Një metaforë e mirë për të mësuar të argumentojmë

- Çfarë i bën njerëzit të bërtasin kur zemërohen?
Të dy reflektuan për një moment:

- Kjo është për shkak të humbjes së qetësisë - filloi një prej tyre - Ky është shkaku që një person fillon të bërtasë.

-Nuk kuptoj… Pse bërtet nëse tjetri është pranë tij? Baba pyeti. "A nuk mund t'i thuash asgjë duke ulur zërin?" Ende nuk e kuptoj pse një person i bërtet tjetrit kur është i zemëruar.

Të tjerët i dhanë shpjegime të tjera Babës, por nuk kishte asnjë përgjigje të vetme që e kënaqte Babën.

Në fund, Baba filloi të shpjegonte:

- Nëse takojmë 2 persona të zemëruar mund ta kuptojmë atë zemrat e tyre largohen shumë larg. Britmat e tyre janë për të kundërshtuar këtë tërheqje dhe për ta bërë veten të dëgjuar. Nëse zemërimi rritet në shkallë, ata do të detyrohen të ulërasin më fort në mënyrë që ata të dëgjojnë njëri-tjetrin dhe të mbulojnë atë boshllëk të madh.

Pastaj Baba bëri një pyetje:

- Ç'është çështja e dashurisë? Çfarë ndodh nëse takojmë 2 të dashuruar? Të dy nuk përdorin të bërtitura për të komunikuar. Në vend të kësaj mund të shohim se zëri i tij është mjaft i ulët. Cili është shkaku? Afrimi i zemrave të tyre, të dy janë shumë afër.

Baba vazhdoi:

- Çfarë ndodh kur ajo dashuri është shumë e fortë? Ata vështirë se dëgjohen ndërsa komunikojnë përmes pëshpëritjeve dhe dashuria e tyre bëhet më e fuqishme. Në fund të fundit, as pëshpëritjet nuk janë të nevojshme, ato komunikohen me pamjen dhe gjestet. Kjo është shkalla e afërsisë midis 2 të dashuruarve të mëdhenj.

Më në fund Baba shtoi:

- Kur ata kanë një mendim të përzier mos lejoni distancimin e zemrave tuajaMos lejoni që nga goja e tyre të dalë asnjë fjalë që e rrit atë distancë sepse do të vijë një kohë kur kjo distancë është aq e madhe sa ata nuk do të dinë si ta gjejnë rrugën e kthimit.

Unë ju lë me një nga të fundit tim video:


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rosarop dijo

    Më pëlqen të lexoj këtë lloj informacioni, është shumë i mirë dhe më ndihmon të reflektoj, urime