Menaxhimi i emocioneve dhe ndjenjave: 10 udhëzime

menaxhojnë emocionet

Psikologjia e re thekson menaxhimin e emocioneve dhe ndjenjave në mënyrë që të përmirësojmë cilësinë e jetës sonë dhe të arrijmë qëllimet që i kemi vënë vetes. Unë ju lë me 10 udhëzime që do t'ju ndihmojë të menaxhoni si duhet emocionet tuaja: [Përditësuar më 27/12/2013 për të shtuar video]

1) Pushoni mjaftueshëm.

Shumica e njerëzve duhet të flenë 7-9 orë në natë. Më pak se kaq mund të çojë në një përgjigje intensive emocionale që ju dëmton në jetën tuaj të përditshme.

Mendoni për fëmijët e vegjël. Kur një fëmijë ka fjetur pak, ai është më nervoz, qan dhe vuan më shumë. Nga ana tjetër, nëse ai ka pushuar mjaftueshëm, ai sillet më mirë, është me humor të mirë dhe dita e tij e përditshme është lumturi e pastër. E njëjta gjë vlen edhe për të rriturit.

2) Ha mirë dhe ushtrohu.

Një dietë e shëndetshme ju bën më pak të ndjeshëm ndaj një numri sëmundjesh, siç është mungesa e kontrollit emocional. Ushtrimet fizike ju ndihmojnë ta mbani zemrën të shëndetshme
Dhe gjithashtu rrit prodhimin e endorfinave, kimikateve të trurit përgjegjës për lumturinë.

3) Bisedoni me njerëzit që u besoni.

Keni të paktën dy ose tre persona midis familjes dhe miqve të besuar me të cilët të ndani mendimet dhe ndjenjat tuaja më intime.

4) Mësoni të zgjidhni problemet.

Zgjidhja e suksesshme e problemeve është çelësi për ndërtimin e besimit që ju nevojitet për të përballuar sfidat pa iu nënshtruar shpresës.
ose impotenca.

5) Mësoni të qetësoheni.

Unë rekomandoj këtë video:

[social4i size=”large” align=”align-left”]

Nëse biseda juaj e brendshme është plot me vetëgjyqësi negative, ndërmerrni hapa për të ndryshuar mendimet tuaja. Perqendrohu ne
pikat tuaja të forta dhe aftësia juaj për të marrë situata të vështira.

6) Merrni informacion të mirë në lidhje me streset që vuani.

Frika mund të mposhtet me informacion. Thjesht duhet të identifikoni qartë se çfarë ju prek dhe pse ju ndikon.

7) Mendo!

Possibleshtë e mundur të keni një emocion shumë të fortë dhe të mendoni në të njëjtën kohë. po
emocionet tuaja tentojnë t'ju sjellin në telashe, mendoni se si dëshironi
Përgjigjuni herës tjetër kur keni ndjenja si zemërimi, frika, trishtimi ose neveri.

8) Bëni diçka argëtuese ose të këndshme.

Merrni kohë çdo ditë për të bërë diçka argëtuese ose të këndshme. Jepini “Pushime” shqetësimeve dhe problemeve tuaja.

9) Ndihmoni të tjerët në rrethana të ngjashme.

Ju mund të ndihmoni të tjerët të marrin këndvështrime të reja në situatat e tyre problematike. Kjo do të shërbejë si katarsis dhe vetë-mësim për të menaxhuar emocionet tuaja.

10) Merrni parasysh terapinë.

Nëse emocionet negative ndërhyjnë seriozisht në jetën tuaj të përditshme, kjo është një shenjë e nevojës për ndihmë profesionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul rasa dijo

  M LESONI T MENAXHONI EMOCIONET TUAJ

 2.   Carlos Hernandez Martinez dijo

  është një qëndrim i mirë shumë motivues

 3.   Mariana reyes dijo

  për të pasur një jetë të këndshme dhe të gëzueshme duhet të mësojmë të menaxhojmë veten me një qëndrim të mirë.

 4.   Angela Altamirano Flores dijo

  interesante për vetë ndihmë

 5.   Jose Luis Dominguez Lagunes dijo

  A na lejon menaxhimi i duhur i emocioneve dhe ndjenjave tona të veprojmë me:
  respekt, tolerancë, liri ose drejtësi

 6.   Imazhi i mbajtësit të vendit Elena Gonzalez dijo

  Shto një koment ...

 7.   Silvano Asuaje dijo

  Unë do të bëj një flamur të emocioneve në Psikologji dhe ju dërgova këtë artikull… orët që duhet të flini.