Cilat janë përfitimet e pikturimit të mandalas

pikturoj mandala me lapsa me ngjyra

Në ditët e sotme ka njerëz që tatuazhojnë mandala në lëkurën e tyre sepse ata ndjejnë se vetëm duke i parë ato tashmë përmirësohen emocionalisht. Mandalas kanë më shumë fuqi sesa mund ta imagjinoni dhe është se vetëm duke i parë ata, është e vërtetë që ato mund t'ju bëjnë të ndiheni shumë më të këndshëm.

Forma e saj e rrumbullakët dhe të gjitha format që ato kanë brenda, të vizatuara në një mënyrë gjeometrike, do ta bëjnë trurin tuaj të pranojë menjëherë atë imazh si të këndshëm.

Por është akoma shumë më e këndshme dhe e dobishme për njerëzit të pikturojnë mandala. Lyerja e një nga brenda, me ngjyrat dhe zgjedhja e atyre që ju mendoni se në atë moment janë më të mirat me emocionet tuaja, ato do të pikturohen në mënyrë perfekte. Përveç kësaj, fakti i pikturimit të tyre do t'ju ndihmojë të relaksoheni trupin dhe mendjen tuaj, dhe çfarë është më mirë, të meditoni pothuajse pa e vërejtur ju. Shihni se si ngjyra mbush pjesën e bardhë të mandalës dhe duke u zhytur në mendjen tuaj ndërsa pikturoni, ajo ka një fuqi terapeutike ideale për shumë njerëz.

mandala me ngjyra

Çfarë është mandala

Mandalasë kanë qenë përgjithmonë dhe ju mund të keni pranë vetes pa e kuptuar. Mandala është një rreth që konsiderohet i shenjtë. Fjala mandala vjen nga gjuha e lashtë sanskrite dhe do të thotë lirshëm "rreth" ose "qendër".

Shtë një formë e thjeshtë gjeometrike që nuk ka fillim dhe fund. Brenda formës së saj rrethore, mandala ka fuqinë të promovojë relaksimin, të ekuilibrojë energjitë e trupit, të rrisë kreativitetin dhe të mbështesë shërimin. Lajmi i mirë është se ju mund të arrini të gjitha këto përfitime ndërsa argëtoheni me faqet e ngjyrosjes.

Nga vijnë mandalat?

Nëse shikoni përreth jush, mund të shihni rrethinën tuaj. Thjesht duhet të kërkoni forma gjeometrike në të gjitha aspektet e jetës. Dielli në qiell, qelizat e trupit, rrota e një makine, një dëborë ... duhet vetëm të dini të shikoni për të gjetur bukurinë e një mandala kudo. Në fakt, sipas shkencës antike të Gjeometrisë së Shenjtë, është modeli i krijuar nga sfera të ndërlidhura që formon matricën e gjithë materies universale.

Mandalasë u përdorën në praktikat autoktone në të gjithë botën, kështu që duke e ditur këtë ju mund të kuptoni pse është një pjesë kaq e rëndësishme e kulturës sonë planetare. Për murgjit tibetianë mandala përfaqëson vetëdijen shpirtërore dhe gjendjen e ndriçimit. Për amerikanët vendas, ata kishin një rrotë ilaçi në formën e saj që ishte rrethi i jetës dhe ata gjithmonë kishin një hapësirë ​​të rezervuar për të për ceremonitë e shenjta. Mandala në çdo kulturë simbolizon unitetin, harmoninë, tërësinë dhe shërimin.

pikturoj mandala me shënjues

Përfitimet e pikturimit të mandalas

Kur pikturohen mandalas, njerëzit mund të hyjnë në një gjendje relaksimi mendor që i ndihmon ata të meditojnë. Ato përdoren për të nxitur shërimin e vetvetes. Dizajni juaj është përgjegjës për arritjen e kësaj. Mandala është një matricë rrethore me një pikë qendrore nga e cila është i mundur të gjithë dizajni.

Nga qendra vijnë shumë mundësi vizatimi dhe potenciali është i pafund. Krijimtaria njerëzore është ajo që e bën atë të veçantë duke krijuar forma të ndryshme dhe më pas duke qenë në gjendje t'i pikturoj të gjitha. Kur mandalasë përdoren për të pikturuar, njerëzit shprehin dëshirat e tyre për shërim dhe mirëqenie, përveç që janë në gjendje të rrisin profilin e tyre më krijues dhe artistik, diçka që të gjithë kemi brenda edhe pse ndonjëherë rezistojmë ta pranojmë.

Mandala është një mjet për të qenë më i mirë

Kur pikturoni një mandala mund ta përjetoni atë si një mjet për të qenë më mirë me veten tuaj, për të kuptuar më mirë qenien tuaj dhe kështu që përmes relaksimit të gjeni rrugën për mirëqenien tuaj të brendshme. Ju vetë zgjidhni shtetin që dëshironi të ndjeni: Nëse doni të relaksoheni, të keni paqe të brendshme, thjesht shprehni artin tuaj, pikturojeni vetëm për t'iu shmangur mendimit ose për të pasur më shumë kontroll mendor. ju vendosni se si doni të shijoni praktikën e pikturimit të mandalas. Sepse gjithashtu, nëse e bën zakon, mund të kesh "momentin tënd të ditës", në të cilën ndihesh me ngjyrat e tua të pikturosh ... dhe të ndihesh vërtet mirë.

pikturoj mandala me ngjyra

Kjo do t'ju ndihmojë të keni një lidhje të shkëlqyeshme me veten tuaj, një lidhje të thellë me qenien tuaj. Dhe përveç kësaj, do t'ju ofrojë përfitimet e mëposhtme:

 • Do të përmirësojë ekuilibrin tuaj të brendshëm
 • Ju do të keni më shumë paqe dhe qetësi në jetën tuaj
 • Vetëm shikimi i tyre do t'ju japë një ndjenjë qetësie
 • Do të keni një përqendrim më të mirë
 • Ju do të përmirësoni aftësinë për të qenë të vëmendshëm
 • Ju mund të lini mënjanë mendimet që ju shqetësojnë dhe të lini krijimtarinë tuaj të rrjedhë
 • Ju do të përmirësoni vetë-shprehjen tuaj
 • Ju do të zgjeroni krijimtarinë tuaj
 • Ju do të bëni një lidhje shpirtërore
 • Ju do të lidhni dhe ekuilibroni trupin tuaj, mendjen dhe shpirtin tuaj
 • Ju do të përmirësoni meditimin tuaj
 • Ju mund të argëtoheni duke pikturuar

Si të pikturojmë mandalën për përfitim maksimal

Imagjinoni një mandala që është para jush dhe gjithçka që duhet të bëni është të zgjoni krijimtarinë tuaj për ta mbushur atë me ngjyra. Veryshtë shumë emocionuese! Thjesht duhet të kërkoni faqe që janë bërë për të ngjyrosur mandalën tuaj. Në internet do të gjeni shumë modele, por në çdo librari mund të zbuloni libra të mrekullueshëm prej letre për të pasur një koleksion të mrekullueshëm gati për të pikturuar. Isshtë një aktivitet i shkëlqyeshëm për tu bërë pavarësisht nëse jeni 4 apo 104 vjeç. Mos harroni këshillat e mëposhtme:

 • Nuk ka asnjë mënyrë të drejtë ose të gabuar për të pikturuar një mandala
 • Mund ta pikturosh ku të duash dhe si të duash
 • Ju nuk keni pse ta përfundoni atë në vend, të pikturoni me ritmin tuaj, në përputhje me nevojat tuaja emocionale
 • Zgjoni fëmijën në ju sa herë që pikturoni një të tillë
 • Mos ndiqni asnjë rregull gjatë pikturës
 • Filloni nga qendra, ngjyrat zgjidhen nga ju
 • Ndani këtë përvojë me miqtë dhe familjen tuaj

A jeni gati të filloni të shijoni pikturimin e mandalas? Kur ju tashmë keni tuajat për të pikturuar, atëherë ju mund të filloni të shprehni se kush jeni dhe ku jeni në këtë moment në jetën tuaj. Ngjyrat që zgjidhni do të tregojnë shumë për mënyrën se si ndiheni në çdo moment. Tani mund të kënaqeni duke i pikturuar ato dhe të gjitha përfitimet që ata kanë përgatitur për ju! Asnjëherë nuk ka qenë kaq e lehtë të jesh kaq mirë dhe të kesh kaq shumë lidhje të brendshme!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.