Meditimi mund të heqë paragjykimin e "kostos së mbytur" në 15 minuta

br>>

Ju mund të pyesni veten cila është paragjykimi i "kostos së mbytur". Për ata që nuk janë në dijeni, paragjykimi i "kostos së mbytur" është ngurrimi i një personi për të braktisur një projekt në të cilin ata kanë investuar shumë para dhe përpjekje, pavarësisht nga fakti se një projekt i tillë është treguar i pavlefshëm.

Një studim i fundit ka arritur në përfundimin se vetëm 15 minuta nga meditim i vëmendjes ato mund të ndihmojnë njerëzit të eleminojnë këtë lloj paragjykimi. Hulumtimi, botuar në revistë Shkenca Psikologjike, shqyrtoi efektet e meditimit në atë lloj të veçantë të paragjykimit mendor (Hafenbrack et al., 2013).

Para se të shpjegoj më në detaje përfundimet e këtij hulumtimi, ju lë një video në të cilën ata trajtojnë pak më thellë mbi këtë temë të Mindfulness:


Paragjykimi i "kostos së mbytur" mund të jetë një problem i madh për individët, bizneset dhe madje edhe qeveritë. Në fakt, ky paragjykim njihet gjithashtu si «Efekti konkord« I referohet projektit të përbashkët të zhvilluar nga Franca dhe Britania e Madhe, i cili konsistonte në prodhimin e një super aeroplani që kushtonte 6 herë më shumë sesa pritej. Edhe kur projekti u gjet i pavlefshëm, paratë (dhe përpjekjet) vazhduan të shpenzoheshin thjesht sepse tashmë ishte bërë një investim i rëndësishëm.

Efektet e paragjykimit të "kostos së mbytur" mund të shihen në projektet publike që kushtojnë shumë më tepër sesa të buxhetuara.

Mendoni qartë

meditacion

"Paqja botërore do të arrihet kur mjaft njerëz kanë paqe të brendshme për ta ndërtuar atë." - Pilgrim Paqe

Një nga pikat e forta të meditimit është se përqendrojeni mendjen në momentin e tanishëm.

Studiuesit krijuan një skenar biznesi që u krijua për të provuar paragjykimin e kostos së mbytur. Ata bënë dy grupe: njëri grup mori një seancë meditimi për 15 minuta dhe tjetri nuk mori asgjë. Në grupin e kontrollit 40% e njerëzve ishin në gjendje t'i rezistonin paragjykimeve të fundosura. Megjithatë, pothuajse 80% e atyre që bënë atë lloj meditimi ishin në gjendje t'i rezistonin këtij paragjykimi.

Studiuesit morën rezultate të ngjashme në një eksperiment tjetër dhe më pas vazhduan të shqyrtojnë saktësisht se sa i dobishëm është mendja. Në një eksperiment të tretë ata zbuluan se ndërgjegjësimi rrit përqendrimin në momentin aktual, siç duhet të jetë.

Një përqendrim në të tashmen zvogëlon ndjenjat negative të lidhura me paragjykimin e "kostos së mbytur" - që pafuqia e të ndjerit si shumë kohë, para dhe përpjekje do të humbasë. Ky zvogëlim i emocioneve negative nënkuptonte që pjesëmarrësit ishin shumë më të mirë të pajisur për t'i rezistuar paragjykimeve.

Paragjykimi i negativitetit

Ky zbulim u bazua në hulumtimet e mëparshme që zbuluan se meditimi gjithashtu mund të ndihmojë njerëzit të luftojnë "paragjykimin e negativitetit": prirja e natyrshme e njerëzve për t'u përqëndruar shumë në informacionin negativ.

Nëse ky lloj përmirësimi mund të shihet me vetëm 15 minuta meditim, Imagjinoni sa mund të përmirësoni të menduarit dhe vendimmarrjen me praktikën e vazhdueshme të meditimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.