

Bëni një shëtitje, bëni një sy gjumë, bëni sporte, ose bëni diçka që ju relakson në mënyrë që truri juaj të jetë më krijues kur të ktheheni në punë.

3) Leximi stimulon mendjen.

lexo për tu bërë më kreativ

Sa më shumë që lexoni, aq më shumë do ta hapni mendjen tuaj për mënyra të reja të të menduarit dhe për këtë arsye do të jeni më kreativ. Shtë e rëndësishme që të zgjidhni libra që ju pëlqen në mënyrë që të kaloni pjesën më të madhe të kohës duke lexuar.

Nëse zgjidhni një temë që ju pëlqen, mund të gllabëroni libra pa shumë përpjekje. Kjo padyshim do t'ju çojë të jeni shumë më krijues.

4) Meditoni.

Ekzistojnë teknika të caktuara që lejojnë mendjen tuaj të gjejë paqe dhe të heshtë qindra mendime që vazhdimisht kalojnë nëpër mendjen tuaj gjatë gjithë ditës.

Duke arritur këtë qetësi të brendshme ju keni të gjitha llojet e përfitimeve të tilla si të qenit më krijues dhe të keni ide më të mira.

5) Ushtrimi.

Efektet e ushtrimeve në mendje janë studiuar me shekuj.

Nuk ka dyshim që njerëzit ndihen shumë më mirë pasi ushtrojnë pasi truri ynë çliron endorfina, hormonet përgjegjëse për të na bërë të ndihemi mirë.

6) Kërkoni ndihmë.

Mos kini frikë të kërkoni ndihmë ose mendim nga dikush. Kontributi i një miku ose një të huaji mund të jetë i mjaftueshëm për të nisur një seri të tërë idesh krijuese. Zgjero horizontet e tua.

7) Bëni diçka që nuk keni bërë kurrë më parë në jetën tuaj.

Kërkoni burime të reja frymëzimi. Shkoni me parashutë ose kërcim banxhi, regjistrohuni në klasat e vallëzimit ... Të jetosh një përvojë të re mund të jetë e mjaftueshme për të shumëzuar krijimtarinë tuaj me 10.

8) Hani boronicat.

Boronicat janë më të pasurat me antioksidantë dhe kjo është e mirë për trurin tuaj dhe për të rritur aftësinë tuaj për të menduar.

9) Mos konsumoni ilaçe ose ushqim të dobët.

Unë jam duke folur për sheqerna, ushqime të përpunuara, alkool, kafeinë dhe cigare. Kur të ndaloni së konsumuari këto lloj gjërash, do të ndiheni shumë më energjik dhe shumë më të frymëzuar.

10) Bëni gjëegjëza.

Puzzles stimulojnë trurin ndërsa mësojmë të përballemi me një problem nga kënde të ndryshme, diçka shumë e dobishme nga pikëpamja krijuese.

11) Luaj një instrument.

Krijoni mundësi për të zhvilluar kreativitetin tuaj. Kjo mund të përfshijë trajtimin e një projekti të ri ose kërkimin e mjeteve të reja për t'u përdorur në projektet tuaja aktuale.

Luajtja e një instrumenti është relaksuese dhe ju lejon të eksperimentoni me tone, melodi dhe ide të reja. Ju mund të filloni me një organ (piano) ose një kitarë.

12) Praktika e bën të përsosur.

Po, është një klishe, por është e vërtetë. Dëshironi të bëheni një shkrimtar i shkëlqyer? Shkruani çdo ditë, madje edhe ata për të cilët nuk keni dëshirë të shkruani.

Dëshironi të jeni një stilist i mirë? Pra, hartoni diçka të re çdo ditë, edhe nëse është thjesht një logo për ushqimin tuaj të preferuar.

13) Bëhuni ekspert.

Një nga mënyrat më të mira për të zhvilluar kreativitetin është të bëhesh ekspert në një fushë të caktuar. Duke pasur një kuptim të pasur të temës, ju do të jeni në gjendje të mendoni për zgjidhje të reja ose inovative për problemet.

14) Kini besim në veten tuaj.

Nëse nuk besoni në aftësitë tuaja, nuk mund të jeni kurrë krijues. Mendoni çdo ditë për përparimin që keni bërë, vlerësoni arritjet tuaja dhe shpërblejeni veten për to.

15) Kapërceni qëndrimet negative që bllokojnë krijimtarinë.

Sipas një studimi të vitit 2006 të botuar në Procedura e Akademisë Kombëtare të Shkencave, disponimi pozitiv mund të rrisë aftësinë tuaj për të menduar në mënyrë krijuese. Përqendrohuni në eliminimin e mendimeve negative ose autokritike që dëmtojnë aftësinë tuaj për të zhvilluar aftësi të forta krijuese.

16) Luftoni frikën tuaj të dështimit.

Frika për të bërë një gabim mund të paralizojë përparimin tuaj. Mos harroni, sa herë që përballeni me një frikë të tillë, gabimet janë thjesht pjesë e procesit.

17) Kuptoni se shumica e problemeve kanë zgjidhje të shumëfishta.

Herën tjetër kur të zgjidhni një problem, përpiquni të gjeni një larmi zgjidhjesh në vend që të qëndroni te ideja e parë që do të lindë. Merrni kohë të mendoni për mënyra të tjera të mundshme për t'iu afruar situatës. Ky zakon i thjeshtë është shumë efektiv në zgjidhjen e problemeve dhe zhvillimin e aftësive të të menduarit krijues.

Merrni parasysh skenarët alternative. Kur përballeni me një problem, përdorni shprehjen "po sikur ..." për të paraqitur një skenar të ri.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.