"Mënyra japoneze për të jetuar deri në 100 vjet" nga Takahashi Junko

Metoda japoneze për të jetuar 100 vjet

Faleminderit Llogaria e Twitter e Ivoox, Unë kam njohur një intervistë që ata bëjnë me Junko Takahashi, një gazetar japonez që ka shkruar një libër me titull "Metoda japoneze për të jetuar deri në 100 vjet".

Kohët e fundit jam mjaft e interesuar se si ta përmirësoj shëndetin tim përmes dietës dhe mënyrës së jetesës. Ky libër ka të bëjë me të, pra E lë intervistën këtu për këdo që është i interesuar:

Ju mund të interesoheni për «10 ushqime për të luftuar ankthin dhe stresin»

Japonia është vendi i njëqindvjeçarëve kështu Më duket shumë interesante të di se çfarë hanë njëqindvjeçarët e këtij vendi dhe si jetojnë.

Ky libër është në dispozicion në Amazon këtu.

DISA ASPEKTET KRYESORE T THE LIBRIT

Një nga përfundimet e autorit është se nuk ka asnjë recetë magjike që do të na çojë të jetojmë 100 vjet.

Një nga karakteristikat e përbashkëta të njëqindvjeçarëve japonezë është se ata hanë pak. Autori rekomandon që asnjëherë të mos jemi të kënaqur me ushqim, duhet të mbushim stomakun deri në 80%, domethënë të mos hamë derisa të shpërthejmë.

Një aspekt tjetër i theksuar nga autori është se njëqindvjeçarët përtypin shumë ushqimin e tyre dhe ata marrin kohën e tyre për të ngrënë, nuk ka asnjë nxitim. Ai rekomandon të përtypni ushqimin tuaj të paktën 30 herë. Një nga truket është të shikoni një kalendar nga dita e parë deri në ditën e 30 ndërsa përtypni.

Ata janë gjithashtu shumë aktivë fizikisht, ata madje bëjnë ushtrime aerobike si not ose vrapim. Bërja e punëve të shtëpisë shihet gjithashtu si një mënyrë për të ushtruar.

Në lidhje me shëndetin, Ata i kushtojnë shumë rëndësi kontrolleve mujore.

Shumë vazhdojnë të punojnë, madje ka një mjek i cili është 104 vjeç dhe vazhdon të ushtrojë profesionin e tij.

Një aspekt tjetër me të cilin merret autori në librin e saj është dashuria. Një ndjenjë që shumë prej tyre nuk e dinin që kur martesat ishin detyruar më parë. Shumë prej tyre thanë se "nuk kishin zgjidhje tjetër", veçanërisht midis grave.

Keni një mendje aktive Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme pasi që çmenduritë ndjekin njerëzit që plotësojnë këto mosha. Qëllimi është të jetojmë 100 vjet, por në gjendje të mirë fizike dhe mendore.

Mbipesha është armiku më i madh i jetëgjatësisë. Japonia po pushtohet nga ushqimi perëndimor.

Diçka shumë interesante është koncepti i kalistenike. Në Japoni ata kryejnë një lloj kalistenikësh që përbëhet nga një ushtrim që përbëhet nga 13 lëvizje që kryhen në ritmin e muzikës.

Nëse doni të thelloheni pak më shumë në këtë libër, Ju lë një intervistë tjetër që ata bënë me autorin:

Këto lloje temash më duken shumë interesante sepse Nëse duam të jemi emocionalisht të fortë, duhet të kujdesemi për shëndetin tonë fizik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.