Magnezi: karakteristikat dhe përdorimet e këtij minerali natyral

Brenda botës sonë, ka elementë të shumtë që përbëjnë çështjen që njohim sot. Për shekuj, pak e nga pak emrat janë njohur dhe grumbulluar për shumë prej tyre. Kur flasim për elemente u referohemi të gjitha atyre materialeve kimike që i gjejmë nëpër botë.

Nga ata elementë mikroskopikë që mund të gjejmë dhe që shpesh janë ata që rregullojnë jetën që njohim. Disa po aq të njohur dhe të nevojshëm sa oksigjeni, dhe të tjerët që ne mund t’i anashkalojmë herë pas here, si p.sh. gazra fisnike. Sidoqoftë, të zakonshëm ose jo, të gjithë ata kanë një funksion në planet dhe është e rëndësishme që ne t'i njohim ato.

Nëse marrim një shembull, magnezi mund të jetë një element kimik që ne e marrim si të mirëqenë shumë shpesh, por si shumica e elementeve, ai shërben për një funksion shumë të rëndësishëm dhe në shumë raste, përcaktues.

Në këtë rast, ne mund ta gjejmë atë zakonisht, në trupin tonë, ku jo vetëm që ka për detyrë të përmbushë një, por disa funksione që mund të jenë të dobishme për ne si qenie njerëzore. Në këtë post do të thellohemi në tabelën periodike dhe do të zbulojmë se sa i rëndësishëm mund të ketë për ne një element kaq thelbësor, por kaq pak i vlerësuar.

Le të flasim pak për këtë element

Në një formë të përgjithshme, magnezi është elementi kimik që, në sistemin periodik, e njohim me shkurtesën e tij Mg; ne e dimë numrin atomik, i cili është 12, dhe pesha e tij atomike është 24,305u. Njihet si elementi i shtatë më i bollshëm në koren e tokës, dhe i treti më i bollshëm i tretur në ujë në të gjithë botën. Joni i magnezit është shumë i rëndësishëm dhe thelbësor për të gjitha qelizat e gjalla. Metali i pastër nuk gjendet në natyrë. Pasi prodhohet përmes kripërave të magnezit, ky metal mund të përdoret si një element lidhës.

Në nivelin mjekësor, është shumë e rëndësishme për njeriun. Ky makromineral është i pranishëm në kocka. Në të njëjtën kohë, ai ka një funksion rregullator, pasi përfshihet në shumë detyra të marrjes së energjisë në nivelin qelizor.

Ajo luan një rol shumë të rëndësishëm në trupin tonë për të futur energji në metabolizëm, dhe është veçanërisht e rëndësishme tek njerëzit fizikisht aktivë. Ky mineral gjithashtu ndërmjetëson në sistemin nervor dhe luan një rol themelor në punën muskulore. Ky mineral ndihmon në relaksimin e muskujve, dhe për këtë arsye garanton një funksionim të mirë të sistemit muskulor. Gjithashtu në kardiovaskulare.

Magnezi dhe historia e tij

Kur flasim për termin që përdorim sot, ose etimologjinë e tij, zbulojmë se emri i tij është gjeneruar nga Thesalia, një rajon në Prefekturën e Magnezisë. Isshtë e lidhur me magnetitin, dhe gjithashtu manganin, të cilët u emëruan për të njëjtën zonë.

Në shekullin e XNUMX-të, një fermer nga Epsom, Angli, i mori lopët e tij për të pirë ujë nga një koritë. Sidoqoftë, kafshët nuk pranuan të pinin, për shkak të shijes së hidhur të ujit lokal. Megjithatë, fermeri zbuloi se uji arriti të shërojë gërvishtjet dhe skuqjet e lëkurës. Me kalimin e kohës, substanca u bë e njohur me emrin e kripërave Epsom dhe fama e saj u përhap shumë larg. Lënda më vonë u njoh si sulfat magnezi.

Në 1755, anglezi Joseph Black njohu magnezin e hidratuar si një element kimik, ndërsa vetë metali u prodhua nga Sir Humphry Davy në Angli në 1808.

Cilat janë karakteristikat e tij?

Magnezi mineral nuk gjendet në natyrë si një metal, por është pjesë e përbërjeve të ndryshme, qofshin ato metale, okside ose kripëra. Isshtë një metal i lehtë dhe është i pazgjidhshëm; mesatarisht i fortë dhe me ngjyrë të argjendtë.

Ky element është i mbuluar nga një shtresë e hollë oksidi, dhe për shkak të kësaj nuk ka nevojë të ruhet në mjedise pa oksigjen, siç bëjnë metalet e tjera alkali. Sidoqoftë, kur është në kontakt me këtë element, bëhet më pak shkëlqim; ky është i vetmi çrregullim i dukshëm.

Ashtu si fqinji i tij më i ulët në sistemin periodik, kalciumi, ky element reagon me ujin në temperaturën e dhomës, edhe pse shumë më ngadalë. Kur zhyten në ujë, formohen flluska të vogla hidrogjeni që ngrihen në sipërfaqe, megjithëse nëse spërkatet reagon më shpejt.

Ai gjithashtu reagon me acidin klorhidrik, duke prodhuar nxehtësi dhe hidrogjen, i cili, ashtu si me ujin, çlirohet në flluska të vogla. Ky reagim ndodh më shpejt në temperatura të larta.

Isshtë një metal shumë i ndezshëm, i cili ndizet shumë më lehtë nëse e gjejmë në formë patatinash ose pluhuri. Si një masë e ngurtë, duhet shumë më pak kohë për tu ndezur plotësisht. Kur digjet, krijon një flakë të bardhë inkandeshente dhe për një kohë të gjatë është përdorur në fotografi; fillimisht si pluhur i ndezshëm i magnezit, dhe pastaj shiritat e magnezit të pranishëm në llambat elektrike.

Përdorime të njohura

 • Përbërësit e njohur të magnezit, kryesisht oksidi i tij, përdoren si një material i fortë në furrat për prodhimin e çelikut, hekurit, metaleve me ngjyra, çimentos dhe qelqit. Mund të përdoret gjithashtu në bujqësi, kimike dhe industri të ndërtimit.
 • Përdorimi i tij kryesor është në lidhjet me alumin, duke krijuar lidhje alumini-magnez që mund t'i gjejmë në kontejnerët e pijeve. Aliazh alumini, veçanërisht aliazh alumini-magnez i lartpërmendur, përdoret në komponentët e automobilave si rrota dhe makineri të ndryshme.
 • Shtë një shtesë shtesë e shkëlqyeshme në shtytësit konvencionalë.
 • Shtë një agjent reduktues në marrjen e uraniumit dhe metaleve të tjerë nga kripërat e tyre.
 • Karbonat magnezi mund të shihet në gjimnastikë dhe ngjarje sportive të peshëngritjes, pasi është thelbësore kur bëhet fjalë për përmirësimin e kapjes së objekteve.
 • Qumësht magnezi, klorur magnezi, sulfat magnezi (kripëra Epsom) dhe citrat magnezi kanë përdorime shumë të larmishme në mjekësi.

Magnezi për shëndetin

Brenda trupit të njeriut, minerali magnez, dhe shumë prej formave të tij përbërëse kemi aplikime të shkëlqyera kur bëhet fjalë për përmirësimin e shëndetit tonë. Siç kemi përmendur më parë, brenda trupit, ky element mund të kryejë shumë funksione.

 • Mund të luajë një rol në mirëmbajtjen e dhëmbëve, zemrës dhe kockave të shëndetshme.
 • Ndihmon në formimin e proteinave
 • Isshtë një pjesë e rëndësishme e strukturës së kockave, pasi gjendet në kocka dhe muskuj aq shpesh sa kalciumi.
 • Ajo është e përfshirë në tkurrjen nervore dhe transmetimin nervor.
 • Merr pjesë në metabolizmin e energjisë, në çlirimin e enzimave që gjenerojnë glukozë.

Ku gjendet ky mineral

Për ta gjetur në mënyrë që të mund të hahet, mund ta gjejmë në ushqime të ndryshme.

 • perime
 • Verduras
 • Ushqime me drithëra
 • Fara dhe arra
 • Mund ta gjejmë madje te produktet e qumështit, çokollata, mishi (në një masë më të vogël) dhe kafeja.

Mund ta gjejmë lehtësisht në këto elemente sepse, duke qenë një mineral, ngjitet lehtë në tokë dhe kur mbillni perimet që rriten në të, ato do të përmbajnë një nivel të magnezit të krahasueshëm me atë që gjendet në tokën në fjalë. Kjo është arsyeja pse në mish ato merren në një masë më të vogël, pasi që në kafshë, magnezi tashmë tretet dhe bllokohet në qelizat e tyre, dhe jo në një mënyrë më natyrale.

Mungesa e magnezit?

Nuk ka asnjë provë përfundimtare që ju tregon nivelin e vetë magnezit në indet, dhe që mund t'ju tregojë se cilat janë nivelet optimale të tij në trup. Sidoqoftë, ka simptoma që mund t'ju tregojnë nëse po përjetoni një mungesë magnezi. Këto janë:

 • Humbja e oreksit
 • Nauze dhe të vjella
 • Dhimbje koke
 • Dobësi dhe lodhje

Magnezi, së fundmi, është një nga elementët që ekziston që, megjithëse shumë herë nuk i kushtojmë vëmendje, është më i rëndësishmi për mënyrën tonë të jetës, pasi që nuk është e nevojshme vetëm për të kryer funksione të ndryshme trupore, por ai është gjithashtu e nevojshme për përpunimin e materialeve për përdorim të përditshëm, dhe përmbush funksionin e vet në natyrë, sepse kur është në tokë është e dobishme për bimët, si dhe për ne që i konsumojmë ato.

Ndoshta më parë nuk kishim shumë njohuri për këtë mineral, por sot, njohuria është fuqi dhe ne mund të zbulojmë gjëra të rëndësishme për këtë element dita ditës.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.