Mësoni të keni guximin të jeni të drejtë

Mësoni të keni guximin të jeni të drejtë

Atë mëngjes kur mësuesi ynë i ri nga «Hyrje në të Drejtën» Ai hyri në klasë gjëja e parë që bëri ishte të pyeste emrin e një studenti që ishte ulur në rreshtin e parë:

- Si e ke emrin?

- Emri im është Juan, zotëri.

- Dil nga klasa ime dhe nuk dua të kthehesh më! - bërtiti profesori i keq.

Juan u çudit. Kur ai reagoi, ai u ngrit me ngathtësi, mblodhi gjërat e tij dhe u largua nga klasa.

Të gjithë ishim të frikësuar dhe të zemëruar, por askush nuk tha asgjë.

- okshtë në rregull. Tani po! Për çfarë shërbejnë ligjet?

Ne ende ishim të frikësuar, por pak nga pak filluam t'i përgjigjeshim pyetjes së tij: "Që të ketë rregull në shoqërinë tonë" "Jo!" mësuesi u përgjigj "Për t'i përmbushur ato" "Jo!" «Kështu që njerëzit e këqij paguajnë për veprimet e tyre» «Jo !! Por a është se askush nuk do të dijë t'i përgjigjet kësaj pyetjeje ?! "..." "Që të ketë drejtësi", tha një vajzë me ndrojtje. "Më në fund! Kjo është që të ketë drejtësi. Dhe tani për çfarë shërben drejtësia? "

Të gjithë kishim filluar të acaroheshim nga ai qëndrim i vrazhdë. Megjithatë ne vazhdonim të përgjigjeshim: "Për të mbrojtur të drejtat e njeriut" "Epo, çfarë tjetër?" Tha mësuesi. «Të dallosh atë që është e mirë nga e keqja» ... »Vazhdo» ... »Të shpërblesh ata që bëjnë mirë.»

- Ok, jo keq por ... përgjigju kësaj pyetjeje A kam vepruar si duhet kur e përjashtova Xhuvanin nga klasa?

Të gjithë heshtëm, askush nuk u përgjigj.

- Unë dua një përgjigje të vendosur dhe unanime.

- Jo !! - thamë të gjithë në të njëjtën kohë.

- A mund të thuhet se kam bërë një padrejtësi?

- Po!

- Pse askush nuk bëri asgjë për këtë? Pse duam ligje dhe rregulla nëse nuk kemi guximin t'i zbatojmë ato në praktikë? Secili prej jush ka një detyrim të veprojë kur dëshmon padrejtësinë. Të gjithë. Mos hesht kurrë më! Shko gjej Juanin ", tha ai duke më shikuar.

Atë ditë mora mësimin më praktik të karrierës time juridike.

Shiko Videon:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.