Meditimi mund të ulë kostot mjekësore deri në 28%

Nëse e keni lexuar bestsellerin e Robert Kiyosaki Babai i pasur, Poor Dad Ju do ta dini që është një histori e dy prindërve: "njeriu i varfër" ishte babai biologjik i protagonistit dhe njeriu i pasur ishte mentori i tij financiar.

Në këtë artikull, Unë do të përdor shembullin tuaj për të ilustruar ndikimin e meditimit në shëndetin tonë të përgjithshëm.

Histori e shkurtër për shëndetin e 2 gjysheve të mia

gjyshet-shëndet

Kur isha më i ri, gjithmonë kam pasur shumë kontakte me dy gjyshet e mia. Edhe pse të dy jetuan 90 vjet, ata i dhanë fund jetës së tyre në një mënyrë krejt tjetër.

Një nga gjyshet e mia ajo gjithmonë ushtronte shumë rregullisht dhe kurrë nuk qëndronte në shtëpi. Ndërkohë, për të gjyshja ime tjeter i pëlqente të luante letra dhe lojëra të tjera stimuluese intelektuale. Mendja e tij ishte vigjilente dhe e vetëdijshme deri në ditën e vdekjes së tij.

Të dy u përqendruan në një aspekt të dobishëm për shëndetin e tyre, por lanë pas dore tjetrin. Gjyshja që ishte në gjendje të mirë fizike u diagnostikua me sëmundjen Alzheimer dhe gjyshja ime e cila kishte një mendje shumë të stërvitur vuante nga probleme të ndryshme shëndetësore deri në ditën e saj të fundit.
Sa i përket kostove të përgjithshme të kujdesit shëndetësor: Cila gjyshe përfaqësonte një barrë më të madhe në sistemin tonë të kujdesit shëndetësor?

Padyshim, gjyshja ime me sëmundjen Alzheimer përfundoi duke konsumuar shumë më shumë para për t'u kujdesur për të sesa gjyshja ime tjetër.

Meditim për të shpëtuar

Një studim nga Dr. Robert Hurron nga Quebec (Kanada), i cili u shfaq në revistë American Journal of Health Promotion (Vëllimi 26, Nr. 1, f. 56-60), tregoi se si meditimi mund të zvogëlojë kostot mjekësore deri në 28%.

Karikaturë rreth meditimit.Të gjithë pjesëmarrësit në eksperiment u konsideruan "pacientë me kosto të lartë" dhe u ndanë në dy grupe. "Grupi një" mësuar teknikat e meditimit transcendental, ndërsa e dyta shërbeu si kontroll, që do të thotë se atyre nuk u ishte mësuar asnjë praktikë meditimi.

Pas një viti, "grupi një" përjetoi një ulje prej 11% të kostove mjekësore. Pas pesë vjetësh, shpenzimet e tij u ulën me 28%.

Meditimi është një mënyrë për të ulur borxhin e qeverisë

Masat shtrënguese në të gjitha vendet, shpëtimet për vendet dhe bankat e kursimeve, vendet në prag të falimentimit… Kriza ekonomike është në zhvillim e sipër dhe një nga shpenzimet më të mëdha që do të vazhdojë të rritet është shëndetësia.

Imagjinoni nëse industria shëndetësore inkurajon meditimin. Siç tregon studimi i Dr. Hurron, kostot e kujdesit shëndetësor do të ulen.

Universalizoni meditimin

Nëse dëshironi të përmirësoni shëndetin tuaj, është koha të filloni një praktikë të rregullt meditimi. Sapo të përjetoni përfitimet e trupit-mendjes, duhet të inkurajoni ata që ju rrethojnë të meditojnë. Pasi të keni bindur ata që janë më afër jush, kontaktoni politikanët tuaj lokalë për t'i kërkuar që të mbështesin programet e meditimit në komunitet.

Nëse jeni një person me besim, tregojuni pastorëve, priftërinjve ose hoxhallarëve tuaj se si Famulltarët tuaj do të përfitojnë nga meditimi dhe ata do të përmirësojnë zhvillimin e tyre shpirtëror në proces.

Tregojini mjekut tuaj studimet e Dr. Hurron për të përshkruar këtë praktikë midis pacientëve të tij. Shkenca ka filluar të zbulojë përfitimet e meditimit.

Bazuar në atë që është botuar deri më tani, është një praktikë që mund fjalë për fjalë ndryshoje boten.

A ju pëlqente kjo përmbajtje?… Regjistrohuni në gazetën tonë KERETU

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.