Çfarë janë metaforat dhe si t'i përdorim ato

metafora

Metaforat përdoren gjerësisht në Spanjisht dhe janë gjithashtu shumë të dobishme. Castilian ose Spanjisht është një gjuhë shumë e pasur dhe për këtë arsye është gjithmonë një ide e mirë të flasësh për metafora. Por çfarë është metafora? Kuptohet si një shprehje e lidhur me një objekt apo ide specifike, por zbatohet në një fjalë ose frazë tjetër për të nënkuptuar se ekziston një ngjashmëri e caktuar midis dy fjalëve.

Në Spanjisht përdoret shpesh, siç është: "Ju keni dy sy si dy yje në qiell". Në këtë metaforë bëhet një krahasim ku sytë janë të ndritshëm si yjet në qiell, ne duam të theksojmë se sytë janë të bukur. Dobia e metaforave mund të kuptohet gjithashtu për t'i dhënë një theks fjalëve që duan të theksohen, si në fushën romantike.

Llojet e metaforave

Sa për metaforat që ekzistojnë, ka lloje të ndryshme:

 • i zakonshëm
 • I paster
 • plotësojnë

Ka edhe disa të tjera, por secili lloj ka një klasifikim të ndryshëm në varësi të mënyrës se si është ndërtuar fraza dhe si përdoret. Metafora e përdorur më sipër si shembull është një metaforë e zakonshme: "Ju keni dy sy si dy yje në qiell".

Termat e përdorur për metaforën e përmendur janë dy terma:

 • Termi i parë: sytë
 • Termi i dytë: yjet e kupës qiellore

flasin me metafora

Ky lloj metafora është i zakonshëm sepse meqenëse ekziston një marrëdhënie midis dy termave, është e njëjta gjë të thuash që A është B. Metaforat e komplementit parafjalë janë të ndryshme. Për shembull nëse flisni për "sy të qelqtë" nuk mund të ketë një marrëdhënie të drejtpërdrejtë midis dy termave sepse parafjala e parandalon dhe kjo e bën atë jo të zakonshëm.

Për çfarë shërbejnë metaforat?

Nëse shikoni libra, biseda, apo edhe shfaqje televizive, Ju do të jeni në gjendje të kuptoni se ka shumë metafora që përdoren në mënyrë të përsëritur. Ato janë një mënyrë ideje për të shprehur veten ose për të transmetuar ide. Kur dëgjojmë dikë të thotë: "Unë jam më i shpejtë se plumbat", ajo që ata me të vërtetë duan të thonë është se ata do të shkojnë shpejt për të arritur në destinacion së shpejti, për shembull.

Kur përdoret një metaforë

Duke folur në mënyrë rigoroze, metaforat duhet të përdoren vetëm në shkrimet krijuese, pasi ato bazohen në gjuhë figurative (jo me kuptim të drejtpërdrejtë) dhe për këtë arsye janë thënie të rreme. Por kjo është vetëm duke folur në mënyrë rigoroze, sepse realiteti është që metaforat në gjuhën spanjolle ose kastile përdoren çdo ditë dhe kjo është një mënyrë më shumë për të komunikuar me të tjerët në një mënyrë më pak të drejtpërdrejtë dhe më argëtuese, Ato nuk përdoren vetëm në tekste ose punime! Na pëlqen t'i përdorim ato çdo ditë për të qenë në gjendje të theksojmë shprehje të caktuara.

Metaforat shpesh janë të paqarta dhe mund të duken shumë biseduese për një punë zyrtare. Ndonjëherë një metaforë delikate do të kthehet në punë zyrtare (veçanërisht në formën e frazave dhe klikimeve të zakonshme). Kjo është mirë herë pas here por është më mirë të shmanget nëse është e mundur në mënyrë që të mos tingëllojë shumë zihet fryma.

metaforat e folura

Për shembull, nëse do të ishit duke shkruar një artikull në lidhje me Abraham Lincoln, do të tingëllonte mjaft e çuditshme të thuash se ai kishte një "zemër prej ari". Së pari, është një klishe. Së dyti, nuk është fjalë për fjalë e vërtetë. Dhe së treti, në të vërtetë nuk ju tregon shumë për Lincoln. Pra, është më mirë të thuash diçka më specifike dhe konkrete, siç është "Për Linkoln-in, dhembshuria ishte një nga virtytet më të rëndësishme morale". Dhe pastaj, në mënyrë krijuese mund të shtoni metaforën, por pasi të keni përdorur më parë shpjegimin në mënyrë që në këtë kuptim, të kuptohet më mirë se çfarë nënkuptojmë.

Prandaj, është e rëndësishme të kujtohet. Meqenëse vetë metaforat nuk kanë kuptim, ju duhet të jeni në gjendje t'i kontekstualizoni ato në mënyrë korrekte, në mënyrë që ato të kenë një kuptim të lehtë për t'u kuptuar, për të ditur saktësisht se çfarë ose kujt i drejtohen posaçërisht.

Metafora nuk është një krahasim

Sidoqoftë, ekziston një mjet retorik (të cilin njerëzit shpesh e gabojnë si metaforë), të cilin do ta shihni gjatë shkrimit zyrtar gjatë gjithë kohës. Njihet si një krahasim. Përngjasimet shprehin qartë se dy gjëra janë të barabarta, sesa thjesht t’i barazojmë siç bën një metaforë. Kjo mund të jetë një mënyrë shumë e dobishme për të shpjeguar ide komplekse:

 • Me një krahasim: Magnetosfera punon si një dritare e madhe e polarizuar, ajo mbron tokën nga rrezet e diellit ndërsa lejon që të kalojë drita dhe nxehtësia ”.
 • Me metaforë: Magnetosfera është një dritare e madhe e lyer ”

Përdorimi i metaforave, në këtë rast, e bën fjalinë të rremë. Por, krahasimi është një mjet i dobishëm për të sqaruar çështjen e shkrimtarit. Asgjë nga këto, natyrisht, nuk vlen për shkrimet krijuese. Në shkrimet krijuese, metaforat janë jashtëzakonisht të efektshme, për sa kohë që nuk i përzieni!

Shembuj metaforash

Tjetra, ne do t'ju lëmë disa shembuj metaforash në mënyrë që të kuptoni edhe më mirë se cilat janë ato dhe kështu t'i përdorni çdo ditë nëse i pëlqeni si një burim:

 1. Fireflies qiellore zbukuruan natën. (Yjet po shkëlqenin natën)
 2. Ëndrra e përjetshme. (Vdekja)
 3. Lulja e Jetës. (Rinia)
 4. Bora në flokët e saj fliste për historinë e saj. (Gri në flokët e saj fliste për historinë e saj)
 5. Goja e tij ishte si një luleshtrydhe. (Goja e tij ishte e kuqe dhe provokuese)
 6. Kuajtë e detit. (Për t'iu referuar ënjtjes)
 7. Ai projekt është në fillimet e tij. (Diçka shumë fillestare)
 8. Ajo është drita që ndriçon ditët e mia. (Arsyeja pse duhet te jetoj)
 9. Ka një rrugë të gjatë për të bërë për dasmën tuaj. (Një periudhë e shkëlqyer kohore)
 10. Lëkura e tij është kadife. (Lëkura e tij është e lëmuar)
 11. Nuk ishte një përmbytje, ishte e qara e saj. (Po qaja shume)
 12. Tajlanda është parajsë. (Isshtë një vend shumë i bukur)
 13. Zemra e tij është e madhe. (Eshte person i mire)
 14. Puna ime është një sprovë. (Nuk më pëlqen puna ime)
 15. Unë jam çmendur për të. (Me pelqen shume)
 16. Më theu shpirtin. (Me erdhi shume keq)

babë e bir me metafora

Me gjithçka që sapo ju shpjeguam, shpresojmë që t'ju jetë bërë e qartë se çfarë është një metaforë, llojet e saj, si ta përdorni atë dhe me shembujt, ju keni qenë në gjendje të kuptoni se si përdoret në Spanjishten e pasur gjuhe. Përdorimi i metaforave pasuron shprehjen, për sa kohë që ato nuk janë të tepruara. Nëse dini si t’i përdorni në mënyrë korrekte, ato do të jenë shumë të dobishme për ju, mos harroni t’i përdorni gjithmonë me moderim! 


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.