Cila është metoda analitike? Karakteristikat, rregullat, klasifikimi dhe më shumë

Ndoshta gjatë gjithë jetës sonë do të jemi në gjendje të gjejmë shumë metodologji për të hetuar ndonjë objekt apo fakt, siç është metoda analitike.Para se të dimë nga se përbëhet kjo, duhet të dimë se ekzistojnë më shumë se një metodë kërkimore, siç është metoda sintetike..

Sipas RAE, "Analiza" përcaktohet si "dallimi dhe ndarja e pjesëve të diçkaje për të njohur përbërjen e saj". Ndërsa "sinteza" njihet si "përbërja e një tërësie nga mbledhja e pjesëve të saj".

Pasi të jetë e qartë se analiza është e ndërlidhur me "Zbërthimi", dhe sinteza është e barabartë me "përbërjen", atëherë mund të kuptojmë se metoda analitike është ajo që procedon duke zbërthyer përbërjet reale, ose racionale dhe ideale, në pjesët e tyre dhe metoda sintetike është ajo që kalon nga e thjeshta te përbërja dhe e veçanta.

Metoda sintetike përdoret në shkencat eksperimentale, pasi që me anë të kësaj nxirren ligje përgjithësuese. Analitiku është procesi që rrjedh nga njohuritë nga ligjet. Sinteza gjeneron një njohuri superiore duke shtuar njohuri të reja që nuk ishin në konceptet e mëparshme.

Pra, këto dy metoda mund të thuhet se korrespondojnë me dy llojet e arsyetimit që funksionojnë në kohën e duhur për të kuptuarin njerëzor, domethënë induksionin dhe zbritjen.

Pra… Cila është metoda analitike?

Metoda analitike është ajo proces empirik-analitik i kërkimit që përqendrohet në dekompozimin e një tërësie, duke e çmontuar atë në disa pjesë ose elementë për të përcaktuar shkaqet, natyrën dhe efektet. Përkufizimi i analizës është studimi dhe shqyrtimi i një fakti apo objekti të veçantë, është më i përdoruri në fushën e shkencave shoqërore dhe shkencave natyrore.

Për të njëjtën arsye, është thelbësore që për për të kryer një metodë analitike është e nevojshme të njihet natyra e fenomenit dhe të objektit që studiohet për të kuptuar thelbin e tij dhe për të dhënë një hetim të duhur. Kjo metodë na ndihmon të dimë më shumë për objektin e studimit dhe karakteristikat e tij me të cilat është e mundur të: shpjegojmë, bëjmë analogji, të kuptojmë më mirë sjelljen e saj dhe të krijojmë teori të reja.

Analiza merr formë nga ajo konkrete në abstrakte, pasi që me instrumentin e abstraksionit mund të ndahen pjesët e së tërës si dhe marrëdhëniet e tyre themelore që janë me interes për studim intensiv.

Pastaj metoda analitike mbart me vete disa karakteristika, rregulla që duhen ndjekur dhe hapa për të qenë në gjendje të realizojmë me sukses metodologjinë.

karakteristika të

 1. Nuk i konsideron konkluzionet e saj të pagabueshme ose përfundimtare, ato mund të ndryshojnë falë hulumtimeve të reja që hedhin poshtë çdo hipotezë.
 2. Metoda është e hapur për përfshirjen e njohurive të reja dhe procedurat për të siguruar një qasje më të mirë të së vërtetës.
 3. Ju duhen mostra: Marrja e mostrave është një pjesë e rëndësishme e metodës analitike, nëse mostra është marrë gabimisht, rezultatet do të ishin të gabuara ose të padobishme.
 4. Përbëhet nga një eksperimentim që mund të keni gabime dhe në fund merrni të vërtetën.

Rregullat e metodës analitike

 • Para se të ndërmerrni shqyrtimin dhe zgjidhjen e një pyetjeje, është e nevojshme të kuptoni natyrën e saj. Në të njëjtin objekt mund të ekzaminoni dhe të përpiqeni të zbuloni elementë të ndryshëm si thelbi i tij, ose vetitë dhe atributet e tij, ose gjithashtu marrëdhëniet e tij të veçanta me qeniet e tjera.
 • Shtë i përshtatshëm zbërthejnë ngjarjen ose objektin duke pasur parasysh se do të kryhet një shqyrtim i përpiktë i pjesëve, elementeve ose parimeve të tij. Ky dekompozim mund të jetë real dhe fizik, ose racional dhe ideal, në varësi të objektit në fjalë. Favorableshtë gjithashtu e favorshme të kujdesemi që kjo zbërthim të verifikohet duke mbajtur rregullat e ndarjes, për të shmangur konfuzionin.
 • Kur shqyrton elementet ose pjesët e një objekti, Duhet të bëhet në mënyrë të tillë që ata të mos i harrojnë marrëdhëniet e tyre me njëri-tjetrin dhe të ketë një lidhje midis gjithçkaje në mënyrë që të ketë një bashkim. Nëse një individ do të konsideronte pjesët e një objekti në izolim, pa marrë parasysh ose marrë parasysh marrëdhëniet me njëri-tjetrin dhe me të tërën, pa dyshim do të ishte shumë e mundshme që të formoheshin ide të pasakta dhe të gabuara për atë objekt.

Fazat e metodës analitike

Për të përdorur metodën analitike në hulumtim, ajo do të duhet të kryhet në mënyrë sistematike në një mënyrë të detyrueshme përmes disa fazave që janë:

vërejtje

Kjo fazë përbëhet nga një aktivitet që është kryhet nga qeniet e gjalla për të zbuluar dhe asimiluar informacionin. Termi gjithashtu i referohet regjistrimit të ngjarjeve të caktuara përmes përdorimit të instrumenteve.

përshkrim

Në këtë fazë, gjëja thelbësore është të përcaktohet diçka që jep një ide të përgjithshme të asaj që tashmë është vërejtur. Përshkrimi është i rëndësishëm pasi ofron informacion të dobishëm për atë që po hetohet, me sa më shumë detaje të jetë e mundur.

Ekzaminimi kritik

Isshtë procesi i shikoni objektivisht atë që është duke u analizuar ofrimi i propozimeve logjike në mënyrë që të arrihet një rezultat që duhet të jetë i kuptueshëm në mënyrë që të interpretohet qartë dhe në mënyrë koncize.

Segmentimi i fenomenit

Ajo përpiqet të zbërthejë pjesët e asaj që është duke u analizuar në mënyrë që të jetë në gjendje ta vizualizojmë atë nga këndvështrime dhe kënde të ndryshme që na zbulojnë në një mënyrë të caktuar problemet e mundshme që pa analizën nuk do të ishte e mundur të realizoheshin.

Regjistrimi i palëve

Përbëhet nga ekspozimi kronologjik dhe i renditur i pjesëve që përbëjnë informacionin.

Renditja dhe klasifikimi

Organizimi i informacionit sipas klasave. Kjo fazë gjithashtu përfshin analizën e informacionit të marrë, i cili ka një hapësirë ​​për të zgjeruar performancën në një mënyrë më të qartë dhe më koncize. Ai konsiston në ndarjen reale të elementeve përbërës të një tërësie.

Njerëzit e tjerë i kondensojnë të gjitha këto faza në tre hapa:

 • Eksperimentimi: Ajo kryhet me një specialist ose studiues i cili vendos kushte për të zbuluar karakteristikat themelore dhe marrëdhëniet e tyre thelbësore.
 • vëzhgimi: Ky hap kryhet para, gjatë dhe pas hetimit, domethënë në çdo kohë.
 • Metoda e matjes ose zbritjes: Në këtë ai mbështetet më shumë në numrat në statistikë përmes sondazheve, pyetësorëve ose instrumenteve të tjerë.

Shembull i një metode analitike

Kur një individ vuan nga një sëmundje organi, është e nevojshme të studiohen qelizat dhe indet e tij për të arritur një përgjigje bazuar në teori të ndryshme që lidhen me problemin.

 • Nëse është, për shembull, fakte ose dukuri të veçantaNe do të duhet të përdorim vëzhgimin, përvojën dhe induksionin.
 • Nëse është gati pak a shumë të vërtetat e përgjithshme, arsyetimi dhe zbritja janë mënyra e zakonshme për t'i arritur ato.
 • Nëse bëhet fjalë për objekte dhe të vërteta që lidhen me artet figurative, duhet të marrim parasysh funksionet e imagjinatës.

Nëse, përkundrazi, kemi të bëjmë me objekte thjesht shpirtërore dhe të kuptueshme, do të jetë e përshtatshme të heqim dorë nga paraqitjet e imagjinatës dhe të ndjekim konceptimet e arsyes së pastër.

Ngjashmëritë në metodën sintetike dhe analitike

Edhe pse fjala "analizë" është e kundërta e plotë e "sinteza"Siç u përmend më parë, të dy metodat analitike dhe sintetike kanë tendencë të kenë shumë ngjashmëri në praktikë, të cilat nëse nuk janë të qarta, mund të çojnë në konfuzion të lehtë.

 • Convenientshtë e përshtatshme të paraqitet pyetja dhe objekti që do të hetohen me saktësi dhe qartësi, dhe të deklarohen ose përcaktohen fjalët e fshehura. Kështu është përshpejtuar dhe përgatitet mënyra për të arritur njohurinë e objektit, dhe mbi të gjitha, pyetjet për emrin shmangen.
 • Vëmendja duhet të fiksohet në objektin që duhet njohur, duke e lënë mënjanë sa më shumë që të jetë e mundur nga objektet e tjera. Shumësia e objekteve dobëson shumë intensitetin e vëmendjes në lidhje me secilin në veçanti.
 • Shqyrtimi i një çështjeje dhe hetimi i realitetit duhet të fillojnë me gjërat më themelore ose më të lehta dhe të njohura paraprakisht. Procedura natyrale e të kuptuarit në hetimin dhe zbulimin e së vërtetës, është një proces gradual dhe i vazhdueshëm që natyrshëm kërkon që ju të renditni nga e lehtë tek e vështira, nga e njohura tek e panjohura.
 • Instrumentet për të njohur një fakt duhet të jenë në lidhje me natyrën dhe kushtet e objektit që duhet njohur. Ky është rregulli më i rëndësishëm në këtë çështje: mjetet dhe mënyrat për të arritur të vërtetën janë të ndryshme, siç janë klasat e objekteve dhe situatave.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KËNAQËSI dijo

  Kontributi i mirë për fillestarët në hulumtim, ju falënderoj