Meditoni për të rritur vetëvlerësimin tuaj

Me siguri që të gjithë kemi pasur momente në të cilat jemi shtypur dhe jemi ndjerë të irrituar,
besimi ynë në veten tonë është tronditur, pyetur, kërcënuar. Këto dyshime mund të çojnë në shpresë, inferioritet, madje edhe depresion. Ndjenja e vetëvlerësimit të ulët është poshtëruese dhe e vështirë për tu trajtuar.

Dalai Lama u takua me një grup psikoterapistësh perëndimorë dhe i pyeti se cili ishte problemi më i zakonshëm i pacientëve të tyre. Përgjigjja ishte unanime: mungesa e vetëvlerësimit. Me sa duket Dalai Lama e kishte mjaft të vështirë të besohej, pasi vetëvlerësimi i ulët nuk është një problem i njohur në Tibet. Ne folëm me një nga përkthyesit e tij, i cili tani jeton me gruan dhe djalin e tij në Londër. Tashi na tha që fëmijët që rriten në Tibet janë të dashur nga të gjithë njerëzit dhe se atij i dukej shumë ndryshe nga mënyra se si rriten fëmijët në kulturën tonë më të orientuar drejt familjes.

Një vetëvlerësim i shëndetshëm Një reporter i ri i guximshëm i televizionit CNN pyeti Dalai Lama cila ishte gjëja e parë që mendove kur u zgjove në mëngjes. Ne mendojmë se medituesi më i famshëm në botë do të thoshte diçka shumë të thellë, diçka përgjatë vijave që ai premton ta shpëtojë botën nga injoranca e vet. Në vend të kësaj, Dalai Lama thjesht u përgjigj: "Formësimi i motivimit tim". Ai tha se të gjithë, përfshirë edhe veten e tij, duhet të jenë vigjilentë në mënyrë që synimet tona të përqendrohen në drejtimin e duhur dhe si ta formojmë motivimin e tij e kujton atë Ju duhet të tregoni mirësi dhe dhembshuri për të gjithë të tjerët. Një motivim i tillë na çon përtej vetes në mënyrë që të mos jemi të kufizuar nga mungesa e besimit ose vetëvlerësimit.

Atje
2 mënyra shumë specifike sesi meditimi mund të na ndihmojë të transformojmë mungesën e vetëvlerësimit në vetëbesim të brendshëm, vetë-pranim dhe vetëvlerësim të shëndetshëm:

1) Meditimi na lejon të takohemi, përshëndetemi dhe miqësohemi me veten. Ne e dimë se kush jemi dhe e pranojmë veten ashtu siç jemi. Shpejt zbulojmë se dyshimet, pasiguritë ose frika jonë janë vetëm sipërfaqësore kur fillojmë të lidhemi me një vend më të thellë të vetëbesimit.

2) Ndërsa sjellim pranim dhe mirësi për të gjitha aspektet e vetvetes, është e mahnitshme se si mund të zbulojmë një besim të thellë se nuk meritojmë të jemi të lumtur, se nuk besojmë se jemi mjaft të mirë, një lloj vetëshkatërrues duke menduar. Megjithatë, ju lehtë mund ta shpërndani atë mendim dhe ta ktheni atë në dashuri.

Meditimi na bën të vetëdijshëm ndërlidhja midis secilit prej nesh, se këtu nuk jemi vetëm. Përkundrazi, individualiteti ynë është një pjesë e këtij planeti të mrekullueshëm dhe sa më shumë të zgjerohemi në këtë vizion aq më pak do të përqendrohemi në kufizimet tona. Duke zbuluar ndërlidhjen tonë, ne kalojmë nga vet-përqendrimi te tjetri-në qendër. Dalai Lama thotë se mirësia është feja e tij.

Burim


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)