Cilat janë mediat

media

Termi media, i cili është shumësi i mediumit, i referohet kanaleve të komunikimit përmes të cilave ne shpërndajmë lajme, muzikë, filma, edukim, mesazhe promovuese dhe të dhëna të tjera. Ai përfshin gazeta dhe revista fizike dhe online, televizion, radio, tabela, telefon, internet, faks dhe tabela.

Lloje të ndryshme mediash

Përshkruani mënyrat e ndryshme në të cilat ne komunikojmë në shoqëri. Meqenëse u referohet të gjitha mediave, gjithçka, nga një telefonatë te lajmet e mbrëmjes në televizion, ato mund të quhen mjete komunikimi.

Kur flasim për arritjen e një numri të madh të njerëzve, themi media. Media lokale i referohet, për shembull, një gazete lokale ose kanaleve lokale / rajonale TV / radio.

Ne i merrnim të gjitha lajmet dhe argëtimet tona përmes televizionit, radios, gazetave dhe revistave. Sot interneti gradualisht po merr përsipër. Gazetat e shtypura po përpiqen të matin që qindra miliona njerëz çdo vit kalojnë në burimet e lajmeve në internet.

media

Divizioni i Mediave

Media mund të ndahet në dy kategori kryesore: difuzion dhe shtypje. Interneti është bërë gjithashtu një lojtar kryesor pasi një numër në rritje i njerëzve në të gjithë botën marrin lajmet e tyre, filmat, etj. Në internet.

Media e shkruar përfshin të gjitha llojet e botimeve, përfshirë gazetat, gazetat, revistat, librat dhe raportet. Typeshtë lloji më i vjetër dhe, Pavarësisht nga vuajtjet që nga shfaqja e internetit, ai ende përdoret nga një pjesë e konsiderueshme e popullsisë.

Media audiovizive i referohet radios dhe televizionit, të cilat hynë në skenë, përkatësisht në fillim dhe në mes të shekullit të XNUMX-të. Shumica e njerëzve ende i marrin lajmet nga transmetimet televizive dhe radio; megjithatë, ekspertët parashikojnë se nuk do të vonojë shumë dhe burimet e internetit të marrin përsipër. Në njëzet vitet e fundit, lajmet kabllovike janë rritur me rëndësi.

Interneti, posaçërisht faqet e internetit dhe bloget, po shfaqen me shpejtësi si kanale të qëndrueshme dhe kryesore të komunikimit ndërsa gjithnjë e më shumë njerëz kërkojnë në internet për lajme, argëtim dhe materiale edukative. Termi 'i zbatueshëm' në biznes do të thotë i aftë të gjenerojë fitim për shumë vite.

Pothuajse çdo pjesë e internetit është bërë një mjet komunikimi - shumica e shërbimeve falas të postës elektronike kanë kuti të vogla që shfaqin reklama dhe mesazhe të tjera. internet, siç e njohim sot, nuk u ngrit në të vërtetë deri në vitet 1990.

Në 1995, vetëm 1% e popullsisë së botës ishte në internet, krahasuar me më shumë se 49% sot. Nocioni i Internetit filloi në vitet 1960 në SH.B.A. Gjatë Luftës së Ftohtë, kur ushtria dhe shkencëtarët ishin të shqetësuar për një sulm raketor, i cili mund të shkatërronte sistemin telefonik.

media

Stephen Hawking, një fizikant teorik britanik, kozmolog, autor dhe drejtor i hulumtimit në Qendrën për Kozmologjinë Teorike në Universitetin e Kembrixhit, një herë tha: "Media ka nevojë për superheronj në shkencë si në të gjitha sferat e jetës, por me të vërtetë ekziston një gamë e vazhdueshme e aftësive pa një vijë të qartë ndarjeje."

Cilat janë rrjetet sociale?

Rrjetet sociale janë një kolektiv i kanaleve të komunikimit në internet ku komunitetet ndërveprojnë, ndajnë përmbajtje dhe bashkëpunojnë. Uebsajtet dhe aplikacionet kushtuar mediave sociale, mikroblogjeve, forumeve, faqeshënuesve social, wikis dhe mediave sociale janë shembuj të disa llojeve të mediave sociale. Mediat sociale janë komunikimi i ri sot.  Kompanitë më të famshme të mediave sociale janë Facebook, Twitter, Google+ dhe Instagram.

Pak më shumë se dy dekada më parë, shumë pak njerëz në të gjithë botën e dinin se çfarë ishte interneti. Sot ajo është bërë pjesë e jetës sonë. Destshtë e destinuar të bëhet kanali # 1 për komunikoj me popullsinë botërore.

Funksionet e medias

Mjetet ekzistojnë për të përmbushur një sërë funksionesh. Pavarësisht nëse mediumi është një gazetë, radio ose seksion i lajmeve televizive, një korporatë prapa skenave duhet të gjenerojë të ardhura dhe të paguajë koston e produktit. Të ardhurat vijnë nga reklamat dhe sponsorët.

Por korporatat nuk do të paguajnë për reklamat nëse nuk ka shikues ose lexues. Prandaj, të gjitha programet dhe publikimet duhet të argëtojnë, informojnë ose interesojnë publikun dhe të mbajnë një fluks të vazhdueshëm të konsumatorëve. Në fund, ajo që tërheq shikuesit dhe reklamuesit është ajo që mbijeton.

Media ata janë gjithashtu roje të shoqërisë dhe zyrtarëve publikë. Ky rol ndihmon në ruajtjen e demokracisë dhe e bën qeverinë të përgjegjshme për veprimet e saj, edhe nëse një degë e qeverisë heziton të hapet para mbikëqyrjes publike. Sado që shkencëtarët socialë duan që qytetarët të informohen dhe të përfshihen në politikë dhe ngjarje, realiteti është se ne nuk e bëjmë. Pra, media, veçanërisht gazetarët, ata mbajnë nën vëzhgim atë që po ndodh dhe japin një alarm kur publiku duhet t'i kushtojë vëmendje.

media

Media është gjithashtu e përfshirë në përcaktimin e agjendës, e cila është akti i zgjedhjes se cilat çështje meritojnë diskutim publik. Sot, shembuj të shumtë të përcaktimit të agjendës tregojnë se sa i rëndësishëm është ato janë media në përpjekjen për të parandaluar emergjenca të reja ose kriza humanitare.

Lidhja me botën

Media është lidhja jonë me botën. Ajo që shohim zgjidhet me kujdes. Kjo ndjenjë e përgjegjësisë shtrihet në mbulimin e çështjeve morale. Para internetit, media tradicionale përcaktonte nëse fotografitë e qytetarëve ose imazhet video do të bëheshin "lajm".

Sidoqoftë, fuqia e përcaktimit të axhendës së mediave tradicionale ka filluar të përvetësohet nga mediat sociale dhe smartphone-t. Tumblr, Facebook, YouTube dhe faqet e tjera në Internet lejojnë që dëshmitarët të ngarkojnë menjëherë imazhe dhe llogari të ngjarjeve dhe t'ua përcjellin lidhjen miqve të tyre. Disa ngarkime bëhen virale dhe tërheqin vëmendjen e mediave kryesore, por Lajmet nga rrjetet e mëdha dhe gazetat kryesore janë edhe më të fuqishme për të filluar ose ndryshuar një diskutim.

Mediat ato gjithashtu promovojnë të mirën publike duke ofruar një platformë për debat publik dhe duke rritur ndërgjegjësimin e qytetarëve. Lajmet lokale kanë një punë më të madhe, megjithë buxhetet e vogla dhe burimet më të vogla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.