Çfarë është mendimi shkencor? Origjina, premisat dhe karakteristikat

Shkenca e ka evoluar njeriun në mënyrë eksponenciale, falë termave të ndryshëm, hetimeve, teorive dhe bazave shpjeguese të shkencës, është se shoqëria ka qenë në gjendje të vendosë parime shkencore.

Bazuar në mendimin shkencor, qenia njerëzore ka qenë në gjendje të të shpjegojë disa fenomene natyrore, avanconi në fushën e mjekësisë, evoluoni në një nivel profesional dhe brenda fakulteteve që ndërtojnë përbërësit socialë.

Çfarë mendohet?

Isshtë aftësia e qenies njerëzore për të krijuar imazhe mendore rreth një situate, objekti dhe skenarësh. Shtë një aktivitet i konceptuar në mendje, ku abstraksionet e imagjinatës dhe funksionet e intelektit përbëjnë destinacionin përfundimtar të produktit.

Gjithçka e natyrshme në natyrën mendore i referohet mendimit: natyra e abstraktit, racionalja, krijuese apo artistike, për shembull.

Përkufizime të tjera të sinonimeve për aktin e të menduarit, gjithashtu mund të konsiderohen si mendime dhe nuk duhet të jenë për asnjë arsye objekt dyshimesh; si për shembull: përkufizimi i "të menduarit" është akti i reflektimit dhe krijimit të ideve në mendje.

  • "Imazhi": është përfaqësimi virtual i konceptimit të progresit psikologjik, është i një natyre subjektive ku terma të tillë si njohja, gjykimi dhe arsyetimi lidhen mirë.
  • "Gjuha": është funksioni me të cilin mendimi mund të ketë shprehje të lirë, i cili ngre një përkufizim të mendimit si aktin e drejtpërdrejtë të zgjidhjes së problemeve.

Sipas përkufizimeve të tij të ndryshme, mendimi mund të ndahet nga klasifikime të ndryshme bazuar në karakteristikat e tij kryesore. Mendimet: analitike, deduktive, kritike, krijuese, instiktive, sistematike, pyetëse, racionale dhe shoqërore; Ato janë ato që strukturojnë vetë teoritë e mendimit, ato gjithashtu konsiderohen si lloje të mendimit.

Origjina e mendimit shkencor

Që nga parahistoria, njeriu është parë në duhet të zhvillojnë kapacitete të ndryshme të mendimit, kryesisht në sajë të nevojës për mbijetesë që ai kishte dhe strategjive të ndryshme që ai duhej të zbatonte për të zgjidhur nevojat e tjera themelore të tij si ushqimi dhe strehimi.

Pak nga pak, nevojat e njeriut kanë ndryshuar me zbulimin e mjeteve që përshtaten me jetën e përditshme; Për shembull, në epokën e metaleve, njeriu kishte mundësi të ndërtonte këto mjete duke përdorur hekur, bakër dhe bronz; dhe kështu ai po zbulonte përdorimet e pafundme që i ofronin materialet natyrore.

Pastaj, shekuj më vonë në Greqinë e lashtë, nevojat për të qenë në gjendje të zhvillonin mendimin shkencor ishin edhe më të mëdha. Burri po përballej me një dualiteti filozofik që ekspozoi aftësitë e ndryshme të qenies së vetëkuptimit. Tashmë nevoja që shamani dhe paraardhësit shpirtërorë kishin për të kryer rite rreth fenomeneve natyrore të interpretuara si perëndi, duhej lënë mënjanë; edhe vetë mitologjia greke po fillonte të vihej në dyshim falë përparimeve në shkencë të ndodhura në atë kohë.

Filozofët e mëdhenj e gjetën veten në detyrën e shpjegimit të sjelljeve të ndryshme të qenies njerëzore në një mënyrë analitike bazuar në përvojat ndijore dhe gjykimet kritike, edhe kështu, ky lloj mendimesh nuk mund të konsiderohen shkencore për shkak të pamundësisë për të përcaktuar sasinë e informacionit bazuar në konkluzione analitike pa prova konkrete.

Në Rilindjen, mendimtarë si Da Vinci studiuan trupin e njeriut, funksionet dhe organet e tij dhe përcaktuan studime të tilla si proporcioni i trupit. Konsiderohet si faza më e shkëlqyer historike e njeriut, ku ai u bë një arkitekt, psikolog, artist, shkencëtar dhe i aftë për të kryer funksione të tjera të shkencës.

Pastaj në Mesjetë, njeriu paraqiti vështirësi në nivelin sanitar, pavarësisht nga fakti që sëmundjet vdekjeprurëse ishin parë që nga kohërat antike, vetëm në këtë periudhë kohore mungesa e higjienës e ndërlikon jetën e përditshme. Thenshtë atëherë ajo që njeriu është i detyruar të zgjidhni këto probleme shëndetësore përmes këtij mendimi

Të rëndësishme ishin gjithashtu polemikat e shkaktuara në lidhje me ekzistencën e Zotit dhe ndikimin e tij në dukuritë e tjera natyrore; Në këtë periudhë, njeriu vuan nga një shtypje e fortë duke pasur një mendim më pak të lidhur nën doktrinat fetare, prandaj, mendimi shkencor u vu re në fshehtësi.

Më vonë, përparimet e Njutonit dhe Galileos hapin një mendim racional që bazohet në përvoja të demonstrueshme.

Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, Zoti filloi të zhvendosej si krijuesi kryesor i gjithçkaje që njeriu njeh, dhe i dyti zë vendin kryesor në fenomenet që e prekin atë drejtpërdrejt; theksi vihet në aftësinë për të shpjeguar në mënyrë racionale proceset aq të thjeshta sa kondensimi dhe avullimi.

Si përfundim, individi duhet të jetë në gjendje të përpunojë lloje të ndryshme të informacionit në mënyrë që të njohë në thellësi elementet që kushtëzojnë mjedisin e tyre; Me fjalë të tjera, për të arritur në një teori të bazuar në disa teste të verifikueshme, njeriu duhet të jetë në gjendje t'u japë kuptim aspekteve magjike dhe shkencore që ndodhin rreth tij.

Lokalet 

Që mendimi shkencor të quhet i tillë, ai duhet të ketë këto premisa:

Objektiviteti

La objektiviteti i ideve e bën objektin ose fenomenin nën studim shumë më të lehtë për t’u kuptuar; Ky element, i shtuar vërtetësisë së fakteve, mund të tretet lehtësisht nga subjekti që e studion atë.

Racionaliteti

Faktori kryesor që lejon njeriun të dallojë të mirën nga e keqja bazuar në ligjet shkencore që lehtësojnë kuptimin e realitetit. Përdorimi i këtij elementi në këtë mendim integron me sukses konceptet dhe ligjet nën studim.  

Karakteristikat kryesore të mendimit shkencor

Brenda konfigurimit që e përcakton atë, ne gjejmë karakteristikat e mëposhtme:

Analitike

Mendimi shkencor është i karakteri analitikJu duhet të kuptoni secilën nga pjesët që përbëjnë fenomenin. Ky term gjithashtu i referohet aktit të dekompozimit dhe kompozimit të elementeve për të rikrijuar ngjarjet që shkaktohen rreth tij.

i saktë

Ka saktësi, ato domosdoshmërisht duhet të jenë precize për të dhënë rezultatin e saktë të studimit; Për shembull, të mësuarit e një gjuhe të re ose zgjidhja e problemeve matematikore, duhet të mësohet mirë në mënyrë që të jetë i saktë dhe i përshtatshëm në përdorimin e saj.

Simbolike

I referohet kapaciteti për abstraksion që qenia njerëzore meriton të jetë në gjendje të marrë në konsideratë mendërisht imazhet e problemit ose objektit nën studim. Mendimi analog duhet të zbatohet në mënyrë që të zbriten dhe të kompozohen elementë të ndryshëm që përbëjnë studimin dhe kështu të jenë në gjendje të kenë një proces të përsëritur që e çon individin në rezultatin përfundimtar të analizës.

Transcendent

Persistshtë këmbëngulëse në kohë, për shembull, rezultati i teorive të demonstrueshme nuk paraqet ose do të paraqesë ndonjë ndryshim nëse faktorët e jashtëm nuk kushtëzojnë përbërjen e tij.

Të komunikueshme

Liria që ju duhet t'i lejoni individit ta studiojë nuk është kufizuese, domethënë, kushdo që dëshiron të ketë qasje në informacion përmes mendimit shkencor mund ta bëjë këtë me metodën që dëshiron në kohën që dëshiron; nevoja që duhet të ketë personi për ta kuptuar është e mjaftueshme.

Metodike

Ajo gjithmonë do të ngrejë faza të ndryshme të njohurive, kjo nga ana tjetër, lehtëson analizën e analogjive, komplikimeve dhe provave që duhet të studiohen në thellësi dhe me saktësi.  

Parashikuese

Mund të parashikojë me saktësi procese dhe faza të ndryshme që mund të shkaktojnë objektin nën studim. Gjithmonë mbështetur në parimet dhe ligjet e shkencës.

E dobishme

Andshtë dhe do të jetë gjithmonë e dobishme për qenien njerëzore, ose për të arritur në përfundime në fushën e mjekësisë ose për të lehtësuar një përparim teknologjik me shumë rëndësi për njerëzimin.

Rëndësia në bashkëkohësi

Obviousshtë padyshim jetike për të evolucioni i njeriut modern, shumë eksperimente dhe teori aktuale varen nga mendimi shkencor për zhvillimin e tyre për të arritur shprehjen e tij maksimale.

Një shembull i qartë i nevojës për zbatimin e tij sot është shërimi i mundshëm kundër kancerit; Megjithëse shoqëritë pretendojnë se një kurë e tillë tashmë ekziston, ekzistenca e saj ende mund të vihet në dyshim.

Për përfundimin e kurimit të kancerit për të arritur mjekësinë universale, është e nevojshme të zbatohet mendimi shkencor së bashku me mjediset e tij.

Nga ana tjetër, përparimet teknologjike që do ta ndihmojnë qenien njerëzore në të ardhmen të jetë e pavarur nga organet vitale, varen nga ky mendim. Prandaj, një theks duhet të vihet në metodat e ndryshme arsimore që ka secili shtet, në mënyrë që të lustrojë gjithnjë e më shumë brezat e ardhshëm dhe që ata të jenë të aftë të arrijnë në përfundime dhe njohuri komplekse që janë të dobishme për të kontribuar në racën njerëzore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.