Libri: "Mendjet krijuese: një anatomia e kreativitetit"

Rezervo:Mendjet krijuese: një anatomi e krijimtarisë, ky është titulli i librit të fundit të Howard kopshtar.
Në këtë libër, Gardner bën një studim të 7 gjenive të mëdhenj të njerëzimit. Ai thekson, për shembull, aftësitë vizuale-hapësinore të Pikasos ose qasjen jo të dhunshme të Gandit ndaj konflikteve njerëzore. Nga të gjithë ata bie në sy se ata sakrifikuan jetën e tyre personale për hir të një misioni që konsumoi gjithçka.

Një anatomi e krijimtarisë përmes jetës së Frojdit, Ajnshtajnit, Pikasos, Stravinskit, Gandit, Fliotit dhe Grahamit.

Gardner argumenton se mendja është strukturuar në një seri inteligjencash të shumëfishta, në vend të inteligjencës së përgjithshme. Bie në sy se ka të paktën 7 lloje (muzikore, logjike-matematikore, vizuale, etj.). Në librin Gardner zgjedh prototipet e secilës varietet.

Një libër shumë i rekomanduar nëse doni të njihni një këndvështrim tjetër mbi krijimtarinë dhe të njihni personalitetet e personazheve të mëdhenj në historinë e njerëzimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Asyl alafa gago dijo

  Unë jam i interesuar.

 2.   Sylvana dijo

  Do të doja të lexoja dhe kjo duket e përshtatshme për atë që po kërkoj.
  Ju faleminderit.